вимкнути дудлвключити дудл

Судова реформа – 2018: чи сталося «чудо на Гудзоні»? Поліна Марченко

12512266_767587500041016_3860059362483873720_nНе встигла ще судова реформа – 2018 набрати обертів у реалізації, як стала однією з найбільш обговорюваних тем як серед представників судової гілки влади, так і серед юристів та адвокатів. Що ж змінилося та як розвиватимуться події далі?

На мою думку, не до кінця зрозумілим залишається питання щодо реалізації механізму ліквідації місцевих судів та створення нових окружних судів. 29.12.2017 р. Президент України підписав низку указів про ліквідацію і створення місцевих судів в Україні та про реорганізацію місцевих судів. Прийняття реформи – це важливий крок, який допоможе, за словами Президента, вирішити питання судів без діючих суддів. Станом на квітень 2017 р. в Україні 9 районів де-факто не мали у своєму штаті жодного судді, який би міг виконувати свою роботу. Відпустки, відсутність повноважень та інші законні підстави, які паралізували цілі суди в окремих районах України.

 Чи розв’яже колапс електронний суд?

Що ж змінилося? Наразі по всій країні відбувається масштабна ліквідація і реорганізація судів та створення нових окружних, до складу яких увійдуть 2-3 ліквідовані суди. Цілком логічно, що кількість суддів у таких судах буде збільшена, що мало б позитивно вплинути на швидкість розгляду справ та на завантаженість попередніх ліквідованих судів. Однак громадськість б’є тривогу: чи не вплине таке реформування на доступ громадян до правосуддя? Оскільки зміна локації судів певною мірою ускладнить фізичну можливість доступу до Феміди. Проте передчасно говорити про такий недолік, оскільки цю проблему теоретично допомагає вирішити така новація як «електронний суд», завдяки якому планується вирішення таких питань як можливість дистанційної участі в судовому засіданні, подача процесуальних документів онлайн та ін. Однак зарано говорити про те, як функціонуватиме система електронного суду, адже вона має запрацювати лише в січні 2019 р.

 Є надія на розгляд справ без збоїв

Повернемося до питання окружних судів. Звісно, мотиви створення окружних судів є аргументованим та мають виключно позитивний характер, але залишається ціла низка питань щодо роботи судів у перехідний період. Проте, як зазначають законотворці, питання територіальності не буде таким болючим, як здається, оскільки в цей перехідний період районні суди фактично будуть збережені (територіально та структурно), справи як розглядалися, так і будуть розглядатися. Об’єднання відбудеться лише юридично. Саме тут з’являються запитання. Можливо, така реформа має лише формальний характер? Сьогодні на це запитання немає відповіді. Зокрема, питання не укомплектованості судів має поодинокий характер, тоді як більшість судів України здатна повноцінно здійснювати свої обов’язки. Тож чи варта запропонована реформа тих змін у наразі чинній судовій системі? Відсутній чіткий та прозорий механізм наповнення нових окружних судів суддями. Зазначається, що частина суддів буде переведена на посади, а інша частина – відібрана шляхом проходження відповідного конкурсу.

Однак для організації та проведення конкурсу також потрібно багато часу, не говорячи вже про той строк, який доведеться чекати кандидатам у судді для надання їм відповідних повноважень для здійснення правосуддя. Чого ж чекати від запропонованих змін та чи покращать вони ту ситуацію, яка є зараз? Питання, яке поки що не має однозначної відповіді.

Вже сьогодні бачимо, що є труднощі та неузгодженості, які випливають із так званої реформи. Звісно, про остаточний висновок говорити зарано, оскільки повноцінно зміни ще не запрацювали, але точно можна сказати, що судова реформа – 2018 залишає більше запитань, ніж відповідей.

Юридична газета