вимкнути дудлвключити дудл

Діти в YouTube: як захистити від експлуатації. Семен Астапов

B98R2165Чи законно залучати дітей до створення контенту для YouTube? Про які нюанси слід знати продакшн-студіям? Які авторські права є у дітей-блогерів? Чи може дитина поскаржитися на батьків-блогерів? На ці запитання відповідає юрист Практики управління конфліктами ЮК Juscutum Семен Астапов.

З точки зору юриспруденції, експлуатація дитини – використання її праці до настання віку, що дозволяє офіційно оформлятися на роботу. В Україні офіційне працевлаштування дозволено з 15 років (за згодою батьків), до цього віку дитяча праця заборонена. Однак участь дітей віком до 15 років у виробництві контенту для каналу на YouTube можна розцінювати як трудові відносини. Зйомки дитини несуть швидше договірний характер, ніж трудовий.

Діти можуть брати участь в зйомках практично з самого народження. Тим не менш, не буде зайвим запитати дозволу у батьків на участь їх дитини в зйомках. Оскільки до досягнення дитиною 14-річного віку, вони є представниками її інтересів і можуть підписувати договори з продакшн-студією, які стосуються участі дитини у знімальному процесі. Тут важливо відзначити, що саме батько й мати повинні дати свою згоду на участь їх дитини в певному YouTube-відео.

Крім того, дитині не можна брати участь в зйомках більше 24 годин на тиждень і в нічний час. Якщо створення матеріалу виконується не в нічний час, дитина не бере участь в процесі більше 24 годин на тиждень, зйомка не шкодить його здоров’ю і нормальному розвитку, тоді порушення фактично відсутні.

В YouTube активно приділяють увагу питанню експлуатації дітей в відео, які публікуються на їх хостингу. Наприклад, в США чоловік давав своїм дітям вживати препарати, які використовуються при порушенні роботи шлунково-кишкового тракту. Результат впливу препаратів він знімав на відео і публікував на своєму канал в YouTube, який налічував 5,6 млн підписників. Служба захисту дітей США звернула увагу на це і з серпня минулого року займається розслідуванням даного факту. Аккаунт порушника був видалений.

Під заборону також підпадає участь дітей у створенні контенту для YouTube, в якому присутні елементи фізичного / психологічного насильства або будь-якого виду зброї. Створення відеоконтенту для інтернету не описано нормами закону, тому прийнято дотримуватися правил за аналогією зі зйомками кіно або матеріалів для телебачення.

Захист прав дитини від батьків-блогерів

У кожної дитини є офіційне право боротися за порушення власних прав, навіть якщо порушниками є її власні батьки. Це безпосередньо стосується батьків, які задіюють дитину в зйомках влогів або блогів. Звернутися до суду, органу опіки та піклування або органів місцевого самоврядування та громадські організації дитина має право з 14-річного віку.

До 14-річного віку дитина має право на вчинення лише дрібних побутових угод. Тобто, фактично батьки можуть не передавати дитині певну частку доходу від каналу на YouTube, який названий його ім’ям.

Дитина у віці 3-5 років не здатна розпоряджатися фінансовими засобами, які зароблені за рахунок відео з її участю. Фактично гроші заробляє дитина, але розпорядитися ними вона не здатна. Отже, весь дохід від каналу на YouTube, який названий ім’ям дитини і містить відеоконтент з її участю, йде в кишеню її батькам. Дитина ж отримує немайнові права автора на сам канал і має право здійснювати немайнові права на результати інтелектуальної або творчої діяльності.

Законодавче регулювання виробництва контенту для YouTube

Регулювання виробництва контенту для YouTube проводиться на рівні права інтелектуальної власності національного рівня певної країни. Тобто, якщо автор знімає відео на території України або іншої країни, йому слід враховувати даний факт і Всесвітню конвенцію про авторське право. Що стосується самого сервісу YouTube, він є традиційним місцем для розміщення відеофайлів і передбачає три основних правила публікації матеріалів: Умови користування, Правила розміщення контенту і Політику конфіденційності.

Семен Астапов, юрист Практики управління конфліктами ЮК Juscutum.

Detector Media