В Антикорупційному бюро вирішили створити базу даних корупціонерів. При цьому юристи відзначають, що такий список вже є в розпорядженні Мін’юсту.
В Україні планують створити базу даних корупціонерів. Про це повідомив директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник. Він також не виключив можливість створення бази даних антикорупціонерів, тобто тих, хто особливо відзначився в боротьбі з корупцією.
Також до організації роботи українського антикорупційного відомства хочуть залучити представників Федерального бюро розслідувань США.
Детальніше про ці ініціативи в ефірі радіостанції Голос Столиці розповів адвокат, партнер практики правової безпеки бізнесу АО «Юскутум» Денис Овчаров.
Яким чином можна створити базу даних з прізвищами корупціонерів?
— На сьогоднішній день така база вже існує при Мін’юсті, нею регулярно користуються, коли йдеться про прийняття на держслужбу і проводиться спецперевірка.
А є рішення судів щодо тих осіб, які потрапили в базу Мін’юсту?
— Звичайно. Там немає такого, як «підозрюється» і т.д. Там є конкретні рішення суду, підстави, на яких особа притягнута до відповідальності. Людина вже понесла покарання, і виникає питання, наскільки така база правомірна, але це загальноєвропейська практика. Така база потрібна в першу чергу для того, щоб ці люди не поступали знову на держслужбу.
Раніше єдиної бази не було, і людина, переїжджаючи з місця на місце, могла мати достатньо сумнівне минуле і при цьому спокійно влаштовуватися на роботу. Зараз це більш-менш злагоджений механізм.
Чи може людина, яка потрапила в цю базу, через суд змусити Мін’юст чи Антикорупційне бюро прибрати своє прізвище зі списків?
— Якщо доведе, що вона там опинилася незаконно, то звичайно.
А якщо це все-таки корупціонер, є рішення суду по цій справі, а він вважає, що вже спокутував свою провину перед державою…
— Є певні вимоги при прийнятті на держслужбу. І може бути вимога, що «раніше не притягувався за корупційні дії», плюс за будь-яке правопорушення є певні строки давності. Насправді, сенсу судитися тут немає. Є сенс судитися, якщо людина опинилася в цій базі випадково.
Як правило, наявність людини в такій базі є підставою для відмови у прийнятті її на роботу. Якщо ж людина вважає, що відмова була неправомірною, якщо є якісь норми, які захищають її права як потенційного кандидата на держслужбу, то вона може оскаржити відмову в прийомі на роботу в суді.
Ви вважаєте, що не буде створюватися нова база, а візьмуть ту, яка зараз є в Мін’юсті і вона буде оновлюватися?
— З одного боку, логічно було б так і зробити. Але враховуючи, яким чином в нашій країні йдуть реформи, то цілком можливо, що буде і нова створюватися.
Скільки часу і грошей знадобиться, щоб створити нову базу?
— Я не думаю, що це першочергові завдання Антикорупційного бюро. Зараз від нього очікують конкретних дій. Важливо, щоб була налагоджена робота, щоб була стратегія ведення боротьби з корупцією.
За матеріалами радіостанції Голос Столиці