вимкнути дудлвключити дудл

Тілохранитель як професія. Захищаючи чуже життя, важливо дотримуватися закону. Віктор Шульга

3 DSC_7245В Україні професія «Тілохранитель» – офіційна і дуже затребувана. У неї приходять колишні службовці СБУ і МВС, спортсмени силових і бойових видів єдиноборств.

На питання Liferead відповів юрист Практики безпеки бізнесу АТ Juscutum Віктор Шульга.

– Пане Вікторе, наскільки законно використання зброї тілохранителями?

– Слід розрізняти поняття «вогнепальна зброя» і «травматична». «Травмат» – пристрій українського виробництва. Оснащений гумовими чи аналогічними за своїми властивостями снарядами несмертельної дії. Тобто, до категорії зброї його також складно віднести.

Носити «травмат» дозволено тільки певним категоріям – журналістам, депутатам, працівникам суду і т. д. А ось з короткоствольною вогнепальною зброєю все менш виразно. Єдиний документ по зброї – наказ МВС України від 21.08.1998 р № 622. Але він не регулює використання «вогнепалу», за винятком нагородного.

«Потрібно бути журналістом»

Щоб носити травматичну зброю, тілохранителю потрібно паралельно перебувати в рядах журналістів. Або, наприклад, бути членом громадського формування з охорони порядку і державного кордону. Ще один варіант – коли тілохранитель перебуває у штаті суб’єкта охоронної діяльності.

Захищає стаття «Необхідна оборона»

– А якщо трапився конфлікт із застосуванням зброї?

– Можливі юридичні наслідки регламентуються тільки статтею 36 КК України – «Необхідна оборона».

«Людина, її життя, здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека вважаються в Україні найвищою соціальною цінністю» (Конституція України).

Вона закріплює право кожного

«Захищати своє життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань».

Але, захищаючи життя, важливо не допустити перевищення меж необхідної оборони. У деяких випадках це тягне за собою кримінальну відповідальність.

Про перестрілку зі смертельними наслідками

– У разі перестрілки зі смертельними наслідками (наприклад, нападника), чи можуть залучити тілохранителя до кримінальної відповідальності?

– Українське законодавство не передбачає носіння будь-якої зброї тілохранителями. І жодним чином не дає права на його використання.

Застосування приватними охоронними структурами вогнепальної зброї також заборонено. Тому навіть ліцензія на суб’єкт охоронної діяльності не дає права застосовувати вогнепальну зброю.

Про шантажі і конфіденційність

– Бувають випадки шантажу тілохранителями своїх шефів. Як уберегтися від цього?

– Уберегтися важко, але мінімізувати ризики можливо. Замовник повинен правильно вибудовувати роботу з тілохранителем. Щоб останній не тільки дотримувався правила користування інформацією з обмеженим доступом, а й був задоволений умовами роботи.

Додатково варто було б підписати угоду про нерозголошення конфіденційної інформації NDA (Non-disclosure agreement). В Україні, в разі необхідності, цю угоду складно реалізувати, тому важливо правильно вибрати юрисдикцію.

Коли потрібен тілохранитель

– У яких випадках адвокати радять найняти тілохранителя приватним особам (якщо це не політик, не бізнесмен і не зірка)?

– Це задоволення не з дешевих. Тому клієнти самі приймають подібні рішення. У більшості випадків адвокат може рекомендувати охорону клієнту, якщо бачить потенційні ризики в його діяльності. Замовники – це в основному власники бізнесу або директори компаній.

– Як знайти професійного тілохранителя?

– Варіантів кілька. По-перше, за рекомендаціями (сарафанне радіо ніхто не відміняв). По-друге, в охоронних компаніях. Фірми з хорошою репутацією на ринку намагаються супроводжувати клієнта в наданні таких послуг. Вони контролюють роботу тілохранителя, його фізичний стан і замінюють його, при необхідності.

Є й «недбайливі» агенції, які можуть надати послугу без попередньої перевірки кандидата.

Крім того, є сайти для роботодавців. Там тілохранителі часто самі виставляють свої резюме з побажаннями умов роботи, фотографіями та досягненнями.

Перевірка на детекторі брехні

При прийомі на роботу добре б дізнатися про його діяльності в минулому. За допомогою кейс-технологій і «детектора брехні» можна отримати цілісний портрет.

Це дасть відмінне уявлення про потенційного кандидата, зрозуміти, наскільки він підходить заявленим вимогам.

Liferead