вимкнути дудлвключити дудл

Правила і виключення. Якою буде нова будівельна амністія. Олена Оленич

Альона ОленичСамовільні забудови зможуть узаконити всі бажаючі

У вересні почалася реалізація процесу, відомого як “будівельна амністія”. Власники нерухомості можуть ввести в експлуатацію об’єкти, побудовані з певними порушеннями. Багатоквартирні будинки не потрапляють під дію амністії.

Закон про продовження строку прийняття в експлуатацію об’єктів будівництва, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт, був ухвалено 22 березня 2018 року. Але тільки восени почалася його реалізація. Що ж передбачає така амністія? Держава дає можливість власникам нерухомості, побудованої з певними порушеннями, ввести такі об’єкти в експлуатацію і оформити право власності на них. Таке послаблення з боку законодавця особливо важливе для людей, які в силу правової неграмотності і переконання, що зі своєю нерухомістю можна робити що завгодно, добудовують зайві квадратні метри до своїх домівок або будують їх на дачних ділянках без дозвільних документів.

Як зазначив голова Державної архітектурно-будівельної інспекції України Олексій Кудрявцев, будівельна амністія – це дуже важливий крок назустріч людям, перш за все, із сільської місцевості, які через незнання або через територіальну недоступність органів Держархбудконтролю відразу не оформили дозвільні документи на будівництво або на перебудову свого будинку або інших споруд, а також для малого бізнесу – власників фермерських господарств.

В Україні вже були проведені такі амністії, дія останньої з яких завершилося ще 31 грудня 2015 року. В цьому ж році Закон встановив безстрокову легалізацію об’єктів по класу наслідків (відповідальності) СС1. А це означає, що всі бажаючі встигнуть узаконити свої самовільні будівництва.

Варто звернути увагу, що дія змін, внесених Законом, поширюється на певний перелік об’єктів. До такого переліку включені самовільно зведені об’єкти, побудовані без дозвільного документа на виконання будівельних робіт на земельній ділянці відповідного цільового призначення та пов’язані з об’єктами будівництва класу наслідків (відповідальності) з незначними наслідками (СС1).

Законодавець чітко передбачив тимчасові рамки і характеристики об’єктів нерухомості, які потрапляють під безстрокову амністію. Правом скористатися нововведеннями можуть власники побудованих в період з 5 серпня 1992 до 9 квітня 2015 років індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, а також господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 300 квадратних метрів, а також побудованих до 12 березня 2011 р будівель і споруд сільськогосподарського призначення.

Для введення в експлуатацію об’єкта самочинного будівництва необхідно звернутися в Державну архітектурно-будівельну інспекцію (ДАБІ) або її територіальні органи. Будівельна амністія не виключає необхідності дотримання будівельних норм. Дотримання таких правил підтверджується звітом про проведення технічного обстеження. Крім того, необхідно підтвердити можливість надійної і безпечної експлуатації об’єкта шляхом надання завіреної копії технічного паспорта з відповідною відміткою.

Відповідно до введених змін, заявка повинна бути розглянута протягом 10-ти робочих днів на безкоштовній основі. По закінченню цього терміну, в разі позитивного рішення, об’єкт повинен бути введений в експлуатацію.

На відміну від попередньої амністії, що вступила в силу спрощена процедура введення в експлуатацію об’єктів будівництва, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт, не має винятків у застосуванні штрафних санкцій. Хоча у багатьох інтерв’ю чиновники і запевняють, що штрафи за виконання будівельних робіт без отримання документів, які дають право на їх виконання, і за експлуатацію або використання об’єктів будівництва, не введених в експлуатацію, стягуватися не будуть, необхідно брати до уваги, що прямої заборони на такі дії законодавець не передбачає.

Будівельна амністія не поширюється на багатоповерхові житлові будинки та об’єкти. Крім того, не підлягають введенню в експлуатацію за спрощеною процедурою і об’єкти, побудовані з істотними порушеннями законодавства, а також будівельних норм і правил. Законодавець ввів обмеження площі об’єктів і ввів критерії, яким повинні відповідати об’єкти, що підлягають амністії, тим самим виключив можливість введення в експлуатацію житлових комплексів, багатоквартирних будинків і інших проблемних об’єктів нерухомості.

Олена Оленич, юрист Практики корпоративного права ЮК Juscutum

LIGA.net