вимкнути дудлвключити дудл

Артем Афян: «Технологізація робить юридичні послуги більш зручними і більш доступними. І це джекпот»

12 вересня 2018 року юридична компанія Juscutum відзначила 10 років з початку своєї діяльності. За цей час компанія не тільки встигла вийти в топ в Україні, а й голосно заявила про себе на міжнародній арені, запустивши рішення, інноваційні для галузі: PatentBot, SudoBot, StaffBot, кнопку екстреного виклику адвоката Legal Alarm та ін. Про те, як баланс між технологіями і юриспруденцією допомагає завойовувати ринок, розповідає Артем Афян, адвокат, керуючий партнер Juscutum.

………………………..1-IMG_1479

Juscutum стартувала на юридичному ринку в складний для України економічний період. Наскільки криза «допомогла» просуванню?

У роки, що передували кризі юристи на українському ринку розслабилися: при високих цінах істотно знизилася якість послуг. Тому нам з Дмитром Бондаренко здавалося, що забезпечити високу якість при розумних цінах – вже достатня формула, щоб почати охоплювати ринок. Криза не була вирішальним фактором для старту, вона лише відкрила вікна можливостей, якими ми скористалися. Ринок звужувався, потреби росли, а ми не були обтяжені великими витратами. Вкладали в людей і в те, що забезпечувало якість.

Запускаючи компанію, ми не розуміли однозначно, що хочемо запропонувати ринку, але бачили, що старий формат послуг зживає себе і що тональність комунікацій юристів не відповідає очікуванням. Юристи стали складними і незрозумілими, з ними було важко працювати. Це перетворилося на велику проблему. І нам хотілося змінити ситуацію.

Технології – стратегічний напрямок для вашої компанії. Як технології змінили ринок юриспруденції?

Перше – ринок змінив самих юристів, змусив їх бути більш зрозумілими, адекватними і дещо збив з них пиху. З’ясувалося, що юристу, який працює з айтішниками, крім свого матеріалу, вкрай бажано розбиратися в сфері діяльності клієнта: знати, чим відрізняється фронтенд від бекенда, вникати в специфіку розробки продуктів і т. п. Це змусило юристів піднімати планку якості, ставати більш клієнтоорієнтованими і знати більше, ніж написано в законах. А також розуміти практику, знати право інших країн, орієнтуватися в інсайдах галузі, щоб послуги в якійсь мірі передбачали потреби. З іншого боку, самі технології зараз активно проникають в ринок і змінюють професії вже далеко за межами IT.

Від чого, в першу чергу, повинні позбавити юристів технології?

Перш за все, від рутинної роботи. Точно так, як еволюціонував телефонний зв’язок, повинні змінитися і юридичні послуги. В основному ті, в яких немає високоінтелектуальної складової. Складання простих судових позовів, базових контрактів, оформлення домовленостей, реєстрація ФОП і т. п. Все це шаблонні послуги, запитувана вартість яких не відповідає їх реальній цінності. Споживачеві, крім самої послуги, доводиться оплачувати зарплату персоналу, оренду офісу. Навіщо, коли це все можна зробити дистанційно? Тому наш основний принцип – технологізація, вона робить юридичні послуги більш зручними і більш доступними. І це джекпот.

………………………..2-IMG_1480

Назвіть найуспішніші кейси, які пов’язані з вашими технологічними продуктами.

Поки найуспішніший з наших продуктів – PatentBot. На сьогодні він стабільно забезпечує 1-1,5% подач на реєстрацію всіх торгових марок в Україні. В один з місяців цей показник досягав трьох відсотків. Такими цифрами цілком можна пишатися. Ми показали, що в масштабах ринку ця інновація дійсно затребувана. Тому зараз виходимо на інші ринки, намагаємося зробити так, щоб цей 1% був не лише від українського, а й від більш великих і глобальних ринків.

Час від часу нам попадаються відгуки клієнтів, де вони не хвалять нас, а просто розповідають про нові можливості. Наприклад, в Штатах хлопець зняв відео про те, як зареєстрував торгові марки за допомогою PatentBot без участі людини, і обійшлося це йому в три рази дешевше стандартної процедури. Особливо приємно, коли людина щиро захоплюється тим, що незручна і дорога послуга стала раптово і доступною, і більш комфортною.

Ви першими почали приймати оплату за послуги в криптовалюті, коли ще мало хто розумів, що це таке. Компанія успішно провела першу в світі трансатлантичну угоду купівлі квартири за криптовалюту Ethereum. Як можете охарактеризувати перспективи digital money в Україні та світі?

Безумовно, криптовалюта і digital money відбулися, вони і далі будуть міняти економічний ландшафт планети. Як саме? Не беруся судити. Але ми однозначно вже там і хочемо бути частиною цих процесів. Не хочу вибудовувати теорії, але точно впевнений лише в одному – світу без криптовалюти вже не буде. Може бути світ без біткойнів, без ефіру, але саме по собі явище криптовалюти і блокчейну щільно увійдуть в наше життя. Спаде хайп, люди зрозуміють, які завдання насправді вимагають блокчейну, для чого дійсно потрібна криптовалюта, які нові інструменти вони дають нам в руки, і ці явища займуть своє звичне місце в побуті, де не будуть нікого ні дивувати, ні лякати. Чи стануть такими ж звичними, як мікрохвильова піч, мобільний телефон або електромобіль.

………………………..20180912163945-5617

Наскільки велика частка клієнтів з-за кордону? Які послуги користуються популярністю?

На сьогоднішній день мало яка юридична компанія в Україні обходиться без іноземного бізнесу, тому що це хороший пул платоспроможних клієнтів. Але набагато більше ми пишаємося тим, що у нас є клієнти в окремих сферах, які про Україну толком і не знають. Вони користуються нашими послугами тільки для legal в напрямках IT і блокчейну. Це клієнти з США, Ізраїлю, Європи і навіть Північної Африки, а загальна кількість зарубіжних клієнтів перевищує 30%. Ми хочемо зміцнити цей тренд і зробити те ж саме, що роблять айтішники вже давно – побудувати legal-аутсорсингову компанію. У нашому випадку ми будемо і далі рухатися в аутсорс, вибудовувати модель комунікації з клієнтами з-за кордону, при цьому так само якісно супроводжуючи український ринок.

Чи є плани по розширенню кількості послуг, що надаються або практик?

На даний момент в Juscutum є практики Супроводу бізнесу, Блокчейну, Міжнародного бізнес-адміністрування, Безпеки бізнесу, Управління конфліктами, Оподаткування та бізнес-ефективності, Корпоративного права, Технологій медіа і телекомунікацій (ТМТ), аудиту. Це дає можливість охоплювати величезну кількість компетенцій і ефективно закривати безліч різнопланових завдань наших клієнтів. Ми орієнтуємося на потреби ринку, на мінливу сферу. Наш основний вектор пов’язаний з технологіями. Будь-яке нове явище тут потрапляє під наш приціл. Безумовно, ми будемо далі розширювати блокчейн, крипту. Завдяки новим трендам у нас з’являються нові інструменти, ми стаємо більш корисними для окремих сфер, секторів. Участь у великих глобальних проектах наближає нас до мети – стати однією з тих компаній, які будуть помітні на світовій арені.

На які послуги компанія робить ставку?

Мені здається, юристи часто забуваються, коли починають мислити виключно категоріями послуг. Наше завдання – вирішити існуючу проблему. Як говорив раніше, у нас достатньо компетенцій, щоб закрити безліч завдань. Але ми не створюємо потребу, ми не виробники зубної пасти. Ставку робимо на найбільш актуальне. Зараз в топі інвестиції, транскордонний рух капіталу, персональні податки. З позицій нашої практики – це податки, які потрібно платити з крипти, як їх декларувати, банківський комплаєнс для криптопроектів. Це вклади в технології, оцінка технологій, покупка стартапів, співпраця великих корпорацій і стартапів. Поле для діяльності досить широке. Плюс, безумовно, банківський сектор, де комплаєнс на сьогоднішній день залишається одним з важливих і серйозних напрямків послуг.

………………………..20180912163943-6027

Ви позиціонуєтеся як Legal Engineering. Що ви вкладаєте в це поняття?

На мій погляд, юристи як клас будуть змінюватися, все більше входити в соціальну інженерію. Legal Engineering – нинішній етап діяльності Juscutum, коли ми починаємо працювати як інженери. Ми надаємо рішення, розробляємо їх, опираючись не лише на юридичні інструменти. Ми не називаємо юриспруденцію мистецтвом, не намагаємося сидіти виключно на погодинній ставці. Ми працюємо над проектом, де є планування, де є стадії класичної інженерії, конструювання, аналізу і, потім, представлення проекту. Тому наші послуги зараз набагато більше стають схожими на інжиніринг, ніж на чистий консалтинг. Консалтинг – щось ефемерне, що дає вам тільки знання, а інжиніринг – це рішення, де ви отримуєте в кінці вирішену проблему, в якій консалтинг є частиною.

Що можете побажати своїй компанії? Чи є рекомендації іншим фірмам, які хочуть вийти за рамки стандартних юридичних послуг?

Своїй компанії – терпіння. Дуже багато терпіння, тому що поставлених цілей досягти непросто. Включаючи те, що спокійного життя точно не буде, ми його давно розміняли. Розуміємо, що шлях до успіху вимагає часу, а сиве волосся і спалені нерви будуть – це факт. Іншим фірмам – тільки сміливості. Не варто боятися, адже зараз час можливостей. Тільки слід розуміти, що ви ризикуєте. Можна піти більш-менш класичним шляхом, витратити більше часу і відчувати себе спокійніше, або ж ризикувати. І пам’ятати про те, що завжди є шанс програти. З наших проектів, технологічних продуктів далеко не всі вдалися. У нас є історія продуктів, які не пройшли далі. І ми цінуємо її, як і історію проміжних кейсів, тому що вони дозволили нам робити наступні кроки. Тому основна рекомендація – все прораховувати і бути готовим до різного результату.

10 років – багато чи мало, щоб втілити задумане?

У перших наших планах, коли компанія існувала тільки на серветці, було увійти в топ по країні. Сьогодні це завдання можна вважати виконаним. Так, за ці роки багато чого сталося не так, як ми це задумували спочатку. Але ми розуміємо, що треба йти до мети, а далі життя буде вносити свої корективи, їх потрібно приймати. Тепер ми набагато досвідченіші, заможніші, при цьому у нас ще більше енергії, ніж було 10 років тому. Тому зараз ми вже дивимося на земну кулю і намагаємося до неї приміряти свої амбіції.

………………………..20180912163948-6458

ain.ua