вимкнути дудлвключити дудл

Щодо ідеї створення Міністерства інформаційної політики. Юридична Газета №44-45/16 грудня 2014 року. Назар Поливка

Назар Поливка юрист практики IT та медіа права АО «Юскутум»

2 грудня Верховна рада України прийняла постанову, якою затвердила склад Кабінету міністрів України. Найбільший резонанс викликало заснування Міністерства інформаційної політики України (далі – МІП України), яке очолив Ю. Стець. За його словами, міністерство буде складатися з трьох департаментів, які займатимуться інформаційною безпекою, інформаційною політикою і внутрішньою комунікацією органів державної влади.

ЗМІ відразу охрестили новий виконавчий орган «міністерством правди», натякаючи на його схожість із установою, яку Дж. Оруелл описав у своєму романі «1984». На думку громадськості, діяльність МІП України призведе до встановлення цензури і буде порушувати право на свободу слова.

Проект положення (далі – Положення), яке визначає функції та права нового міністерства, поки доступний лише на сайтах «Української правди» та Інституту медіа права. Не виключено, що у остаточну версію документу будуть внесені зміни.

У Положенні прямо зазначено, що МІП України забезпечує дотримання в Україні свободи слова та думки. Побоювання з приводу введення цензури, швидше за все, викликані наступними повноваженнями міністерства:

  • координувати освітлення  і аналізувати проходження у державних ЗМІ офіційної інформації органів державної влади та місцевого самоврядування. Однак на приватні ЗМІ вказане повноваження МІП України розповсюджуватись не буде;
  • контролювати дотримання засобами масової комунікації незалежно від їх форми власності дотримання Конституції, законів України, інших нормативних документів. На сьогоднішній день визначення терміну «засоби масової комунікації» в українському законодавстві відсутнє, тому не зовсім зрозуміло, як це повноваження буде реалізоване на практиці.

З точки зору ефективності державного управління дублювання функцій державних органів – явище негативне. Але з іншого боку, непоодинокими є випадки, коли вже існуючі органи державної влади з тих чи інших причин не виконують покладені на них функції.

Тож Положенням передбачено ряд функцій МІП України, які не виконують вже існуючі органи. Зокрема, нове міністерство буде:

  • надавати у межах своїх повноважень методичну і практичну допомогу прес-службам міністерств та інших центральних органів виконавчої влади;
  • організовувати дослідження впливу ЗМІ на масову свідомість суспільства;
  • розробляти, впроваджувати та координувати заходи щодо запобігання нанесенню громадянам України шкоди через неповноту, невчасність та невірогідність інформації, що використовується, застосуванню маніпуляторних інформаційних технологій, що впливають на свідомість громадян;
  • координувати і контролювати діяльність управлінь інформаційної політики центральних і місцевих органів виконавчої влади;
  • розробляти, затверджувати та впроваджувати програму позиціонування України у світі;
  • розробляти, затверджувати та впроваджувати стратегію захисту інформаційного простору України від зовнішнього інформаційного впливу.

Закон України «Про основи національної безпеки» загрозою національній безпеці України в інформаційній сфері називає спроби маніпулювати суспільною свідомістю, зокрема, шляхом поширення недостовірної, неповної або упередженої інформації.

Джерелом такої загрози є, зокрема, ЗМІ Російської Федерації. На жаль, центральне управління Служби безпеки України із захистом Української держави у сфері інформаційної безпеки відверто не справляється. Виправити цю ситуацію і покликане МІП України.

pdf-версія статті