вимкнути дудлвключити дудл

НА ЩО ВПЛИНЕ ВАЛЮТНА ЛІБЕРАЛІЗАЦІЯ. НАТАЛІЯ РАДЧЕНКО

Наталья Радченко_портретУ новому законі Про валюту і валютні операції нам дозволили все. Як дозволили? Написали, що з моменту, коли закон вступить в силу, ми маємо права.

Маємо право вперше за 25 років вільно розпорядитися своїми валютними заощадженнями: відкрити рахунок в іноземному банку без ліцензії, перевести туди накопичене непосильною працею, купити акції Google і Facebook і заплатити за освіту за кордоном. Нацбанк процитував Конституцію про те, що тепер і за валюту можна “все, що не заборонено законом” і обрадував “валютним безвізом”.

Однак мене долають деякі сумніви, спровоковані моєю здоровою юридичною параноєю.

Сумнів 1. Межі свободи

Закон досить чітко дає зрозуміти, що:

  • Громадяни зобов’язані надавати банкам і органам валютного нагляду повну інформацію про валютні операції і їх документальне підтвердження.
  • Органами валютного нагляду визначені Нацбанк і ДФС. Вони можуть проводити відповідні перевірки. Важливим положенням Закону є те, що ДФС, при проведенні перевірок валютних операцій, має право отримувати відповідну інформацію у банків. І банки будуть зобов’язані її надавати. Як ця норма буде використовуватися податківцями? Зараз важко передбачити. Але ящик Пандори відкрито.

Сумнів 2. Податкові декларації і персональні податкові історії

Скажемо чесно – останні 25 років в Україні платити податки не модно. До чого це призвело? До того, що у багатьох заможних громадян немає нормальної податкової історії. І з цим можна жити до тих пір, поки банк не попросить обґрунтувати легальність походження грошей, за які ви вирішите купити квартиру в Європі, користуючись новою валютною свободою.

Вже сьогодні ряд банків досить наполегливо вимагає підтвердження походження сум, які проходять через касу банку, на суму понад 150 тис. гривень. І це вже стає трендом. Можна, звичайно, прикриватися договорами позики або договором купівлі-продажу нерухомості 10-річної давності. Однак нормальна Декларація про майновий стан і доходи – це безперечний козир в рукаві при будь-яких питаннях банку і ДФС. Головне, правильно розпланувати її наповнення, щоб податкове навантаження не стала шоком.

Персональна податкова історія в рамках валютної свободи – це той інструмент, який дозволить повною мірою скористатися “валютним безвізом”. Не варто забувати, що іноземні банки також можуть поцікавитися походженням коштів, які заходять до них з України.

У світлі майбутнього обміну фінансовою інформацією про рахунки українців в іноземних банках (Common Reporting Standart), який має запрацювати в Україні з 2020 року, задуматися про перегляд своїх іноземних активів варто тим, хто розміщував фінанси на персональних рахунках в іноземних банках з порушеннями норм валютного законодавства , наприклад, без отримання відповідної ліцензії, або купував нерухомість без відповідних дозволів. Закон Про валюту і валютні операції – це не індульгенція. Він не звільняє від відповідальності за минулі валютні “гріхи”.

Сумнів 3. Свобода для експортно-імпортних і кредитних операцій

В законі передбачено, що для регулювання розрахунків з валютних операцій НБУ повинен прийняти окремий нормативний документ. Тільки після того, як ми з ним ознайомимося, можна буде сміливо забути про правило 180-ти днів, не реєструвати кредитні договори в НБУ і станцювати на кістках електронних ліцензій. Поки вся підзаконна нормативка НБУ не вийде в світ, розслаблятися не варто.

Новое время