вимкнути дудлвключити дудл

Податкова обшукує харківську IT-компанію Brander: як обшук оцінюють юристи

У Харкові співробітники ДФС проводять обшук в офісі IT-компанії Brander за адресою вул. Плеханівська, 66. Про це повідомляє Facebook-сторінка компанії. Підставою для обшуку послужило судове рішення, в якому йдеться про виробництво за ч. 1. ст. 172 КК (грубе порушення законодавства про працю, зокрема – звільнення співробітника з особистих мотивів).

Згідно із заявою Brander, слідчий і оперативники ДФС «надають психологічний тиск на співробітників, прямо загрожують, не випускають всіх, хто знаходиться в приміщенні, в порушення всіх мислимих і немислимих норм, і процесуальної форми в цілому».

«… без яких-небудь виразних процесуальних підстав втручаються в господарську діяльність і виробляють незаконні слідчі дії, обмежуючи свободу пересування і зупиняючи госпдіяльність підприємства», – повідомляють в компанії, називаючи слідчі дії незаконними і свавіллям.

За словами Романа Глібова, юриста компанії, робота зупинена: «Прийшли хлопці з податкової, оперативники, з оглядом, заблокували будівлю. Порушили роботу підприємства, обмежили свободу переміщення. Зараз намагаються провести допити всіх, хто знаходиться в приміщенні».

У рішенні суду, на підставі якого проводяться слідчі дії, є дозвіл на вилучення техніки і документів, але поки їх не вилучають, опитують співробітників. «Людей з офісу не випускають, ось зараз дійшло вже до бійки», – каже Глібов.

Brander – компанія повного циклу веб- і мобільної розробки, яка працює на українському ринку більше 5 років. У штаті більше 100 чоловік. Серед клієнтів: АЛЛО, Comfy, ПУМБ, «Золотий Вік», «Срібна Країна» та інші.

Думка юристів:

Якийсь однозначний висновок з мізерної інформації, яку можна почерпнути з відкритих джерел, зробити складно, як зазначає Галина Пилипенко, адвокат Практики оподаткування і бізнес-ефективності Juscutum. Юрист відзначає, що подібні дії повинні проходити за такими правилами:

«Вторгнення (проникнення) співробітників органів ДФС (слідчого управління фінансових розслідувань ДФС) в приміщення суб’єкта господарювання можливе в добровільному порядку або на підставі ухвали слідчого судді, якщо тільки мова не йде про випадки, пов’язані із врятуванням життя та майна чи безпосереднім переслідуванням злочинця. Зазначене визначення виноситься в рамках досудового розслідування по кримінальному виробництву.

Таке виробництво може бути порушено як за фактом вчинення діяння, що має ознаки певного злочину, так і проти певних осіб, які вчинили такі діяння. На практиці, особа, у якої проводиться слідча дія (обшук, огляд) не обов’язково може підозрюватися в скоєнні певного злочину, достатньо підстав вважати, що в приміщенні можуть перебувати документи, предмети, пов’язані з досконалим будь-ким злочином, або особи, які мають до цього відношення, або що-небудь інше, що може дозволити встановити істину в справі. Слідчий суддя повинен відмовити в задоволенні відповідного клопотання сторони обвинувачення, якщо вона не доведе наявності вищевказаних обставин.

Огляд може проводитися з метою виявлення і фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення. При цьому огляд житла чи іншого володіння особи повинен проводитися в порядку, передбаченому для обшуку. У зв’язку з цим визначення судді про надання дозволу на проведення огляду володіння особи повинно містити інформацію:

  • про термін дії, який не може перевищувати одного місяця;
  • про приміщення, що підлягає огляду;
  • про особу, яка володіє приміщенням;
  • про правові підстави винесення ухвали;
  • про особу, якій надано дозвіл на проведення слідчої дії, конкретні цілі слідчої дії.

Копія ухвали повинна бути вручена особі, яка володіє оглядуваним приміщенням або іншій присутній особі.

При проведенні огляду дозволяється вилучення лише тих речей і документів, які мають значення для кримінального провадження, і речей, вилучених з обороту. При цьому слідчий має право заборонити будь-якій особі залишати місце огляду до його закінчення та вчиняти дії, що перешкоджають проведенню огляду.

І звичайно ж, під час обшуку або огляду не можуть відбуватися допити тих, хто знаходиться в приміщенні – це окрема слідча дія, яка проводиться у встановленому спеціально для нього порядку – починаючи від вручення у встановлений строк порядку і закінчуючи наданням права допитуваному права на захист».

ain.ua