вимкнути дудлвключити дудл

Скільки законних днів ми маємо на відпочинок та як правильно оформити відпустку, радіо “Промінь”, коментар Микити Корсуна

Хоча літо закінчилось, пора відпусток для багатьох ще триває. Як красиво і безболісно піти з роботи у відпуск?  Скільки законних днів ми маємо на відпочинок та як правильно оформити відпустку? На ці питання у студії радіо “Промінь” в рамках програми “Навігатор” відповів Микита Корсун, юрист практики корпоративного права АО “Юскутум”.

Людину не відпускають у відпуск, бо хтось із співробітників паралельно вже йде відпочивати. Що робити?

Нажаль, що такі випадки не поодинокі. Проблема полягає в тому, що Кодекс законів про працю є застарілим і не актуальним, він був прийнятий ще на початку 70-х років. За 40 років економічна, політична ситуація в країні змінилась. Не дивлячись на низку внесених змін і додавань, законодавство не відповідає вимогам часу. Із-за цього може мати місце зловживання як зі сторони роботодавця, так і зі сторони робітників. Співробітник має право брати відпустку, але, з іншого боку, роботодавець має багато можливостей формально зашкодити йому піти у відпуск.

За скільки часу треба попереджати керівництво про намір піти у відпустку?

Зазвичай, працівники беруть відпустку згідно графіку, який складається адміністративним персоналом компанії заздалегідь на основі поданої інформації співробітниками таким чином, щоб уникнути ситуації, коли декілька спеціалістів вузької спеціалізації були одночасно у відпустці.

Скільки законного часу в рік ми можемо витратити на відпустку?

 Стандартна щорічна відпустка, яка надається без будь-яких обмежень, складає 24 календарних дні на рік. Дуже важливо, що ця відпустка не може бути поділена так, що кількість одного з періодів відпустки становила менше ніж 14 днів. Додаткова відпустка надається категоріям працівників, які працюють на підприємстві із шкідливими умовами праці, таких як підземні, гірничі роботи, та ті, робота яких пов’язана  з підвищеним психоемоційним навантаженням. Ще один сегмент – це соціальні відпустки, декретні відпустки, відпустки для навчання, творчі відпустки для написання якихось книжок.

Оплачування відпусток.

Якщо людина йде у свою щорічну законну відпустку, ніяких відрахувань із зарплати немає. Інша справа, це відпустки без збереження заробітної плати, наприклад, відпустка за власним бажанням.

Повна версія запису