вимкнути дудлвключити дудл

Податкові зміни-2019: хто буде наповнювати бюджет. Галина Пилипенко

B98R2721Які податкові нововведення принесе бізнесу 2019 рік?

З 1 січня 2019 року набере чинності Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо поліпшення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів”. 10 грудня його підписав президент.

Окремі положення будуть діяти з 1 березня, 1 червня, 1 липня 2019 року та 1 січня 2020-го.

Що означають ці зміни?

Знакові зміни

Серед знакових змін, які торкнуться бізнесу, варто виділити підвищення ставок окремих податків.

Ставки акцизів на тютюнові вироби будуть індексовані на 9% з 1 липня 2019 року. Збільшуються ставки рентної плати: за користування надрами для видобутку нафти і конденсату (на 2%), за видобуток залізної руди (на 0,8%), за спеціальне використання лісових ресурсів (на 50%). Також зросте екологічний податок. Все це загрожує зростанням цін на відповідну продукцію.

Законом також передбачено введення ліцензування діяльності всіх суб’єктів, які займаються виробництвом, зберіганням, оптовою та роздрібною торгівлею паливом. З 1 липня в системі електронного адміністрування реалізації палива буде відображатися фактичний рух палива в розрізі місць зберігання. Термін для реєстрації в СЕА встановлений з 1 травня до 1 червня 2019 року.

З’являться нові санкції за порушення у сфері обігу підакцизних товарів. Всі ці заходи можуть розглядатися як збільшення тиску на бізнес, метою якого є збільшення прибутковості бюджету за рахунок платників акцизного податку, обсяг якого законодавцями оцінюється в 5,9 млрд грн.

Податковий кодекс доповнено новими вимогами до діяльності суб’єктів, які використовують для виробництва продукції етиловий спирт, а також особливостями оподаткування авіаційного і реактивного палива, виробництва палива, операцій з ним і т. п.

Крім того, ускладниться доступ до розстрочення та відстрочення податкових зобов’язань, оскільки всі рішення про це, незалежно від заявлених сум, буде приймати ДФС України з повідомленням Мінфіну.

Більше повноважень для чиновників

Чимала частина Закону стосується трансфертного ціноутворення. Змінами фактично розширено коло контрольованих операцій. Тепер контрольованими будуть вважатися операції з нерезидентами, інкорпорованими в “низькоподаткових” юрисдикціях, зазначених у відповідному переліку Кабміну, і нерезидентами, зареєстрованими в певних організаційно-правових формах, якщо до здійснення таких операцій будуть залучатися треті особи, які не виконують істотних функцій або не використовують істотних активів.

До контрольованих операціях також чітко віднесені операції з внутрішньогосподарських розрахунків між іноземною компанією та її постійним представництвом в Україні, що в повній мірі буде ставитися до фінансування представництв материнськими компаніями.

Відповідно до закону, при аналізі відповідності контрольованих операцій правилом “витягнутої руки” фактичні умови операцій будуть превалювати над договірними, якщо вони не відповідають одна одній або документальне оформлення відсутнє, а стороною, яка досліджується, при застосуванні методів рентабельності буде та, щодо якої є більш повна документально підтверджена інформація про використання фінансового результату.

На додаток до всього, при проведенні перевірок відповідності контрольованих операцій правилом «витягнутої руки» посадові особи контролюючого органу матимуть більше повноважень, ніж раніше: вони зможуть призначати платникам податків зустрічі для обговорення застосовуваних методів трансфертного ціноутворення, направляти запити суб’єктам, які на є сторонами контрольованих операцій, проводити зустрічну звірку в разі ненадання відповідей на такі запити і т. п.

Позитивні новини

З 1 січня 2019 рік зростають терміни для подачі заперечень на акти документальних перевірок з 5 до 10 робочих днів. Також зміниться термін для адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень органів ДФС: 10 робочих днів замість 10 календарних. Але “для рівноваги” до 15 робочих днів збільшено термін для винесення контролюючим органом податкового повідомлення-рішення.

Змінами до Податкового кодексу встановлено нульову ставку акцизного податку на етиловий спирт, який використовується для виробництва окремих видів продукції. Ввезення електромобілів на територію України планується звільнити від сплати ПДВ до 2022 року.

В цілому, загальна картина податкових змін, з якими нам доведеться жити в 2019 році, відповідає тенденції посилення тиску на бізнес і закладеному в Державний бюджет принципу підвищення дохідної частини.

Галина Пилипенко, адвокат, практика оподаткування та бізнес-ефективності ЮК Juscutum.

ЛІГАБізнесІнформ