вимкнути дудлвключити дудл

Обшуки в банках: що робити, якщо ворог біля воріт. Forbes.ua. Денис Овчаров

Мені доводиться брати участь у більш ніж 50 обшуках на рік. Кожен із них по-своєму унікальний, але варто виділити окрему категорію клієнтів − банки. Власники банків часто недооцінюють ризики при роботі з правоохоронними органами.
 
І чим серйозніший банк, тим більше ілюзій, що до нього не прийдуть. Але приходять до всіх, хто веде справи успішно. Якщо в компанії немає жодного кримінального провадження, це означає, що з бізнесом щось не так.
 
Отже, чим банки в якості об’єкта обшуку відрізняються від інших?
 
1. Вищі ризики. Банк ризикує в результаті обшуку втратити не тільки своє майно, але й документи вкупі з інформацією, яка становить не тільки комерційну, а й банківську таємницю. Наслідки теж незвичайні й куди серйозніші: безпідставне розкриття банківської таємниці, вилучення документів клієнтів, серверного обладнання може спричинити позбавлення банківської ліцензії. Не варто й казати, що вся банківська таємниця витече крізь матеріали слідства конкурентам або зацікавленим особам.
 
2. Специфічні приводи для візиту непроханих гостей. Зараз у тренді такі приводи для обшуку, як підозра в сприянні конвертаційним центрам, фінансування тероризму та збір інформації про клієнтів в справах щодо ухилення від сплати податків.
 
 
Особливо доречно все, що пов’язано з грошима, застосовувати до банківських установ. Клієнти різні, хтось «підозрілий» та й знайдеться. Перелік статей у Кримінальному кодексі настільки великий, що слідчий може втілити свої найсміливіші фантазії навіть у справах, на перший погляд далеких від економічних злочинів. Слідство прекрасно розуміє, що прихід з обшуком з будь-якого приводу паралізує банківську установу, негативно впливає на імідж. 
 
Погодьтеся, стояти в черзі до каси поряд із людьми в погонах не дуже сприяє вибору саме цього банку для розміщення депозиту.
 
Нам не дано передбачити дату обшуку, але дещо можна підготувати заздалегідь:
 
1. Вичавити максимум зі служби безпеки. Клієнт мій − ворог мій. Саме так можна охарактеризувати взаємини адвоката зі службою безпеки під час обшуку. Найчастіше це колишні співробітники правоохоронних органів, яких розслабило відчуття комфорту в банку й ілюзії, що їх обов’язково попередять їхні колишні колеги про можливі неприємності.
 
СБ виступає ще й певним психологом для керівника, запевняючи, що все добре, а поради юристів − від лукавого. Саме СБ належить авторство фрази «А давайте не злити слідчого? Я домовлюся, і нам усе повернуть». Усім хочеться вірити в краще, але це не так. СБ для ефективної роботи повинна працювати в команді з юристами компанії або запрошеними адвокатами.
 
2. Гарантувати фізичну безпеку. Без неї говорити про юридичні норми можна, але менш ефективно. Ваші ворота повинні триматися до останнього: про підозрілих осіб повинна повідомляти охорона, секретарі не повинні приймати ніяких документів від правоохоронних органів, поки не прибуде уповноважена особа. Саме вони стоять на воротах, коли приходить ворог.
 
Що робити, коли ворог уже біля воріт?
 
1. Обшук починається з моменту вручення копії ухвали слідчого судді, а не коли люди у формі чи без прийшли до вас і чогось наполегливо вимагають. Вам зобов’язані вручити оригінал такої ухвали.
 
Рекомендуємо перед підписанням про її вручення написати «Отримав о (вказати точний час), вимагаю присутності адвоката (вказати ПІБ або найменування юридичної фірми), вимагаю фіксації слідчої дії на підставі ст. 107 КПК».
 
Написання цих магічних слів не призведе до дива, адвоката можуть не допустити, і камера може зламатися. Але ви почнете фіксацію порушень при проведенні обшуку, які в подальшому будуть предметом торгу з правоохоронцями за ваше майно. Недопуск адвоката є грубим порушенням права на захист (ст. 59 Конституції України, ст. 236 Кримінально-процесуального кодексу України), а відсутність відеокамери у слідчого тягне за собою недійсність даної слідчої дії. Ви можете вести фіксацію самостійно, тоді кількість порушень у слідчого помітно зросте.
 
2. Уважно читайте ухвалу про обшук. Не після підпису про її отримання, а до. Це критично. Вас повинні цікавити такі реквізити:
 
чи не минув термін дії ухвали (не більше 30 днів);
 
чи правильно вказано адресу обшукуваного приміщення (особливо якщо було перепланування) і найменування банку.
 
Якщо знайшли порушення, у вас є всі підстави викликати міліцію і використовувати інші легальні засоби захисту, оскільки правоохоронні органи в даному випадку порушують цілих дві статті Кримінального кодексу: ст. 364, зловживаючи службовим становищем, та ст. 162, проводячи незаконний обшук.
 
Як і будь-якому злочину, цьому теж можна і потрібно чинити опір. І не тільки пасивно, викликаючи міліцію, але й активно, застосовуючи самозахист. Важливо пам’ятати, що перевищенням меж необхідної оборони не буде застосування зброї чи будь-яких інших засобів або предметів для захисту від нападу озброєної групи або групи осіб, для запобігання насильницького проникнення в житло чи інше приміщення. 
 
При цьому не грає ролі тяжкість завданої шкоди тому, хто вирішив нахабно влізти до вас. Ви не будете нести кримінальної відповідальності за реакцію і справедливий гнів. Принаймні, так стверджує Кримінальний кодекс. Співробітники банку можуть і повинні захищати себе й інтереси клієнтів.
 
3. Не пишіть у протоколі обшуку, ніби ви щось видали добровільно! Виходячи із судової практики слідчих суддів, така добровільність не обіцяє нічого хорошого в контексті повернення вашого майна і документів.
 
Зрозуміло, що слова «обшук» і «добровільно» можуть стояти в одному реченні, тільки якщо ми говоримо про БДСМ-практики, але судді дійсно вважають, що раз ви погодилися, то передумати вже не можете.
 
4. Як зустрінеш обшук, так його і проведеш. Постарайтеся розслабитися і просто прийміть як факт, що обшук – це 5–6 годин. Бажання працівників залишити приміщення під час обшуку часто супроводжується вимогою викласти особисті речі на стіл (потім вони опиняються в протоколі обшуку), особистим оглядом, вилученням особистих речей (телефон, ноутбук), переписуванням документів, що засвідчують особу, і всіх особистих даних, а як результат – повісткою. Такі допити не потрібні ні вам, ні вашим працівникам.
 
Ми рекомендуємо для збереження особистих речей і мінімізації подальшого можливого спілкування з людьми в погонах на допиті провести обшук так, ніби ви на жорсткому тімбілдингу. Ніхто нікуди не поспішає.
 
5. Закрийте рота працівникам. Згідно зі ст. 97 Кримінально-процесуального кодексу, брати пояснення чи допитувати працівника під час обшуку можна, лише якщо він сам того бажає. На обшук теж поширюється корпоративна культура – і працівник може бажати тільки того, що відповідає інтересам банку. А в інтересах банку – щоб усі мовчали. Це якраз той випадок, коли клієнти платять за збереження конфіденційної інформації та банківської таємниці, а не за розмови.
 
На допит працівника можуть запросити, але не раніше ніж за три дні (ст. 135 КПК). Повістку можна брати. Своїх даних можна не надавати, відповідальності за це немає.
 
Кожен працівник має відчувати надійний тил: що його супроводжуватимуть на допит і він не залишиться наодинці зі слідчим. Згідно зі ст. 66 КПК, кожен свідок має право на правову допомогу. Поява з адвокатом на допит є не просто нормальним явищем, а єдиним правильним рішенням, хоча правоохоронні органи і бачать це в негативному світлі: «Якщо ви з адвокатом, отже, вам є що приховувати». Що тут сказати? І психотерапевтам спочатку було нелегко переконати суспільство у своїй необхідності й нормальності.
 
6. Уважно читати ухвалу суду про обшук потрібно ще й для того, щоб розуміти, на що саме слідчий суддя дав дозвіл слідчому на вилучення. Якщо ухвалою не передбачено право слідчого розкривати банківську комірку, вилучати сервер банку чи кошти, то сприяння слідчому в його особистих ініціативах може призвести до кримінального провадження щодо посадових осіб банку. Наприклад, за халатність, незаконне розкриття банківської таємниці, а також порушення ліцензійних угод.
 
7. Ніхто, крім вас, не зацікавлений у детальному описі вилученого. Слідчий і оперативники взагалі все згрібали б у пакети, якби була їхня воля. Що конкретніше буде виписано протокол обшуку, то менше шансів втрати важливі документи і техніку. Це єдине, у чому можна сприяти гостям і самостійно вести такий опис.
 
8. Під час обшуку в банку важливо пам’ятати, що працівники фінустанови зобов’язані зробити копії документів, які містять банківську таємницю і які вилучають. Такі копії засвідчуються підписом представника банку і залишаються в банку замість вилучених оригіналів (п. 4.6 Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці). Це ваш обов’язок, а не право!
 
9. Після обшуку ніхто додому не йде. Якщо під час обшуку банк вважає, що працівники слідчо-оперативної групи скоїли злочини, про це необхідно негайно повідомити в правоохоронні органи за першої ж нагоди. Дочекайтеся приїзду 102, повідомте про всі допущені правопорушення і вкажіть свідків (наприклад співробітники), які зможуть підтвердити сказане вами.
 
Чи є життя після обшуку?
 
Після «маски-шоу» страждає не тільки ділова репутація банку, а й репутація клієнтів. Одночасно потрібно будувати як юридичний, так і PR-захист. Якщо про обшук не говорите ви, своє вагоме слово обов’язково скаже прес-служба правоохоронців. Перші визначають правила гри. Якщо ви мовчите, вас звинуватять у найстрашніших гріхах.
 
Ці поради можуть видатися надто жорсткими чи перебільшеними, але не забуваймо про те, що наша країна все ще підпирає нижні рядки в рейтингах легкості ведення бізнесу. І причина криється не тільки в заплутаній податковій звітності.

за матеріалами Forbes.ua