вимкнути дудлвключити дудл

Нестор Дубневич: Україна – одна з найактивніших країн, які працюють над імплементацією блокчейну в держсектор

Нестор Дубневич портретСтарший юрист і керівник практики блокчейну в АТ Juscutum Нестор Дубневич про роль блокчейну в розвитку України, про те, чи потрібні юристи для криптоанархістів і чи легко відмити гроші через криптовалюту.

- Як давно ви в темі криптовалюти і блокчейну?

– Вперше про криптовалюту почув у 2014-му. Про неї мені розповів батько, він дуже добре розбирається в технологіях. У 2015-му вже активно відвідував мітапи. В Україні конференцій тоді практично не було, ця тема була абсолютно новою. Тоді ж отримав перші біткоіни в якості оплати за юридичну консультацію, які зберігаю до сьогоднішнього дня.

Коли перший раз встановлював біткоін-гаманець, дуже здивувався, що існує валюта, відкриття рахунку для якої не вимагає паспорта, довідки про доходи та інших документів, які підтверджують твою фінансову благонадійність. Це був час, коли багато українських банків доводили до банкрутства і вкладники втрачали свої гроші. На тлі цих подій вирішив для себе, що хочу працювати з фінансовими інструментами майбутнього.

- Чи є в українській криптосфері попит на юристів? Адже багато хто любить слово «криптоанархіст».

– На початку цього року попит на блокчейн-фахівців склав 700%. Йшлося в першу чергу про розробників, але, як відомо, створення нових проектів тягне за собою збільшення потреби в BPO-провайдерах: фінансистах, аудиторах, юристах. Тому такий стрибок попиту відобразився і на юридичній професії.

Звичайно, в галузі залишилися хлопці, вірні первинній ідеї ігнорування будь-якого централізованого управління. Але, як показує практика, як тільки компанія починає рости, питання юридичного оформлення і безпеки відображаються в новому світлі, і ігнорувати їх стає набагато складніше.

- Чи часто доводилося по роботі мати справу з криптошахрайством і наскільки реально посадити такого правопорушника? Чи доходять взагалі такі справи до суду?

– За останні два роки більше 1 млрд доларів США в криптовалюті було зібрано шахрайськими проектами. Наша команда отримувала кілька запитів від постраждалих. Серед них були вкладники криптофондів, покупці токенів, користувачів криптогаманців. Розслідування таких проектів і збір доказів, який зміг би довести справу до суду – дуже складний процес, так як більшість подібних проектів використовували VPN, біткоін-міксери і обфуськатори трафіку. Тому успішних прецедентів захисту прав потерпілих дуже мало.

- Наскільки реально відмити гроші через криптовалюту?

– Складніше, ніж з використанням готівки. Кожна транзакція відображається в блокчейні і може бути відстежена, починаючи від найпершого власника. Виняток становлять анонімна криптовалюта ZCash і Monero (ці види крипти були відзначені Європолом як ті, які створюють ризики відмивання).

Згаданий вище правоохоронний орган в одному зі своїх виступів зазначив, що приблизно 2-3 млрд євро було відмито за допомогою криптовалюти за весь час її існування. Але варто розглянути цю цифру в глобальному масштабі, і ми побачимо, що з урахуванням обсягу капіталізації ринку віртуальних валют (приблизно $ 300 млрд), «лякаюча» цифра європейського правоохоронця становить всього 0,6% від його фіатного еквівалента. Досить низький відсоток, щоб так публічно спекулювати на ризиках відмивання з допомогою криптовалюти.

- Згідно з доповіддю Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) державні блокчейн-проекти є у 46-ти країнах. Чи є серед них Україна і, якщо так, які цікаві кейси можете згадати?

– Україна – одна з найактивніших країн, які працюють над імплементацією блокчейну в держсектор. Використання даної технології для зберігання даних громадян – хороша можливість зробити якісний стрибок у розвитку eGov-сервісів. У минулому році був запущений пілотний проект, пов’язаний з Земельним кадастром на блокчейні, а сама технологія включена в стратегію діджиталізаціі країни.

- Один з нардепів недавно заявив, що блокчейн нівелює адмінресурс. Яке відношення у представників влади до цієї технології?

– У зв’язку з тим, що технологія ще дуже молода, рано очікувати успішних кейсів імплементації блокчейну в державі. Більшість урядів світу на даному етапі розвитку технології використовує її швидше з метою PR, ніж для вирішення практичних питань.

Але не варто забувати, що блокчейн на певному рівні свого розвитку може суттєво вплинути на прозорість важливих державних процесів. Голосування, закупівлі, аукціони з продажу держмайна – місця, де ризик корупційної складової досить високий. Технологія блокчейну зможе вирішити ці проблеми.

- Чи можна використовувати блокчейн для голосування?

– Це питання здебільшого відноситься до процесу «дорослішання» технології. Поки вона ще занадто молода і недостатньо досліджена, щоб розгортати на ній настільки важливі державні кампанії.

- У світі головними противниками технології блокчейну є банки. Щодо українських банків, вони дотримуються тієї ж думки?

– Сьогодні підхід банків до блокчейну дуже схожий на підхід урядів. Дана технологія добре привертає увагу аудиторії і створює імідж «інноваційності» бізнесу, який її використовує. Чого тільки вартий приклад британської компанії, яка після додавання слова «blockchain» до своєї назви збільшила вартість акцій на 394%. Тому реально працюючих кейсів з використанням блокчейну фінустановами варто очікувати ще не скоро.

- Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України оголосила, що майнери можуть займатися видобутком криптовалюти без спеціальної ліцензії. Хто з можновладців лобіював це питання? І що буде з галуззю тепер?

– Вирішення цього багаторічного питання – досягнення вітчизняного криптосуспільства. Так як в процесах майнінгу використовується технологія шифрування, протягом останніх кількох років велися дискусії, чи є це достатньою підставою, щоб зобов’язати такі компанії отримувати ліцензії в Спецзв’язку. Ухвалення даного роз’яснення дало однозначну відповідь на це питання. І чим більше буде таких роз’яснень (з боку Податкової, фінмоніторингу, Нацбанку і ін.), тим швидше буде розвиватися дана індустрія в нашій країні.

- Як юрист, що порадите українським криптоінвесторам, щоб захистити їм свої вкладення в країні, яка досі не визначилася зі статусом криптовалюти?

– криптовалюта замислювалася як актив, який не можна заморозити, заблокувати або вилучити. Обдумуючи заходи захисту своїх криптоактивів, слід виходити з цієї ідеї і покладатися, в першу чергу, на технічні аспекти: зберігати приватний ключ і seed-фразу до гаманця в надійному місці, під час транзакцій не користуватися незахищеними каналами зв’язку, відвідуючи біржі, уважно вивчати сайт, щоб не стати жертвою фішингу.

Що ж стосується юридичної безпеки, то в правовому вакуумі вони будуть звучати досить примітивно, але дієво, а саме:

1) Мовчання. Поки біткоіни не захищаються банківською таємницею, про їх володінні краще не поширюватися.

2) Для зберігання seed-фрази замість блокнота-щоденника краще підійде банківська комірка.

3) У питаннях особистої безпеки краще подбати про кнопку «SOS» на випадок «нежданих гостей».

– Чи берете криптовалюту в якості оплати за свої послуги?

– Так, приймаю. Вважаю, що не можна стати експертом в галузі, досягнення якої ти сам не використовуєш. А то все це може перетворитися в жарт про шкільний секс, про який всі говорять, але ніхто не пробував.

LetKnowNews