вимкнути дудлвключити дудл

Все буде українською. Що зміниться для бізнесу з прийняттям закону про мову. Руслан Редька, Марина Кислощаєва

Statya_Redka25 квітня Верховна Рада прийняла закон про українську мову. Це означає, що українська мова стане основою для сайтів, розробників програм, народних депутатів і бізнесу. Руслан Редька, партнер Практики корпоративного права та Кислощаєва Марина, юрист Практики Управління конфліктами, поділилися своїм коментарем для ресурсу MC Today і AIN.UA:

Що трапилося

Повна назва закону звучить так: «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Заговорили про нього ще в минулому році, в жовтні 2018-го Рада прийняла його в першому читанні. За весь час в законопроект внесли аж дві тисячі правок. 25 квітня за нього проголосували 278 народних депутатів.

Якщо коротко, то закон підвищує значення української мови. Згідно з ним, кожен громадянин або претендент на українське громадянство повинен володіти українською мовою. Закон не забороняє спілкуватися іншою мовою в особистому житті або під час здійснення релігійних обрядів.

Українською мовою повинні спілкуватися чиновники, керівники силових структур і депутати. Це означає, що всі засідання та зустрічі в органах влади, центральних або регіональних, повинні проводитися українською мовою. Те ж стосується суддів, адвокатів, керівників вузів і працівників медіа. Закон вступає в силу через два місяці з дня його опублікування.

Що це означає для бізнесу

Партнер адвокатського об’єднання «Юскутум» Руслан Редька каже, що багато норм в законопроекті прямо пов’язані з підприємництвом. Українська мова повинна бути головною у сфері обслуговування, підписах і маркуванні товарів. Якщо клієнт у вашому ресторані попросить персонал обслуговувати вас українською мовою, йому не зможуть відмовити.

Це ж стосується і комп’ютерних програм. Наприклад, мобільний додаток, який продається в Україні, повинен мати україномовний інтерфейс або хоча б одну з офіційних мов країн ЄС. Тобто, якщо додаток випущено англійською мовою, українська не обов’язкова.

Програмне забезпечення на товари, які продаються в країні, повинно мати місцеву локалізацію, тобто їх інтерфейс теж повинен бути україномовним. Приклад, продукція Apple. На всіх iPhone можна вибрати українську мову.

Те ж стосується і програмного забезпечення для держструктур. Розробники, які створюють програми для органів влади, повинні подбати про те, щоб в їх продукті був український інтерфейс. Чиновники можуть закуповувати тільки такі програми, або ж програми офіційною мовою ЄС, але з урахуванням що український додадуть пізніше.

Зміни торкнуться і інтернет-магазинів. Ваш сайт або сторінка в соціальних мережах повинна за замовчуванням завантажуватися з українською версією. Інші версії теж вирішуються, але контенту українською повинно бути не менше, ніж іншими мовами. Те ж саме правило поширюється на медіа, зареєстровані як ЗМІ, в Україні.

Підтримка на сайтах інтернет-магазинів, також повинна працювати українською мовою. Українською мовою повинні бути розсилки або електронні листи, що підтверджують покупку.

За словами Марини Кіслощаевої з «Юскутум», зміни торкнуться і договірної частини діяльності, всі ліцензійні угоди, контракти і публічні оферти для користувачів повинні бути українською.

Штрафи

Марина каже, що закон передбачає і механізм притягнення до відповідальності компаній, якщо вони не врахують зміни. За порушення положень закону загрожує адміністративна відповідальність. Якщо компанія вперше порушує вимоги закону – її попередять про порушення і зобов’яжуть його усунути. Повторне порушення загрожує штрафом, який може становити до 6 800 гривень. Для друкованих ЗМІ штраф трохи вище і становить до 8 500 гривень. Кримінальна відповідальність для представників бізнесу законом не передбачена.

За порушеннями стежитиме Уповноважений із захисту державної мови. А за санкції відповідатиме Державна служба з питань захисту прав споживачів.

Правда поки не ясно, як саме цей механізм буде працювати. Якщо клієнт поскаржився, що на вашому сайті немає української мови або опису товару українською мовою, роботу сайту можуть призупинити, а можуть і ні. Справа в тому, що закон «Про захист прав споживачів» дозволяє тимчасово припиняти дію сайту за порушення, а закон «Про мову», вважає це порушенням.

Руслан Редька, партнер Практики корпоративного права. Марина Кислощаєва, юрист Практики управління конфліктами.

MC Today