вимкнути дудлвключити дудл

Реформа ГПУ: призначати прокурорів потрібно на виборах. Голос столиці. Денис Овчаров

В Україні триває відкритий конкурс на прокурорські посади. Прийом документів на посади керівників місцевих прокуратур відбувається в 5 обласних центрах: у Києві, Дніпропетровську, Харкові, Одесі та Львові.

До Генпрокуратури продовжують набирати молодих і амбітних юристів. Щоб стати працівником структури, необхідно пройти 4 етапи конкурсу.

«Конкурс проходитиме в чотири етапи, включаючи професійний тест на знання законодавства, опублікований у нас на сайті. Це 5 тисяч питань. Другий етап — це тести загальних знань, логічні тести, до яких підготуватися фактично неможливо. У людини або є логіка, або немає. Третій етап — це заповнення психометрической анкети, психологічний портрет і стан кандидата. Четвертий етап — це вже співбесіда, яка проводиться при включеній камері, підключеній до інтернету. Вся Україна спостерігатиме, як проходить співбесіда», — заявив в ефірі радіостанції Голос Столиці заступник генпрокурора Давид Сакварелідзе.

Наскільки ефективним може бути такий відбір, і наскільки він буде прозорим, радіостанція Голос Столиці поговорила з адвокатом, партнером практики правової безпеки бізнесу АО «Юскутум» Денисом Овчаровим.

Як ви вважаєте, наскільки ефективним може бути подібний конкурс на місце в прокуратурі? Чи можна поміняти стару систему таким чином?

— Давайте подивимося, яка може бути альтернатива. Може бути виборна альтернатива, коли ми, наприклад, голосуємо за прокурора міста або прокурора району. Коли йдеться про набір штатних одиниць, то це один з найефективніших інструментів, які можливі на сьогоднішній день. І крім того, не потрібно забувати, що п’ятирічний стаж роботи — це для юриста, а якщо прокурор вирішить повернутися в прокуратуру, то достатньо трьох років. Тобто, якщо мова йде про переживання обласних прокурорів за те, що вони залишаться без роботи, то їм не варто боятися.

Я думаю, вони з легкістю складуть іспити. Питання тільки в тому, чи пройдуть вони співбесіду. Чому? Тому що є таке поняття, як спецперевірка. І якщо стосовно прокурора буде відкрито кримінальне провадження або він буде фігурувати у кримінальному провадженні по корупційних злочинах, то ймовірність, що його візьмуть на роботу, буде досить низька.

Тобто такий чотирьохетапний відбір може бути ефективним?

— Так. Це не панацея, це не стовідсотковий результат, але сьогодні важливо не викинути всіх прокурорів і набрати нових, а важливо докорінно очистити систему.

Якщо ми говоримо про кадрове перезавантаження ГПУ, як ви вважаєте, краще молоді та амбітні, але без досвіду, або ж фахівці з досвідом?

— Знаєте, хто зараз працює в прокуратурі? Прокурори, яким по 22-23 роки. Тобто це люди без досвіду. Знайти в системі прокурора віком 30-35 років, який підтримує обвинувачення в суді, вже вкрай складно.

А чому так вийшло?

— Тому що підтримувати обвинувачення в суді — не дуже прибутково, і навіть корупцію в цьому напрямку розіграти не легко. Корупція відбувається, коли безпосередньо прокурор приймає якісь управлінські рішення: чи відкривати кримінальне провадження, чи пред’являти комусь підозри, який обирати запобіжний захід. Тобто це в кабінетах відбувається. А ті прокурори, які підтримують обвинувачення в суді, вони, як правило, дуже низької кваліфікації і у них мало досвіду.

Як ви ставитеся до ідеї набрати співробітників, які давно вже звільнилися з прокуратури?

— Тут дуже важливо, яка буде позиція генерального прокурора у розвитку прокуратури, в доступності, у відкритості, прозорості. Якщо брати ту ж саму поліцію, то там близько 60 осіб, якщо не помиляюся, це колишні працівники правоохоронних органів, це в Києві. Тому для загальної маси це нормально. І з прокуратури ж ніхто добровільно не йде.

Якщо він колишній прокурор, значить його або пішли, або ще щось трапилося… Можливо, це добре, тому що люди, які помічені в корупційних діях, добровільно з прокуратури не йдуть. Їх, як правило, і не звільняють, їх просто відправляють з одного місця роботи в інше.

Тобто, в принципі, є шанси, що старі співробітники прокуратури можуть зіграти хорошу роль?

— Не потрібно говорити про те, що працювати в прокуратурі дуже складно. Крім того, Давид Сакварелідзе сказав, що будуть розроблені внутрішні інструкції, внутрішні алгоритми для прокуратури. Тобто буде більш спрощений підхід.

Якщо ми спочатку вчили Кримінально-процесуальний кодекс і Кримінальний кодекс у вузі, то для прокурорів вимоги будуть спрощені. У них будуть алгоритми поведінки в тій чи іншій ситуації, і це значно спростить процес.

Спростить, але наскільки це буде правильним кроком?

— Це інше питання. На сьогоднішній день в прокуратурі ніхто не бере на себе відповідальність за прийняття рішень. Наприклад, якщо я закрию кримінальну справу, то інші вважатимуть, що я отримав хабар. А якщо я підтримую обвинувачення і чітко розумію, що потрібно закривати кримінальну справу, що потрібно людину виправдовувати, то я не можу цього зробити, тому що проти мене прокуратурою почнуть здійснюватися перевірки.

На сьогоднішній день в прокуратурі багато проблем через те, що люди не готові брати на себе відповідальність за прийняття рішень. А якщо і візьмуть відповідальність, то незрозуміло, який буде результат, тому що на сьогоднішній день звинуватити добропорядного прокурора в корупції елементарно.

Навіть без доказів?

— Навіть без доказів. У нас політичні звинувачення відбуваються постійно. Тому дуже важливі в даному випадку і нові кадри, і підхід до досвіду. Але не менш важливо, щоб у них були здатність і воля приймати самостійні рішення і нести за це відповідальність. На сьогоднішній день дуже багато кримінальних проваджень, які давно потрібно було закрити, але цього ніхто не збирається робити, тому що ті ж самі прокурори бояться відповідальності.

За матеріалами Голос Столиці