вимкнути дудлвключити дудл

Ринок юрпослуг в епоху пандемії: підсумки року

Партнери юридичних компаній в інтерв’ю для Платформи ЛІГА:ЗАКОН розповіли, як карантин вплинув на життя їхніх компаній та юридичну практику в цілому.

Як, на ваш погляд, змінився ринок з початком пандемії COVID-19?

Артем Афян, керуючий партнер ЮК Juscutum: Я вважаю, що юридичний ринок досить серйозно здригнувся та стиснувся. Менше, ніж багато хто боявся, проте більше, ніж багато хто очікував. Зменшилася частина запитів на послуги, деякі фірми переформатувалися з розвитку на виживання. Хоча мені здається, що коронакриза справила менш негативний вплив на ринок, ніж криза 2008 року, де гроші просто випарувалися. Але, без сумнівів, ці кризи близькі за ступенем ефекту.

Які юридичні фірми, на вашу думку, зараз є лідерами ринку?

Артем Афян: Думаю, що перші 20-30 компаній-лідерів юридичного ринку від кризи швидше виграли та зміцнили свої позиції. Розумні великі фірми наростили свої позиції: частково за рахунок поглинання дрібних, а хтось просто підбирав клієнтів. Дрібним фірмам теж було непогано: коли у тебе тільки 3 співробітники, і ти працюєш в маленькому офісі, оптимізуватися легко. Компанію можна повністю перевести на віддалену роботу, звільнити одного співробітника, зберігши маржинальність. Але коли це середня компанія з 5-7 осіб, то триматися на плаву складніше.

Як ви вважаєте, є якісь істотні відмінності між 2020 і 2021 роками?

Артем Афян: У перший рік пандемії усі працювали за заздалегідь складеними бюджетами, а вже на 21-й рік бюджети було переглянуто. Так, до другого року коронакризи юридичний ринок був вже повністю підготовлений.

Які юрпослуги зараз найбільш затребувані у бізнесу? Які практики нині є найбільш прибутковими?

Артем Афян: Питання дуже складне. Це як запитати у зубного: “Який із зубів найчастіше лікують? І як це змінилося в 21м році”?. Важливо зазначити, що жодна із сфер бізнесу повністю не припиняла свою діяльність, тому в кожному напрямку юристи надають свої послуги. Вважаю, що кримінальна практика отримала додаткову актуальність. Можливо, ще варто сказати про криптовалюту, але це лише моя суб’єктивна думка. З тих сфер, які точно стали менш затребуваними, – це banking and finance.

Чи змінилися ставки (тарифи) порівняно з 2019 роком? Зросли або знизилися?

Артем Афян: Чи робили ми зниження тарифів? Ні. Також ми не робимо знижок. Ми досить затребувані фахівці. Але у Juscutum є окрема програма підтримки клієнтів, яку минулого року було вдосконалено.

Ми дійсно клієнторієнтована компанія. Juscutum щиро любить своїх клієнтів та завжди допомагає їм впоратися з найскладнішими ситуаціями.

Як змінився дохід на партнера за 2019-2020-2021?

Артем Афян: Нам складно відповісти на це питання через некласичну систему партнерства.

Зростання та падіння затребуваності практик після коронакризи. Які прогнози?

Артем Афян: По-перше, я вірю, що нам доведеться зіткнутися з ще цілим рядом криз. Коронакриза – криза не єдина і не остання, можливо ці “чорні лебеді” йтимуть зграєю.

По-друге, я думаю, що юриспруденція тісно пов’язана з іншими ринками. Тут також розвиватимуться якісь альтернативні пропозиції: дешевші та більш діджиталізовані.

ЛІГА:ЗАКОН