вимкнути дудлвключити дудл

Сфери впливу. Коментар керуючого партнера ЮК “Юскутум” Артема Афяна для журналу “Український юрист”

На думку юристів, останнім часом на ринок юридичних послуг впливали (окрім, звичайно, фінансової кризи) прийняття нової редакції Податкового кодексу України, провадження судової реформи та низка подій у сфері IT. Політичні баталії юристів стосуються, як виявилося, найменше.

З метою з’ясувати, які події (тенденції у суспільстві, дії професійних об’єднань юристів, прийняття законів, політичні події тощо) мали найбільший вплив на ринок юридичних послуг та юридичний бізнес останнім часом, «УЮ» звернувся до українських юристів.
 
Український юрист, березень/2012
 
Артем АФЯН,
керуючий партнер ЮК «Юскутум»
 
Якщо говорити про трирічний відрізок часу, то у цей період найбільший вплив на ринок юридичних послуг, безперечно, справила світова фінансова криза. Її вплив прямо та опосередковано позначився на всіх сферах юридичної практики. Згортання значної частини великих фінансових потоків змусило юридичні компанії вдаватися до пошуків своїх унікальних сфер практики, розробки авторських стратегій розвитку на ринку та особливих юридичних продуктів. Цей тренд лише підтверджувався останнім часом, а всі події тільки поглиблювали спеціалізацію юридичних консультантів.
 
Початок 2012 року відзначився серією визначних подій, пов’язаних з правовими аспектами сфери ІТ-технологій та глобальної мережі Інтернет, які підняли проблеми авторських прав, правовідносин у мережі Інтернет та діяльності ІТ-компаній до верхніх щаблів списку найбільш обговорюваних тем. Тут варто відзначити гучне закриття двох відомих в Україні інтернет-ресурсів, яке сколихнуло громадськість та гостро виявило ті проблеми, які залишалися нерозв’язаними потягом багатьох років. Нарешті в Україні обговорюються такі проблеми, як правовий статус інтернет-сайтів, користувачів соціальних мереж, електронних платіжних систем. Негативний соціальний фон лютого 2012 року породив, безумовно, позитивні наслідки, які проявилися у зверненні уваги допрактики, яку ми умовно називаємо ІТ-право. Також наприкінці 2011 року в першому читанні Верховною Радою України був прийнятий законопроект «Про економічний експеримент щодо створення в Україні сприятливих умов для розвитку індустрії програмної продукції», який було розроблено за участю фахівців ЮК «Юскутум». Назагал ми очікуємо, що рік 2012-й стане роком значного прориву в сфері ІТ як для України в цілому, так і для українських юристів зокрема.
 
Податкова реформа і прийняття нової редакції Податкового кодексу України пожвавили попит на послуги у сфері податкового права. Попри те, що ця практика завжди була актуальною, наразі податкові консультації є життєво необхідними для бізнесу. Також податкова реформа, разом з адміністративною, породила новий перехідний період у відносинах між бізнесом та державою, що вилилося у новий сплеск рейдерської активності. Дедалі більшого поширення набуває термін «адміністративне рейдерство». Сукупність перелічених факторів зумовила виникнення нового комплексного напрямку юридичної практики — правова безпека бізнесу.
 
Варто відзначити, що найгучніші окремі політичні та соціальні події, що відбулись впродовж 2011 року, мало вплинули на розподіл і динаміку розвитку ринку юридичних послуг. Однак сукупні тенденції знайшли своє відображення. Зміна виборчого законодавства та майже перманентний стан виборів у країні викристалізували окремий сектор правничих послуг. З’явилися юридичні компанії, які відділені від PR-агенції та займаються винятково правовим консалтингом у сфері виборчого законодавства. Разом із тим, набуття чинності антикорупційним законодавством не призвело до бурхливого розвитку спеціалізації фахівців кримінального права. Фактично, останніми роками продовжується тенденція, задана у часи кризи: компанії шукають свої особливі сегменту ринку і вибудовують унікальні взаємовідносини з ними. Слідуючи прислів’ю «Криза — це можливості», компанії намагаються їх відшукати у бурхливому морі сьогодення.