вимкнути дудлвключити дудл

Покупки онлайн: про що повинні подбати продавці та пам’ятати покупці

Тотальний перехід в онлайн ще ніколи не був так близько. Як мінімум, п’ять вкладок на екрані кожного ноутбука сьогодні – це сторінки інтернет-магазинів. Нас консультують онлайн, ми купуємо та платимо онлайн та що не менш важливо – віддаємо свої дані також онлайн комусь «невидимому» по той бік екрану. Питання онлайн-шопінгу було актуальним завжди, проте ніколи так сильно, як сьогодні. Карантин значно вплинув на кількість онлайн-покупок українців і підштовхнув їх замовляти через інтернет з доставкою додому навіть ті речі, які вони раніше купували в магазинах або просто по дорозі додому.

У березні кількість онлайн-замовлень з доставкою значно зросла, відзначають представники онлайн-магазинів. Якщо говорити про цифри, то представники онлайн-майданчика OLX відмітили, що за березень кількість товарів, доставлених в межах п’яти великих міст України збільшилася на 30%. Так, між районами Києва товари поштою стали відправляти на 27% активніше, Харкова – на 32%, а Одеси – на 38%. У півтора рази зросла кількість доставок всередині Дніпра, а у Львові вона і зовсім подвоїлася. Саме тому, як ніколи стає актуальним питання щодо того, яким повинен бути ідеальний онлайн-магазин з точки зору закону?

У цьому матеріалі я наведу кілька основних моментів, що стосуються того, як зробити ваш онлайн-магазин привабливим для клієнтів та не понести відповідальність за відсутність якогось із документів, обов’язкового для сайтів в Україні. І з іншого боку, сподіваюсь, цей матеріал стане корисним також для покупців, які більше ніколи не будуть клікати на іконку «приймаю умови використання сайту/договору публічної оферти» перед покупкою, не прочитавши цих документів.

У ході нашої щоденної практики ми помітили, що клієнти найчастіше просять оформити для їх сайту Політику конфіденційності або Договір публічної оферти, при цьому вкладаючи в ці терміни різні значення. Проте кожен бізнес, який діє онлайн, має свої особливості та притаманні лише йому характеристики. Хоча, звичайно, в усіх сервісів існують ознаки, які допомагають виділити їх в певні великі групи, юридичною мовою: існують кілька правових схем взаємодії власника сервісу з своїм користувачем, зважаючи на функціонал різних інтернет-проєктів.

Отже, «маст хев» для сайту, на якому продається товар/пропонується послуга:

1. Політика конфіденційності (політика обробки персональних даних)

Цей документ є обов’язковим для будь-якого сайту, який збирає персональні дані в розумінні Закону України «Про захист персональних даних», а саме: відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. У політиці персональних даних обов’язково повинна бути інформація про:

- склад і зміст зібраних персональних даних;

- відомості про власника персональних даних;

- права суб’єкта даних;

- мета збору персональних даних;

- відомості про осіб, яким передаються персональні дані користувача.

Уся ця інформація повинна бути доступна користувачеві безпосередньо в момент збору його персональних даних, наприклад, в момент його реєстрації на сайті. Також у політиці необхідно нагадати користувачам про їхні права, повний перелік яких міститься у Законі України «Про захист персональних даних». Окрему увагу варто приділяти політиці конфіденційності для сайту, який збирає персональні дані громадян ЄС, адже в такому випадку ваш бізнес підпадає під дію GDPR – основного документу, що стосується захисту персональних даних у Європі. Він вимагає набагато більше, ніж українське законодавство, наприклад:

- період та порядок збереження персональних даних;

- порядок отримання і відкликання згоди на обробку персональних даних;

- порядок повідомлення користувачів про порушення безпеки їх персональних даних;

- період зберігання даних і порядок їх видалення.

Це досить приблизний та мінімальний перелік того, що потрібно передбачити в тексті вашої політики конфіденційності для того, щоб не отримати претензію від користувачів або штраф на кілька сотень тисяч доларів.

2. Користувацька угода

Простіше кажучи, це угода адміністрації сайту з користувачем, у якому прописані умови використання сайту користувачем, і з якими користувач повинен або погодитися, або відмовитися, шляхом, наприклад, проставлення галочки. Угода регулює загальні умови реєстрації та безкоштовного використання доступного функціоналу сайту.

В угоді вирішуються питання відповідальності за розміщення користувацького контенту, умови надання та обмеження доступу до сервісу, порядок зміни функціоналу та угоди.

По суті, будь-яка домовленість з користувачем сервісу направлена на зниження правових ризиків власника інтернет-сервісу в зв’язку з використанням такого сайту. При цьому, не суттєво, чи отримує власник веб-сайту дохід від використання користувачем такого сервісу чи ні. Тому Угода для сайту насамперед виконує роль своєрідного дисклеймера.

3. Оферта

Оферта може мати різні назви: “Умови продажу товарів”, “Договір публічної оферти” і т. д.

Майже всі за суттю своєї діяльності в інтернеті є постачальниками послуг – інформаційних чи комерційних. Якщо на сайті немає публічної оферти, надання власниками сайту послуг, чи продаж товару нічим не регулюється, окрім норм закону, а це, в свою чергу, означає мінімальну захищеність продавця та майже стовідсоткову «гарантію» того, що продавець нестиме відповідальність відповідно до закону за продані ним товари/послуги. Публічна оферта є захисним механізмом не тільки для користувача, але і для власника сайту, тобто, продавця, тому її розміщення на сайті у ваших інтересах.

Приблизний перелік істотних умов публічної оферти виглядає так:

- інформація про продавця (реквізити);

- терміни і порядок повернення товару;

- предмет договору;

- момент акцепту (тобто, прийняття покупцем умов договору);

- умови доставки;

- порядок оплати;

- інші умови взаємодії продавця і покупця (відповідальність і т.д.).

Сьогодні як ніколи важливо зрозуміти, що іншої реальності (завтра, після карантину, коли стане більше грошей, коли будуть нові закони) не буде. Реальність – це тут і зараз, в конкретних обставинах. Ми не зможемо прокинутись в іншому світі, але ми можемо захистити свій бізнес та зробити його краще уже сьогодні і вже в цій ситуації. Хоча б чесним відношенням до своїх користувачів та покупців.

Олена Стовба, юрист Практики телекомунікацій, медіа та технологій АО Juscutum

ЛІГА:ЗАКОН