вимкнути дудлвключити дудл

Pokerface: як законно створити “незаконний” покерний клуб. Роман Горлач

53613627_765014933884521_3024032347935735808_nІгровий бізнес заборонений, проте Кабмін включив покер до переліку офіційно визнаних видів спорту. І ситуація відразу заграла новими фарбами…

Гральний бізнес в Україні давно і міцно поза законом. Івент-менеджеру в цій сфері загрожує кримінальна відповідальність і великі штрафи, а не слава і “фоточки”. В судовому реєстрі можна знайти безліч вироків, пов’язаних з організацією та роботою покерних клубів.

Правда, ці вироки датовані періодом до 16 серпня 2018 року.

Азартно-здоровий спосіб життя

Саме 16 серпня 2018 року Кабмін включив спортивний покер в офіційний перелік видів спорту в Україні.

З тих пір минуло півроку. Що змінилося у ставленні правоохоронних органів до роботи покерних клубів?

Поліція вже не так впевнена в тому, що покер можна вважати азартною грою. А коли поліція в чомусь не впевнена, то краще не ризикувати і не псувати собі статистику виправдувальними вироками. Як наслідок, вона не звертає такі кримінальні справи до суду.

Це не означає, що у покерних клубів немає проблем з правоохоронцями. Вони продовжують бути об’єктом всіляких перевірок і навіть рейдів. Їх організатори все так само схильні до викликів на допит або на світські бесіди в вузьких кабінетах слідчих.

Однак із серпня в судовому реєстрі є тільки один вирок у такій справі. Мало того, що він один, так ще й, на жаль поліції, він виправдувальний.

Виграшна юридична комбінація

Думати про юридичну безпеку чисто спортивного починання потрібно ще на березі. Як ви човен назвете, так він і попливе. Якщо намагатися заощадити на початку роботи, у човна є всі шанси опинитися дірявим. І кожен така пролом буде коштувати в майбутньому значно більших грошей і часу.

Для початку потрібно вибрати організаційно-правову форму покерного клубу. Я раджу громадську організацію.

Куди йти? Реєструє покерні клуби Міністерство юстиції України (в областях – Управління юстиції та Центр з надання адміністративних послуг.

З ким? Мінімальна кількість учасників покерного клубу – 2 людини. Завчасно знайдіть надійного партнера.

Що робити? Перед реєстрацією необхідно провести формальні установчі збори клубу для вирішення ряду питань, а саме:

 1. Обрати Голову і Секретаря зборів покерного клубу.
 2. Надати повноваження Голови та Секретаря покерного клубу на підписання протоколу зборів.
 3. Прийняти рішення про створення покерного клубу із зазначенням мети його діяльності та місцезнаходження (популяризація покеру як виду спорту, організація покерних змагань і так далі).
 4. Прийняти рішення як буде називатися ваш покерний клуб (в тому числі, скорочено і англійською мовою).
 5. Затвердити статут покерного клубу.
 6. Обрати Президента покерного клубу, Виконавчого директора та складу Президії.
 7. Вибрати того, хто буде безпосередньо реєструвати клуб.

Після зборів у вас повинні з’явитися такі документи:

 • протокол зібрання;
 • статут покерного клубу;
 • реєстр учасників зборів;
 • відомості про керівні органи покерного клубу.

Найскладніше тут – виписати статут так, щоб його не повернули. Для цього краще звернутися до юристів.

Мій фул-хаус на вашу трійку

Як тільки документи готові, можна подавати їх на реєстрацію. Варіантів два: вас реєструють – або ж відмовляють. Але з відмовою не можна обійтися стандартним “справа не в тобі, справа в мені”. Вам повинні повідомити причину. Відмова можна оскаржити в суді. З огляду на нові правила, велика відповідальність перед подачею позову лежить саме на адвокаті, який відправляє документи в суд. Всі докази вам потрібно надати разом з позовом. Виберіть для цього адвокатів з ім’ям і репутацією. Економія може коштувати вам програшу в суді.

Отже, вас зареєстрували. До покупки зеленого сукна потрібно написати регламенти спортивних заходів та графіки їх проведення. Також необхідно підібрати персонал, який буде забезпечувати роботу клубу: охорона, круп’є, судді і так далі.

Потім необхідно отримати атестацію в Федерації спортивного покеру України.

Переможець забирає все

Атестація – це процедура, яка підтверджує відповідність покерного клубу необхідним вимогам. Цей висновок про те, що в покерному клубі проводяться турніри зі спортивного покеру, а не азартні ігри. Ця процедура включає в себе оцінку роботи клубу, відповідність приміщення нормам, рівень професіоналізму персоналу, оцінку системи відеоспостереження, а також технічного оснащення. Атестація підтверджує, що клуб відповідає професійним вимогам і може організовувати спортивні змагання з покеру. Офіційні змагання можуть проводитися лише в атестованих покер-клубах. Для атестації необхідно подати документи і сплатити внесок до Федерації спортивного покеру України. Потрібно подати такі документи:

 • заявку на атестацію відповідно до форми, встановленої Федерацією;
 • нотаріально завірені копії документів на клуб (договори оренди і так далі);
 • нотаріально завірені копії свідоцтва про державну реєстрацію вашого покерного клубу;
 • заповнену анкету Федерації покеру України.

Федерація має право запросити додаткові відомості.

Представник Федерації покеру повинен виїхати до вас. Всі витрати на його переліт, а також проживання та харчування несе організатор покерного клубу.

Рішення про атестацію приймається протягом одного місяця після виїзду фахівця Федерації. Якщо немає претензій, ви отримуєте свідоцтво про атестацію. Термін дії атестата – 1 рік. Для продовження терміну дії клубу необхідно не пізніше ніж за один місяць надати документи для його продовження. Видача нового атестата повинна здійснюватися протягом 10 днів. Покерний клуб буде вважатися атестованим протягом цього періоду, але в певних випадках Федерація покеру України має право його анулювати.

Наявність атестата Федерації мінімізує ризик наїздів з боку правоохоронних органів.

І пам’ятайте: якщо благополуччя і свобода дороги вам, тримайтеся подалі від грального бізнесу.

Роман Горлач, юрист Практики управління конфліктами компанії Juscutum.

ЛІГАБізнесІнформ