вимкнути дудлвключити дудл

Мій досвід: що потрібно знати стартапу, щоб їхати на TechCrunch. Артем Афян

Артем-Афян-полуростКолонка про те, що відбувалося на недавній конференції Disrupt Berlin 2018, на яку злітаються стартапи з усього світу. Хто туди приїжджає і навіщо?

Артем Афян побував на одній з найбільших технологічних конференцій Disrupt Berlin 2018 у німецькій столиці. Він був в команді українського legal tech стартапу PatentBot, який дозволяє реєструвати торгові марки через інтернет.

Не для холодних контрактів

Корисність конференції, організованої компанією TechCrunch не піддається сумніву. Інвестори там є. Але, звичайно ж, з ними, як і на всіх інших конференціях, варто домовлятися заздалегідь.

Варіантів, при яких до вашого продукту просто підходять, вас знайшли безпосередньо на виставці, мені здається, не так вже й багато. Це працює, якщо про вас до цього чули і знали. Співробітники виставки проводжали нас до стенду і говорили, що знають про нас, і що користувалися PatentBot. Було дуже приємно! І навіть багато інвесторів, з якими ми спілкувалися, були в курсі можливостей нашої дівчинки-бота.

Скажу, що інформація, яка була поширена наперед, працює добре. Тут може бути знижка на навички нетворкінгу, але TechCrunch, як місце холодних контактів – суперечливе. А ось як місце отримання ділових контактів і зав’язування знайомств з інвесторами – цікаво.

Напевно, очікував побачити на вставці набагато більше людей. Можу сказати, що дуже порадувала пітчинг-панель. Було видно, що всі люди готуються.

Була помітна різниця з українськими конференціями, коли доповідачі недостатньо підготовлені, розраховують виключно на власну харизму і пізнаваність.

Там я такого не помітив. Безумовно, моя німецька не дозволяє сповна оцінити якість подачі матеріалу, але контент дуже слушний. Було видно, що учасники прагнуть додати цінності своєму виступу.

Тому пітчинг-панель практично завжди була повна. Можливо, такий підхід в стилі німецької акуратності. Педантичність організаторів і учасників проявилася і в таймінгу – з дев’ятої ранку вже був розпал конференції.

Вона принесла нам і продажі – були бажаючі зареєструвати торгову марку за допомогою PatentBot. Ми самі підходили до стендів, перевіряли, зареєстрована у них торгова марка чи ні і спілкувалися з іншими учасниками. І з нами охоче йшли на контакт.

Було цікаво отримувати зворотний зв’язок, ми дивилися як користувачі реагують, що з діалогів їм подобається, як вони реагують на гіфки, як вони відгукуються на нові сервіси. Тому для мене ця конференція – це ще й вихід в поле для бізнес-девелопменту.

Кілька стартапів побачили, що їх торгова марка зайнята і вони зіткнулися з необхідністю, на мою думку, просто проводити ребрендинг. Вони пішли від нашого стенду в задумливому настрої.

Позиціонування стартапу під вашу відповідальність

Були і моменти, які не можу оцінити високо. Організація логістики стартапів перебувала не на найвищому рівні. По великому рахунку, ніхто не займається позиціонуванням стартапу. Коли учасникам дають місце, вони отримують невеликий столик і стенд.

Причому відсік, в якому розташовані представники стартапу, не дуже добре проглядається, не видно, які учасники поруч, де встановлювати банер – це все під відповідальність учасника. Легко загубитися серед іншого роду стартапів.

Тому завжди потрібно виділятися і самостійно приділяти увагу тому, як ви представлені. І бажано заздалегідь дізнаватися, хто поруч з вами, щоб придумувати варіанти колаборації.

Засилля платформ і людей без конкретної мети

Помітив, що у більшості стартапів на виставці був досить невиразний посил до ринку. Вони кажуть про якусь нову еру, про щось новому, але мало хто говорить про свою цінність для конкретного споживача. Ми десь так само вчинили, тому що наш банер був встановлений згідно гаслам PatentBot.

Але, спілкуючись з іншими відвідувачами, коли ми просто говорили, що наш проект зроблений для зручної реєстрації торгових марок, онлайн і дешевше – це все вирішувало. Тобто, ми просто доносили одним реченням, у чому наша цінність для споживача.

Не стану стверджувати, наскільки це загальний тренд, але мене здивувало засилля платформ. Дуже багато молодих стартапи беруть на себе явно непосильну ношу зв’язати когось з кимось, наприклад, постачальника і покупця. Багатьом здається, що це функція дуже проста, але, судячи з кількості стартапів і відмінності між ними, здається, що швидше за це доля великих платформ і ставати платформою – це, напевно, для стартапів не найпростіше завдання.

Тому що виступати комунікатором, модератором відносин на Disrupt Berlin 2018 – це функція, яка потребує дуже серйозних вкладень, продуманості і мало хто готовий йти на експеримент.

Я можу відзначити, що, як і у всіх конференціях, була величезна кількість людей, які самі не розуміють навіщо вони прийшли. Туди приїжджають люди, які просто тусуються, спілкуються між собою.

Це трохи розхолоджує, коли ти приїжджаєш з конкретними KPI, у тебе є бізнес-ідеї, і ця вся легка «стартаперська святковість» відволікає, і часом навіть дратує. Хотілося екшна, реальних справ. Якась поважність на конференції може трохи дисонувати з тим, що повинно відбуватися для тих, хто по-справжньому займається бізнесом.

Артем Афян, керуючий партнер Юскутум.

ЛІГА.tech