вимкнути дудлвключити дудл

Судове зрушення. Український юрист. Антон Куц

Антон Куц, адвокат, керівник практики судових спорів та медіації АО «Юскутум»

Попри налагодження механізму забезпечення позову, дати збій він може насамперед у частині визначення підстав, за якими підлягають застосуванню такі заходи

Забезпечення позову: тенденції застосування, які види використовуються найчастіше

При поданні заяви про забезпечення позову необхідно виходити з того, що суд наразі здійснює забезпечення лише у разі його належного обґрунтування заявником. Заявник має переконати суд, що між сторонами виник реальний спір, що було визначено належного відповідача і, звісно, що є реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову.

За останній рік кількість задоволених заяв про забезпечення позову збільшилася, судді вже не так критично ставляться до необхідності «заморозити» спірні відносини на час розгляду справи.

На практиці судді більш охоче задовольняють клопотання про забезпечення позову в справах, де є «безспірне» зобов’язання, наприклад невиконання грошових зобов’язань за договором. У таких справах, як стягнення боргу за розпискою, заподіяння шкоди майну, розповсюдження недостовірної інформації, дуже рідко призначають забезпечення на початку розгляду справи.

Як приклад нестандартного забезпечення позову можна навести тимчасове припинення ретрансляції іноземних програм «Первый канал», «РТР-Планета», «Российский Информационный канал «Россия-24», «НТВ Мир», прийняте Окружним адміністративним судом м. Києва.

У цивільному процесі позови найчастіше забезпечуються шляхом накладення арешту на нерухоме майно і транспортні засоби, у господарському судочинстві — на майно підприємств.

При цьому якщо в цивільних справах для забезпечення матеріальних позовних вимог за рахунок нерухомого майна суди переважно застосовують такий спосіб, як накладення на нього арешту, то в господарських справах позови майнового характеру забезпечуються шляхом заборони відповідачу вчиняти будь-які дії, спрямовані на відчуження майна.

Отже, при поданні заяви про забезпечення позову необхідно правильно визначити і викласти вид забезпечення, обґрунтувати необхідність його застосування, надати необхідні докази та сплатити судовий сбір за його подання.

pdf-версія статті