вимкнути дудлвключити дудл

Fashionable right. Юрист&Закон. Антон Куц

_MG_2583

Антон Куц, адвокат, керівник практики рішення конфліктів та спорів Juscutum

Багато компаній з метою збільшення бази клієнтів та обізнаності про їх бренд використовують важливий інструмент маркетингу – рекламу. Розробляються рекламні стратегії, залучаються необхідні спеціалісти, актори або моделі, втілюється ідея та реклама виходить на ринок… Але в один нехороший для компанії день приходить повідомлення з суду з позовом від особи, зображення якої було використано в рекламі. Сума позову викликає сумний подив та цікаве питання: невже моделі стільки заробляють? Особа, чиє зображення використано у рекламі, стає позивачем та зазначає, що без її краси/стилю/усмішки товар чи послуга не були б такими відомими та жаданими для споживачів. А хоче вона ні багато, ні мало – 1% від продажів товарів чи послуг.

Як не потрапити в таку історію?

Недогледіли

Непоодинокі випадки, коли роботу маркетологів, PR-щиків та рекламщиків не перевіряє юрист, хоча робота над всім процесом щільно пов’язана з правом: починаючи від можливих порушень авторських і суміжних прав, закінчуючи обмеженнями у рамках конкурентного законодавства.

І не важливо скільки посередників було між особою, чиє зображення було використано, та компанією, лого якої красується в рекламному матеріалі. Адже у випадку незаконного використання прав третьої особи дії саме компанії, що отримує вимогу про компенсацію, можуть бути визнані незаконними. Юристи повинні проаналізувати всі документи на цьому ланцюгу. Наявність договору ще не означає «зняття» питання прав залученої моделі чи актора, адже норми закону чи договору можуть передбачати обмеження у використанні зображення певної особи. Обмеження можуть стосуватись різних сфер: категорії товарів та послуг, в яких можуть бути використані зображення; території, часу та інше.

Треба пам’ятати, що компанія, яка замовляє рекламні послуги, може потрапити під удар, а проблеми від спору затьмарять позитиви від реклами. Необхідно перевіряти всі документи на предмет порушення прав залучених у рекламу осіб. Іноді не буде зайвим зв’язатись із такими особами та перевірити, чи не було скасовано або розірвано договір, наданий агентством.

У разі виникнення проблем компанії  можуть звертатись із претензіями до агентств чи інших суб’єктів, що брали участь у процесі та недогледіли, але іноді сам рекламній проект вже не врятувати або сума збитків від позову значно перевищить запланований бюджет на рекламну компанію в цілому.

Нащо платити більше?

Виникають ситуації навпаки, коли рекламні агентства пропонують для використання матеріали з порушенням права інших осіб. Менеджер агентства може не знати або забути, що по деяким матеріалам закінчився строк використання або діють обмеження. А іноді працівники агентства самовпевнено розраховують, що особа, чиє зображення надалі без достатніх прав продають направо та наліво, не дізнається про порушення її прав чи не буде здійснювати дій, направлених на відновлення своїх прав.

Нажаль, в Україні відсутні дієві інструменти фіксації порушення в інтернеті. Наприклад, у Російській Федерації будь-який нотаріус може зафіксувати вигляд інтернет-сторінки, і це буде належним та допустимим доказом. У більшості випадків молоді моделі або актори не знають яким чином захистити свої права, до кого звертатись за допомогою, а до кого з претензіями. Найчастіше вони приходять до тих самих агентств із претензією та останні згодні «продовжити» договір на тих самих умовах без сплати додаткових компенсацій. Проте це не є вірним способом захисту вже порушених прав особи. Вищенаведені обставини та недостатня обізнаність у своїх правах у цій сфері дають підстави для зловживань з боку агентств.

Аби уникнути таких ситуацій при виявленні порушень, бажано звертатись до юристів для складання претензії чи одразу позову до суду. Сума компенсації буде залежати від порушення та обставин, що передували конфлікту.

Краще більше, ніж нічого

Іноді з моделями укладають декілька договорів, умови яких можуть суперечити один одному, а подекуди й законодавству, що вносить додаткову складність у ці відносини. Така ж ситуація виникає, коли права для їх подальшої реалізації були передані декільком особам.

Для моделей чи осіб, що мають авторські або суміжні права, оптимальним варіантом у захисті своїх прав було та залишається не чекати порушення, а проконсультуватись із юристом при укладені угод, які їм пропонують підписати, особливо у випадках, коли зміст угоди їм незрозумілий чи права передаються «безстроково».

Інтернет – місце необмежених можливостей

Буває й гірша ситуація, коли матеріали для реклами беруться просто з інтернету. В такому разі прорахувати майбутні ризики майже не можливо. Встановити осіб на таких матеріалах дуже важко, так само й інших осіб, які можуть мати авторські чи суміжні права.

Набагато кращий варіант, коли фото беруться з фотобанків, але у цьому разі агентство повинно надати документи, що підтверджують отримання фото. В подальшому, цю інформацію можна перевірити у самому фотобанку та запросити документи, що були надані разом із зазначеним зображенням.

Своїми силами

Є варіант, що достатньо рідко використовується на вітчизняних просторах, а в більш розвинутих країнах набуває популярності. Він полягає у тому, що дієвими особами в рекламних матеріалах виступають посадові особи самого підприємства. Найчастіше це керівники, хоча можуть бути й інші працівники, наприклад, менеджери по роботі з клієнтами чи співробітники  відділу PR. Це зменшує витрати на найм спеціальних осіб. А бонусом для компанії та працівника є отримання обличчя компанії серед свого персоналу. Це не означає, що такий варіант не має ризиків отримання претензій взагалі. В будь-якому разі необхідно укласти договір з таким працівником, в якому погодити всі основні умови.

Замість висновків

Великі проекти передбачають великі кошти, але й великі ризики. Завжди існує імовірність того, що чиїсь права будуть порушені та буде зроблено все можливе для отримання компенсації від порушників. Але робота юриста полягає у тому, щоб мінімізувати можливість таких звернень, а у разі їх надходження зменшити негативні наслідки. Найкращий варіант, коли кожен перехід права підтверджується документально. При цьому кожна така угода містить усі істотні умови та не оскаржується. Такий стан речей не позбавляє зацікавлену особу права подати позов. Маючи всі необхідні документи, легше підготувати правову позицію та відбити атаку. Але ж найбільш вигідним варіантом є залучення власних сил. Придивіться до співробітників, можливо IT-спеціаліст є природженим актором, а секретарка виявиться пречудовою моделлю.

ПДФ-статті