вимкнути дудлвключити дудл

Нацбанк дозволив відкривати рахунки з цифровим паспортом

Проведення верифікації клієнта банку за допомогою електронного документа має свої позитивні та негативні моменти.

«Держава в смартфоні» — під таким девізом створювалась «Дія». Можливість дистанційної верифікації клієнта — один з суттєвих кроків на шляху до реалізації такої ідеї. Також важливою є зручність, оскільки мати при собі лише телефон, який надає можливість здійснювати подібні операції, набагато зручніше, ніж возити з собою низку додаткових документів.

Надійність – ще один беззаперечний плюс. У випадку, якщо дані надійно захищені та передаються напряму з належних серверів до відповідного банку без можливості їх використання третіми особами, такий тип верифікації дозволяв стверджувати, що вона проходить надійно, а значить, клієнти можуть не хвилюватися за збереження своїх фінансів.

Усе йде до того, що максимальну кількість подібних дій можна буде виконувати зі свого смартфона. Наприклад, зараз можна користуватись своїми банківськими картками за допомогою телефона, додавати туди проїзні квитки. Слідування світовим тенденціям розвитку технологій на теренах України є чималим досягненням нашої держави на міжнародній арені. Однак не можна обходити увагою негативні моменти дистанційної верифікації клієнтів.

По-перше, ключовим є людський фактор. Чим більш захищеними стають технології, тим хитрішими стають комбінації шахраїв, спрямовані на заволодіння чужими грошовими коштами. Інколи у шахрайських схемах беруть участь працівники банків, для яких здійснення дистанційної верифікації може полегшити весь шахрайський процес.

По-друге, питання надійності може бути як плюсом, так і мінусом. Як вже зазначалося, «у випадку, якщо дані надійно захищені». А якщо ні? Звідки кінцевому користувачу може бути відомо, наскільки надійна така передача даних? Звісно, дуже добре, що з лютого, коли з’явилась можливість першого використання е-документів, не було жодного прецеденту щодо витоку даних. Але, будьмо відвертими, раніше у зловмисників не було й такої «солодкої» цілі для реалізації спроб крадіжки інформації.

Питання щодо того, що не кожна особа має смартфон та встановлений на ньому додаток «Дія» тут розглядати немає сенсу, оскільки право дистанційної верифікації за допомогою такого додатку— це додаткова, а не основна можливість для ідентифікації клієнта банку.

Час і технології рухаються вперед. Безперечно, дуже добре, що Україну це не минає. Введення можливості дистанційної верифікації за допомогою електронного документа є тим явищем, яке спрощує взаємодію клієнта з банком та, напевне, збільшить кількість нових клієнтів для існуючих банків в Україні.

Арсен Петросов, юрист Практики корпоративного права Juscutum

Юридична Газета №19 (725) від 13 жовтня 2020 року