вимкнути дудлвключити дудл

Розгляд судових позовів України проти Росії може тривати рік – юрист, Голос столиці, Ксенія Проконова

Український МЗС готує низку судових позовів до міжнародних інстанцій. Яких результатів чекати Україні від міжнародних судів, в ефірі радіостанції «Голос Столиці» розповіла юрист Ксенія Проконова.

Україна має намір подати на Росію в суд. Як повідомив виконуючий обов’язки міністра закордонних справ України Андрій Дещиця, зараз готуються позови в різні інстанції. Так, Київ готується до подачі документів до Європейського Суду з Прав Людини, Стокгольмський арбітражний суд, у Міжнародний суд ООН і Міжнародний морський трибунал.
Юрист АО “Юскутум” Ксенія Проконова вважає, що навіть підготовка документів займе чимало часу. Про це вона заявила в ефірі радіо «Голос столиці».

«Голос Столиці»: Як довго можуть готуватися документи для подання до суду?

Ксенія Проконова: Ситуація така, що не можна прогнозувати зараз – скільки часу займе підготовка документів та розгляд у судах, тому що нажаль це не є передбачуваними термінами. Сьогодні пролунала заява з боку МЗС, що вони мають у своїх найближчих планах подачу таких позовів. Скільки саме часу вони приділять тому що подавати і готувати супровідні документи, звичайно у таких важких справах – не можна прогнозувати. Якщо ви знаєте, то вже подано позов до ЄСПЛ, Україна проти РФ, і на сьогодні лише прийнято припис у рамках правила 39, щодо того щоб обов’язок який розповсюджується на обидві країни, що виступають позивачем та відповідачем в цій справі, щоб вони утрималися від вжиття будь-яких заходів. Зокрема військових дій, в результаті яких можуть бути порушені права цивільного населення, включаючи створення ризику для їх життя та здоров’я. А сама по собі справа ще не розглядається.

«Голос Столиці»: Самі судові процеси тривалі? Наскільки тривалими вони можуть бути і які шанси у України виграти їх?

Ксенія Проконова:Ви коли представляли цю тему, ви згадали про ЄСПЛ – ми вже подали – і плани МЗС щодо подачі до міжнародного морського трибуналу, міжнародного суду ООН, Стокгольмського арбітражного суду. Кожна з цих інстанцій є міжнародною, вона є досить бюрократичною і процеси судові в них займають велику кількість часу. Прогнозувати, скільки це буде – неможливо. Неможливо прогнозувати навіть в судах українських, тим більше – по таких важких справах.

«Голос Столиці»: Відповідно, ми не змогли би спрогнозувати – які рішення могли би прийняти?

Ксенія Проконова: Щодо рішень – тут неможливо якось відхрещуватися від політичної складової цих процесів, тобто це буде ще залежати від багатьох факторів. А щодо саме термінів прийняття рішень – ні, це не можна спрогнозувати, але я думаю що мова йде про тривалі – тобто приблизно з рік.

«Голос Столиці»: Якщо б ми спробували зараз спрогнозувати той момент, коли вже буде рішення суду і відповідач спробує проігнорувати це рішення. Чи відомі якісь заходи, передбачені на такі випадки?

Ксенія Проконова: Нажаль санкцій, як таких, які прийняті в національному законодавстві, щодо невиконання рішення суду – їх не передбачено. Проте наслідком невиконання таких рішень може бути якась моральна відповідальність – я розумію, що про це казати зараз недоцільно, але вона існує – це імідж держави в цілому і її керівних осіб. А також можна сказати, що це не може не відобразитися на подальшому укладанні угод з таким партнером, який демонструє себе як ненадійний.

«Голос Столиці»: Ці судові витрати – вони певно дорого можуть обійтися Україні? Від чого буде залежати суму цих витрат?

Ксенія Проконова: Зараз я не можу прорахувати вам суму, але є деякі моменти, коли потрібно заплатити. Наприклад, до Стокгольмського арбітражного суду ми подаємо щодо питань власності українських громадян в Криму – це є дуже болюче питання, воно стосується як бізнесу, так і пересічних громадян.

Нагадаємо, в українському МЗС заявили, що Київ готує документи для подачі позовів до російської сторони в ряд міжнародних судів.

За матеріалами Голос столиці