вимкнути дудлвключити дудл

Охорона підприємств зі зброєю. Як уникнути ризиків? Віктор Шульга

photo_2017-10-20_18-24-02_300“Добрим словом і пістолетом ви можете домогтися набагато більшого, ніж одним тільки добрим словом”

(Альфонсо Габріель Капоне)

В Україні не існує жодного документу, що регламентує застосування вогнепальної зброї. Позаяк пістолет можна купити, а документи на його придбання й зберігання оформити через дозвільну систему МВС. Юристи бачать в цьому небезпеку для підприємств і знають, як уникнути ризиків.

“Поліцейські затримали охоронця, який стріляв по двох місцевих мешканцях. За свідченнями потерпілих, конфлікт виник з охоронцем яблуневого саду, що належить одному із сільгосппідприємств”. Повідомлення такого характеру регулярно з’являються на телебаченні, інтернет-ресурсах.

На перший погляд, суть конфлікту очевидна: захист об’єкта під охороною від посягань приватних осіб. Позаяк є одне але… Законотворчі органи не спромоглися видати бодай одного нормативного акту по жодному виду зброї, негласно закликавши власників керуватися здоровим глуздом та статтями Кримінального кодексу України при використанні зброї.

За часів СРСР рушницю можна було купити виключно за мисливським квитком. Зараз, щоб придбати вогнепальну зброю, необхідно отримати дозвіл в поліції, але необов’язково бути мисливцем. Більшість одиниць вогнепальної нарізної і гладкоствольної зброї, зареєстрованих в Україні, придбано для самооборони.

 

Зброя на підприємтсвах нелегальна?

То яким же чином озброюють охорону на підприємствах? Напівлегально. Зброя не рахується на балансі фірми. ЇЇ власниками є фізичні особи – звичайні охоронці. І використання здійснюється не як співробітниками підрозділу охорони підприємства, а як громадянами України.

Здавалося б, для менеджменту підприємств така позиція є прийнятною: у випадку застосування зброї охоронці несуть відповідальність за власні дії, як громадяни, які мають право на зберігання та носіння зброї. Але, якщо буде встановлений факт трудових відносин, охоронець надасть пояснення, що зброю він використовує для захисту майна підприємства від протиправних посягань за вказівкою керівництва – ідеальний привід для заходу правоохоронців з використанням спецпідрозділу швидкого реагування з усіма наслідками.

Правоохоронці часто люблять біле називати чорним. Тому деякі задокументовані факти застосування зброї охоронцями можуть розцінюватись як створення непередбачених законом збройних формувань (ст. 260 КК України), участь в озброєній банді (ст. 257 КК України) чи інших кримінальних діянь за участю організованого злочинного угрупування.

Вважаю, що підприємствам чи компаніям, які потенційно наближені до таких ризиків, необхідно вибудувати систему фізичної охорони. Фізична охорона є складовою силової безпеки. У її складі – фізично підготовлені молоді хлопці, добре навчені спецприйомам та алгоритмам затримання, із засобами зв’язку, металодетекторами та спецзасобами. У щоденному цільовому інструктажі їх мають перевіряти на знання меж допустимого при затриманні порушників та використанні спецзасобів, зброї.

Належна система фізичної охорони має переваги:

1. Правильно підібрана організаційно-правова форма дасть можливість менеджменту делегувати не тільки повноваження, а й відповідальність за діяльність підрозділу охорони;

2. Делегована функція адміністрування допоможе чітко розмежувати охоронну структуру з основною діяльністю компанії;

3. Юридичний супровід структур охорони в компаніях автоматично нейтралізує негативні наслідки,а проблем із законом не буде.

Факти ICTV