вимкнути дудлвключити дудл

Чому не потрібно боятися обшуку в офісі. Дмитро Онученко

Дмитрий Онученко портретДо вас в офіс завітали силовики? Якщо мати налагоджені бізнес-процеси в компанії, не підписувати протоколи, дотримуватися простого права зберігати мовчання, то обшуків боятися не варто.

Обшук є найдієвішим прийомом тиску правоохоронців на бізнес. Після обшуку його учасники часто погоджуються на запропоновані умови або поступаються своїми позиціями. За рівнем психологічного тиску на людину обшуку рівних немає, крім, звичайно, його потрапляння в СІЗО. Але зараз мова не про СІЗО. Тож чи варто боятися обшуку? Однозначну відповідь – “ні”, боятися не варто. Можна зрозуміти чому, якщо поглянути на деякі особливості проблеми.

В першу чергу слід врахувати, що учасники обшуку за типами психологічного тиску діляться на три категорії:

  • власник;
  • посадові особи;
  • персонал.

У кожній категорії є люди, які не відчувають особливого емоційного сплеску під час “несподіваного візиту” силовиків. Вони сформували правильне ставлення до подій. Тому не мають особливих матеріальних втрат і психологічного дискомфорту.

У 90% випадків учасник допиту поводиться надто емоційно й нераціонально. Тільки 10% людей під час обшуку не піддаються на провокації.

Правоохоронці не тиснуть на спокійну і освічену людину, яка налаштована на конструктив. Розповім про деяких з таких людей. Багато власників вже давно усвідомили, що обшук – це невід’ємна частина ведення бізнесу в Україні. Коли компанія активно розвивається і стає помітною на ринку не тільки для клієнтів, але і для силовиків.

Обшук грає роль стрес-тесту для компанії на правильність побудови процесів всередині фірми. Перевірку проходять всі і відразу: колектив на предмет лояльності до компанії, системний адміністратор – на якість захисту інформаційних систем від втручання ззовні, фінансовий відділ – на правильність організації обігу готівкових коштів, службові особи – на ризики проведених господарських операцій та інших важливих для власника питань. Якщо в сучасних реаліях все реалізовано, навіщо піддаватися емоціям?

Роль бізнес-процесів в компанії

Багато посадових осіб компаній вже в звичному порядку стежать за розвитком ситуації з White Collar Crime в Україні. Статистика показує, що обвинувальних вироків з економічним складом вкрай мало. З них більша частина зафіксована з визнанням провини. Випадки, коли людину затримують відразу після обшуку і йому пред’являють підозру, поодинокі по країні в цілому. Якщо бізнес-процеси в компанії організовані правильно, їх можна аргументувати з точки зору закону, зустріч з представниками силового відомства пройде своєю чергою і не запам’ятається. Крім того, процес повинен супроводжувати грамотний адвокат, який розуміє і прогнозує наслідки тих чи інших подій.

Право зберігати мовчання

Співробітники компанії повинні розуміти: “прихід” в офіс зовсім не означає, що керівництво компанії перестало існувати, трудові відносини закінчилися, а слідчий буде наразі знаходитись у них завжди. Роботодавець повинен вирішувати свої питання самостійно. Вони стосуються тільки його. Комунікація співробітника або інша активна дія, пов’язана з предметом обшуку, без відома керівництва затягне в проблему. Співробітник стане її частиною. Закон, в свою чергу, при знанні статті 63 Конституції України, статті 18 Кримінального Процесуального Кодексу, дає можливість мовчати завжди і за будь-яких обставин. Так що не все так страшно, і обшук стосується не всіх.

Зазначу важливий факт, що люди починають проявляти страх в момент надання їм на підписання документів на обшук. Рецепт від “недуги” дуже простий. Якщо документ, який дають на підпис називається протоколом, підписувати його без адвоката не можна. При формуванні будь-якого протоколу під час обшуку повинен бути адвокат. Не важливо, це протокол обшуку, або протокол допиту, або ж пояснень. Не можна і крапка.

Решту документів можете підписувати і сміливо забирати. Після обшуку в учасників має залишитися як мінімум визначення про обшук і протокол. У першій відомості про причини приходу, в другій – перепис того, що забрали. Отримана з ними разом повістка на допит загрози не створює. Якщо вона вручена з порушенням КПК, на неї можна подати заяву про незаконність виклику. Прийти до слідчого вже в установленому законом порядку з підготовкою і адвокатом.

Керівникам компаній рекомендую пройти навчання з юридичної безпеки в бізнесі з розбором всіляких прикладів. Розуміння причинно-наслідкового зв’язку дасть можливість не хвилюватися даремно.

Новое время. Бизнес