вимкнути дудлвключити дудл

Underdog, Yabloko і графіті Banksy. Чому обидві агенції не праві? Ксенія Проконова і Марина Кислощаєва

Ксения Проконова_полурост 1 — копияМинулого тижня в соцмережах масово обговорювали конфлікт компаній Yabloko ideas studio та Underdog. Причиною стала серія графіті, які з’явилися на стінах Києва під час фестивалю UPark. Зображення протестуючої людини, стерв’ятника та миші нагадують роботу невідомого вуличного художника Banksy, який імовірно – учасник гурту Massive Attack.

Як виявилося потім, це був спланований кейс партизанського маркетингу. Спершу про авторство графіті заявили Underdog, а потім – Yabloko ideas studio. Поки обидві компанії сперечаються, хто з них автор малюнків, юристи компанії Juscutum розібралися, чим загрожують такі жарти з авторським правом. Редакція MC Today публікує колонку Ксенії Проконової та Марини Кислощаєвої – партнера і юриста практики управління конфліктами Juscutum.

Поки PR-аси з Yabloko ideas studio і Underdog сперечаються, хто з них крутіший, питання про права Banksy незаслужено пиляться в стороні.

Underdog заявили, що зображення людини, яка кидає логотип Facebook, належить їх балончику. Потім подумали і вирішили заявити про авторство трьох малюнків.

Yabloko ideas studio зізнається, що історія з графіті – частина піар-кампанії для їхнього клієнта. Тому вони нанесли два зображення, підозріло схожі на відомі роботи стріт-художника. У мережі навіть ходить інформація, що одну з них підписали ім’ям Banksy. На прикладі цієї ситуації розберемо основні моменти авторського права.

Хто порушив авторські права?

Особливістю авторського права є те, що захищаються форми вираження (в нашому випадку зображення), а не ідеї, форми або метода реалізації.

Ідею малюнків складно підвести під порушення авторського права, якщо тільки це не конкретне зображення. Тому, на наш погляд, Underdog в більш виграшній ситуації, оскільки вони просто скористалися ідеєю (зобразити боротьбу з системою на стіні).

З урахуванням об’єктивних факторів (місце нанесення, концерт Massive Attack) вийшло досить «хайпово». А ось малюнки Yabloko ideas studio дуже нагадують ранні роботи Banksy.

Виникає питання: чи не є це копіюванням його робіт? Для того щоб говорити про відповідальність, необхідно визначити ініціативу з боку автора графіті, чиї малюнки були перемальовані. До того ж, автору ще потрібно буде довести, що він автор і що зображення схожі. Судовий процес по доведенню, що Banksy – це Banksy гарантовано приверне увагу ЗМІ.

Виходить, що дії Underdog не порушили нічиї права, а Yabloko ideas studio ризикують нарватися на гнів Banksy.

Хто автор?

В авторському праві діє презумпція авторства: автор той, хто вказаний на творі. Виходить, що автором підписаного графіті є Banksy, який його не малював.

Виходить, це підробка, підписана відомим ім’ям? У автора графіті є всі підстави для захисту своїх прав і репутації.

І на цьому можна було б закінчити, якби Underdog не розмістили таблички зі своїм ім’ям біля графіті, тим самим назвавши себе автором не тільки першого графіті, але і двох інших.

У цій ситуації порушуються вже права Yabloko ideas studio, оскільки саме вони наносили зображення на заправці. А це вже підстава для судової суперечки за право називатися автором.

Між іншим, у Yabloko ideas studio навіть докази є – відео. Правда, якщо вони доведуть, що це саме їх співробітники потрапили в кадр камери. Це той випадок, коли відсутність нормального оформлення співробітників може спричинити не тільки перевірку Держпраці, а й позбавлення прав.

Авторське право апріорі належить фізичній особі, а не компанії. Тож варто пошукати саме тих, хто малював. Навряд чи Олексій Купрієнко (директор Underdog) і Тарас Єфименко, дружно засукавши рукава, творили на заправці. Дивно, що в конфлікті досі не використаний поліграф для підтвердження слів.

Дві контори можуть сваритися скільки завгодно, поки про порушення своїх прав не заявить Banksy.

Ксенія Проконова і Марина Кислощаєва – партнер і юрист практики управління конфліктами Juscutum.

mc.today