вимкнути дудлвключити дудл

Проблеми авіаперевізників в Україні та способи їх вирішення

Untitled-1 copy

Щоденно в інформаційному полі з’являються новини про пасажирів, які незадоволені послугами авіакомпаній та вимагають відшкодування. Вони скаржаться на авіакомпанію через затриманий рейс, втрачений або поцуплений багаж через вину авіакомпанії та прагнуть їх стратити. Все це репутаційні та матеріальні збитки, які терпить авіакомпанія лише у правовідносинах з пасажирами. До речі, зазвичай, інформаційні ресурси стають на сторону саме пасажирів. А як же бути авіакомпанії? Просто погоджуватись і відшкодовувати завдані збитки?

Звісно ж, не всі випадки відшкодування поєднані з шахрайством. Проте необхідно виокремлювати ситуації, де необхідно піти на поступки пасажирам і зберегти репутацію, а де – навпаки, захистити свої інтереси.

Розглянемо типову схему шахрайства з багажем, у якій задіяні працівник хендлінгової компанії, співробітник авіакомпанії та, власне, сам пасажир. Шляхом нескладних маніпуляцій пасажир отримує кошти від авіакомпанії за «втрачений» багаж і сам багаж вже від працівника хендлінгової компанії. Що маємо у результаті? Шахраї з грошима, а у авіакомпанії – збитки. З цією ситуацію авіакомпанії необхідно боротись, адже шахраї завдають їй багатомільйонні збитки і залишаються безкарними через складність механізму шахрайства.

Так, для бронювання білетів на авіарейси фірми мають укладати договір з IATA, на підставі якого вони стають агентами з продажу авіаквитків. Поряд з системою BSP (Billing and Settlement Plan) існує і система GDS (Global Distribution System). Дані системи є взаємопов’язаними, але не можуть заміняти одна одну. Зважаючи на складну побудову даної системи для пересічних громадян, часто шахраями стають співробітники авіакомпанії та агентств з продажу авіаквитків у минулому. Саме їм відомі прогалини функціонування GDS та BSP, тому ці люди використовують агентів IATA для нанесення авіакомпаніям мільйонних збитків.

Найчастіше обрання цивільно-правового вектору захисту від недобросовісних дій осіб, що використовували агентів IATA та GDS і BSP-системи – марна втрата часу. Тому що шанс встановити винних та повернення коштів авіакомпанії вкрай мінімальний.

З власного досвіду можу сказати, що у випадку виявлення затримання надходження коштів на банківський рахунок більш-менш суттєвої суми необхідно діяти рішуче та без вагань. Перш за все служба внутрішньої безпеки та фінансовий відділ мають оперативно зібрати наявну інформацію (від якого агента не надійшли кошти, коли мали надійти, сума, кількість куплених квитків, напрямок). Надалі необхідно звертатись із заявою про вчинення кримінального правопорушення до органів правопорядку. Відразу слід відмітити, що звичайний райвідділ поліції буде не в змозі ефективно розслідувати це правопорушення через його високий рівень складності. Після того, як компанію визнають потерпілою та відкриють кримінальне провадження, наступає час активної комунікації представників авіакомпанії зі слідчим.

У цьому випадку головна мета – повернення коштів авіакомпанії. Після проведення слідчих дій буде два шляхи вирішення наведеної ситуації: або шахраї повернуть кошти за власним бажанням, або необхідно буде йти до кінця, а саме – до обвинувального вироку суду.

Зважаючи на викладене та отриманий нами досвід з урегулювання даних викликів, ми рекомендуємо авіакомпаніям не зволікати своєчасною зовнішньою юридичною допомогою як адвокатів, так і правоохоронних органів. І, звісно, внутрішня безпека авіакомпанії та інхауси мають бути напоготові для миттєвої фіксації шахрайства. А ще краще – мати механізм його недопущення.

Якщо ви співробітник авіакомпанії і відповідаєте за операційне управління, комерційний / фінансовий департамент або глава служби безпеки, запрошуємо вас приєднатися на HUB: Як авіаперевізнику жити в Україні: виявлення та вирішення проблем, де більш детально будуть розглянуті класичні проблеми авіакомпаній і способи боротьби з ними!

 Автор: Костянтин Корнєєв, молодший юрист Практики безпеки бізнесу Juscutum