вимкнути дудлвключити дудл

Стаття про незаконне збагачення: КСУ повернув всіх на вихідну. Олександр Горобець

B98R2141По частині боротьби з корупцією рішення Конституційного суду виявилося вкрай ефективним – досягнення перекреслені, ми повернулися на чотири роки назад.

Майже чотири роки проіснувала в Кримінальному кодексі України стаття 368-2 – незаконне збагачення, яка була дамокловим мечем для кожної особи, яку можна було віднести до уповноважених на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування.

Проголосувавши в 2015 році за те, щоб передбачити кримінальну відповідальність при встановленні факту незаконного збагачення, 59 депутатів цього ж скликання ВР України звернулися до Конституційного Суду України з тим, щоб визнати цю статтю неконституційною. Якщо не брати до уваги емоційну і політичну складові, то з юридичної точки зору можна відповісти на три питання, які, напевно, цікавлять багатьох.

А можна було просто внести зміни до статті КК? Можна, можливо. З точки зору техніки – можна. Так найчастіше і відбувається. Тут важливо розуміти один юридичний нюанс. У разі визнання норми неконституційною (декриміналізації) само собою закривається питання притягнення особи до кримінальної відповідальності без будь-яких застережень і винятків. У разі внесення змін до статті, є варіанти: зворотна сила закону, кваліфікуючі ознаки, але кримінальна відповідальність все одно залишається.

Що тепер буде з кримінальними виробництвами? З моменту оголошення рішення КС України всі кримінальні виробництва, які перебувають на досудовому слідстві, а також в суді, підлягають закриттю. Тут без варіантів, все абсолютно однозначно навіть щодо тих виробництв, за якими вже було винесено обвинувальний вирок (якщо такі є) в порядку ст. 74 КК України.

Тепер все закінчилося? Ні. Оскільки залишається чинною Конвенція ООН проти корупції від 2003 року, яку Україна ратифікувала в 2006 році, у нашої держави залишаються зобов’язання криміналізації дій по незаконному збільшенню кількості активів посадової особи органу державної влади, Президент України 28 лютого направив в ВРУ невідкладний законопроект про внесення в КК Україна ст. 368-5 “Незаконне збагачення”. Суть його в тому, що зі складу злочину виключені ознаки зловживання владою або службовим становищем. Ми вбачаємо високу частку ймовірності, що дані пропозиції Президента в ВР України будуть підтримані.

Дане рішення КС України – гучний прецедент, який буде розібраний на цитати і ще довго буде згадуватися в усіх виробництвах, де мова йтиме про майновий стан держслужбовців, а також прирівняних до них осіб. Але ми пропонуємо розглядати ці дві події в одному ланцюжку послідовних фактів: декриміналізація, обнуління всіх існуючих виробництв, узгодження нової статті КК України – 368-5 з більш чіткою диспозицією. Тепер всі учасники процесу повертаються на вихідні позиції: на 4 роки тому.

Олександр Горобець, адвокат Практики безпеки бізнесу Juscutum.

ЛІГАБізнесІнформ