вимкнути дудлвключити дудл

Навіщо сучасній юридичній фірмі офіс?

Коронакриза підняла одне важливе та цікаве питання: «Навіщо потрібен офіс і яким він повинен бути в юридичній компанії?».

З точки зору бізнесу, офіс під час локдауну є непотрібною статтею витрат. В середньому офіс як інфраструктура тягне близько 10-15% витрат юридичної фірми. Мова йде не тільки про оренду. Приміщення потрібно обладнати, підтримувати в ньому ремонт, мати персонал з прибирання, секретарів. Крім того, робочі місця вимагають сисадміна. Тобто, за ціною одного квадратного метра на місяць криється велика стаття витрат, щоб фізичні метри дійсно стали офісом. При цьому безпосередньо офіс не приносить доходів.

Юристи часто говорять, що найцінніше в фірмі – це люди. Багато хто за період локдауну, коли орендодавці стали робити знижки, раптово відчули, що якщо не платити за офіс, а якщо ще й платити знижені зарплати, то маржа бізнесу стає прямо-таки дуже привабливою. Згодом всі втомилися від локдауну, почали виходити в світ, і ситуація ніби як почала повертатися в докарантинні часи. Ситуація повернулася, а питання залишилося. А що робити в офісі? Точніше, що робити з офісом? І навіщо він потрібен? Я знаю цілий ряд юридичних компаній, які відмовилися від офісів. Вони або перейшли в формати коворкінгів, не завжди відкриті, або ж просто ділять офіс з іншими компаніями, в основному користуючись переговорною. Варто сказати, поки мені здається, що ці два табори – класичних фірм та фірм з вільним відвідуванням – дивляться один на одного з побоюванням.

Я спробую викласти свої думки про те, яку роль має відігравати офіс в житті сучасної юридичної фірми. Цікаво, що модель нового партнерства змусила мене замислитися про це трохи раніше. Можливо, якби не Коронавірус, я б міг претендувати на якусь унікальність або ексклюзивність в своїх роздумах. Зараз же я наведу приклад, можливо, банальних речей, просто постараюся їх принаймні зробити трохи більше систематизованими.

По-перше, мені здається, що сучасна юридична фірма все-таки без офісу не може. Ця спокуса – повністю викреслити статтю витрат та підвищити маржу – впирається в те, що зберегти колектив як єдиний організм без постійного спілкування практично нереально. Порушу власне правило і зроблю відсилку на популярну бізнес-літературу. Велика книга про Pixar акцентує важливість спілкування людей. Там вся робота побудована на тому, щоб люди спілкувалися в офісі. Мовляв, в спілкуванні між ними кристалізуються, народжуються нові ідеї. Для юристів мова йде скоріше про інше. Колектив починає гуртуватися. Без нього вдома юристи починають деградувати. Самодисципліни вистачає лише малій кількості людей, щоб постійно підтримувати себе в професійній формі. Потрібно багато сил витрачати на те, щоб просто залишатися в контексті. При цьому ось цього, здавалося б, абсолютно непомітного обміну думками та знаннями, яке відбувається майже так само невловимо, як і обмін вірусами, дуже сильно бракує в професійному житті. Тому, на мій погляд, та фірма, яка перейшла до формату повної «видаленки» і періодично зустрічається для нарад в різних місцях, з часом прийде до згасання енергії співробітників. На сьогоднішній день мені не відомо способу їх утримати.

Другий важливий фактор – офіс все-таки виконує функцію продажів. Ясна річ, що ми їздимо до клієнта, а зараз майже все робимо в Zoom. Але якщо говорити про серйозний ринок, ринок більш вагомих замовлень, то у людей як і раніше залишилася необхідність бачити підтвердження успішності свого потенційного партнера. У минуле пішли годинник Rolex, крокодилячі туфлі. Сьогодні люди більше звертають увагу на регалії, публічну інформацію та зовнішній вигляд. Але при особистому спілкуванні наявність серйозного офісу залишається остаточним підтвердженням того, що фірма здатна щомісяця витрачати значні кошти. Це означає, що їй платять гроші, тобто, їй довіряють інші люди.

Для мене ці два аргументи стали основними. При цьому я розумію, що стандартний офіс з кількістю робочих місць, яке відповідає кількості співробітників, теж повільно відмирає. Ось один простий приклад. Якщо зараз в описі вакансії однією з умов вказати графік з 9:00 до 18:00, кількість претендентів скоротиться відсотків на тридцять. При чому це будуть далеко не гірші люди. Людям важлива свобода.

Офіс все-таки повинен виконувати функцію магніту. Він повинен бути місцем, куди хочеться приходити. Мені здається, фірма повинна переходити від облаштування галери, де кількість столів відповідає кількості поголів’я в штатному розкладі, до формування спеціальних професійних просторів, в яких люди можуть і будуть хотіти працювати. Де будуть збиратися проєктні команди, де можна зустрічатися з клієнтами і куди людина захоче приїжджати незважаючи на те, що у нього немає такого прямого зобов’язання.

У Juscutum я намагаюся зробити саме такий офіс. Причому наші спроби тут теж не унікальні. Є багато фірм з красивим класним офісом. Ми ж йдемо трохи по-іншому. Ми аналізуємо ті функції, які повинен виконувати офіс. Таким чином ми прийшли до кімнати релаксу – до кімнати, в якій можна, умовно кажучи, помедитувати. На це, до речі, нас надихнув один з юристів, який практикує медитації. Великий спільний простір у нас переобладнано під щось ближче до коворкінгу. Саме спільний простір, в якому співробітники зможуть проводити час, «чілити» або працювати в положенні лежачи. Навіть цей тренд ми намагаємося інтегрувати м’яко, тому що багатьом як і раніше хочеться мати свій куточок, десь поставити кактус і знати, що десь його чекає персональне робоче місце. Так ми намагаємося перейти до концепції офісу-магніту. І я думаю, що за цим майбутнє. Я бажаю кожному знайти свій офіс, так само, як і своє місце на ринку, при цьому зберігаючи свою маржу.

Артем Афян, керуючий партнер адвокатського об’єднання Juscutum

Юридическая практика