вимкнути дудлвключити дудл

Як Закон про валюту вплине на розвиток бізнесу. Марія Фельмецгер

полуростКритики кажуть про даний документ, як про легальну можливість ухилення від сплати податків через офшори і виведення за межі держави незаконно освоєних коштів на рахунки пов’язаних осіб.

04 липня 2018 року Президент підписав Закон України “Про валюту і валютні операції” (далі – Закон), а вже 06 липня 2018 року Закон був опублікований в Голосі України.

Таким чином, з 07 липня 2018 роки українці отримали законодавчий акт, який буде введений в дію через сім місяців – з 07 лютого 2019 року, після того, як НБУ та КМУ приведе у відповідність до Закону діючу регуляторну нормативну базу.

Сам Президент назвав Закон ключовим актом економічної свободи і порівняв його з безвізовим режимом і угодою про асоціацію.

За його словами, ці документи покликані забезпечити свободу торгівлі, руху товарів і послуг, свободу контактів між людьми, а також свободу руху капіталів. Від чого ж звільняє і які можливості відкриває новий закон для українських громадян і бізнесу.

Інвестування

Українцям надана можливість інвестувати за кордон без отримання індивідуальних валютних ліцензій, що звільняє від необхідності збирати величезний пакет документів на підтвердження джерела доходів для таких операцій, цільового використання коштів і отримувати дозвіл НБУ.

Тепер, купуючи за кордоном нерухомість, транспорт, цінні папери, корпоративні або майнові права, вітчизняному інвестору необхідно пройти тільки стандартний банківський контроль.

Ліцензування

Ліцензування валютних операцій спрощується. Кількість ліцензій обмежується однією генеральною валютною ліцензією, необхідною небанківським фінансовим установам, що працюють з валютою.

Право банків працювати з валютою автоматично включається в загальну банківську ліцензію. Зазначу, що до прийняття Закону існували генеральна ліцензія та 6 типів індивідуальних ліцензій.

Зовнішньоекономічна діяльність (ЗЕД)

Скасовується встановлений 180-денний граничний термін розрахунку за експортно-імпортними операціями. Тепер слід орієнтуватися на терміни, передбачені контрактом. А інформація про терміни закриття зовнішньоекономічних контрактів буде збиратися в статистичних цілях.

Крім того, більше не потрібно продавати 50% валютної виручки, отриманої за експортно-імпортними операціями, а також скасовується прив’язка покупки валюти до виконання зобов’язань за зовнішньоекономічними контрактами.

Валютний контроль

За аналогією з фінансовим моніторингом під валютний контроль потраплятимуть лише ті операції, сума яких перевищує 150 тис. грн.

Санкції

Законом скасовується санкція у вигляді позбавлення компанії статусу суб’єкта ЗЕД в разі порушення термінів закриття контрактів, а також штрафи в розмірі 100% від суми операції.

Кредитування

Кредити, отримані за кордоном, не підлягають реєстрації на території України. Інформація про них збирається НБУ постфактум в статистичних цілях. А вітчизняні фінансові установи, що займаються кредитуванням, зможуть надавати позики нерезидентам.

Лібералізуючи валютний ринок, законодавець, проте, передбачає шляхи відступу.

У разі, якщо даний економічний курс не спрацює і будуть спостерігатися ознаки нестійкого фінансового стану банківської системи, масового відтоку капіталів з країни, інфляції, погіршення стану платіжного балансу України та інших кризових явищ, що загрожують фінансовій стабільності країни, НБУ має право вжити заходів захисту, шляхом введення валютних обмежень.

Серед інструментарію НБУ: введення зобов’язання на продаж частини валютної виручки, встановлення граничних термінів розрахунків по експортно-імпортних операціях, введення спеціальних дозволів на валютні операції, резервування за валютними операціями і т. д.

Валютні обмеження можуть вводиться строком на 6 місяців і продовжуватися, в разі потреби, на необмежений термін.

Таким чином, ліберальні послаблення, надані Законом, можуть бути обмежені регуляторною документацією НБУ, що поверне нас до колишнього 25-річного образу “совкового” капіталообігу.

Висновок

Закон був прийнятий в рамках виконання Україною зобов’язань щодо впровадження європейських принципів регулювання руху капіталу, передбачених Угодою про асоціацію між Україною та ЄС, і закріплює загальні положення валютного регулювання.

При цьому повноваження по введенню і зняття валютних обмежень фактично на невизначений термін передаються НБУ. У цьому ми бачимо двояку ситуацію.

З одного боку, свобода в проведенні валютних операцій, піддає економіку новим додатковим ризикам, передбачити які практично неможливо.

Безумовним позитивом у цій ситуації є можливість НБУ швидко реагувати в кризових ситуаціях і оперативно впливати на валютний ринок.

У той же час, не можна виключати можливості зловживання НБУ своїми повноваженнями, зокрема, затягування періоду валютних обмежень або введення таких обмежень в інтересах певних бізнес-груп.

ЦЕНЗОР