вимкнути дудлвключити дудл

Полюбляєте паперові книги? Давайте по-чесному: це лицемірство. Чому електронні – краще. Артем Афян

Артем Афян портретЯ терпіти не можу паперові книги. Знаю, що для багатьох паперові книги – фетиш і навіть привід для гордості. Але, чесно зізнатися, я щиро не розумію цієї любові і вже років десять як користуюся електронними. Зараз розповім чому.

Екологія

Почну з абсолютно очевидного. Перше – це екологія. Не розумію, яке задоволення можна відчувати від того, що ти дивишся на вирубане дерево, яке тобі потрібне лише на один раз. Ні, я навіть не буду називати це пунктом №1, оскільки це занадто очевидно.

Очі

А ось тепер – перше. По-чесному перше. Очі. Після читання електронної книги паперові здаються незручними: сторінки завжди під кутом і загорнуті. Особливо якщо це товсті книги, а я здебільшого читаю саме такі. Працювати з текстом, який постійно змінює свою площину, просто неприємно для очей.

Скромність

Друге. Електронна книга виховує в людині якусь скромність. Ти ніколи не сфотографуєш себе з купою електронних книг. Адже не існує поняття купи електронних книг. Хто-небудь з вас бачив, як людина знімає на камеру свій робочий стіл або PocketBook, в якому знаходяться десятки книг, які вона щойно накачала під впливом якогось чаду? Але ж таке теж буває.

Ні, в електронних книгах ніякого марнославства, яке ми можемо спостерігати на фото з книжкових ярмарків. Є тільки ти і текст. Електронна книга змушує тебе прочитати, а потім, іноді, скромно додати десь в розмові одну-другу цитатку. І ось ходиш потім такий весь не повністю висловившись, наскільки ж ти книжник.

Взаємовідносини з автором

Третє. Взаємовідносини безпосередньо з автором. Не всі знають про те, що часто за книгу в електронному форматі можна заплатити безпосередньо автору. Часом після такої покупки я можу додатково задонатити, знаючи, що гроші йдуть безпосередньо йому, а не видавцеві.

Є в цьому процесі чесне ставлення. Ніколи не буде такого, що я купив супер дорогий фоліант, а автор при цьому вмирає від голоду. Ні. Я конкретно дотую наркотичний, алкогольний угар або ж секс-вечірки автора, який мені щиро подобається. Між нами ніби немає ніяких посередників.

Лицемірство паперових книг

По-четверте, і це, напевно, найважливіше – лицемірство. Люди, які говорять про те, з яким задоволенням вони чіпають паперову структуру сторінки і вдихають аромат нової книги, потім будуть говорити, що можуть полюбити людину не за зовнішність. Давайте на чистоту: ну не можуть.

Щиро не розумію фетиша паперової книги. Чому він поширюється саме на папір? Жодного разу не зустрічав фетишистів, які говорять: «Мені так подобаються сувої з овечої шкіри. Відчуваю задоволення, коли чіпаю ці літери…». Чомусь це поширюється лише на папір.

Точно так само не розумію ось цього тримання за старину. Не зустрічав людей, які оспівують те, як добре їхати на возі і відчувати запах кінського гною. Ні, напевно, є і такі. І хтось навіть може собі дозволити таке задоволення, але мені це чуже. При цьому, я люблю читати.

Простота

Ще одна перевага електронних книг – це можливість налаштувати стиль шрифту і його розмір. І, мабуть, найголовніша радість для мене – це те, що в поїздку завжди беру з собою старенький PocketBook, в якому немає абсолютно ніяких надмірностей.

Виключно читалка, яка функціонує як флешка для текстових файлів. Ніяких картинок і додатків. Лише текст. І навіть якщо раптом щось станеться і мене викине на безлюдний острів, є непогана перспектива провести як мінімум місяць-півтора в компанії хороших книг.

Артем Афян, керуючий Партнер юридичної компанії Juscutum

MC Today