вимкнути дудлвключити дудл

Механізми реалізації та функціонування інституту суду присяжних. Практичний аспект, Український юрист №4 2014, Денис Овчаров

На жаль, в Україні суд присяжних народом зветься «усіченим правосуддям».
І ось чому: по-перше, це кількість присяжних. Троє присяжних проти двох професійних суддів. Історія України, починаючи з ХІХ сторіччя, не пам’ятала такої економії коштів саме після скасування кріпацького права. У нашій державі знаходились кошти для формування дюжини присяжних, і за 53 роки після цього у країні сформувалася еліта адвокатури та віра в правосуддя.

Відбір присяжних. Підзахисний або його адвокат не можуть ефективно впливати на формування його складу. У багатьох країнах світу вони мають право безпідставно відводити до шести людей. Це вважається реалізацією права на довіру до суду. У нас це рішення приймає або сам присяжний, або суд. Вибірковість справ. Наразі суд присяжних розглядає лише справи, де передбачене довічне позбавлення волі, але чомусь законотворці забули, що, наприклад, за вбивство людини без обтяжливих обставин максимальний термін — 15 років, і ці справи не менш складні, де є вища міра покарання. Приміром, у США, якщо підозрюваному загрожує тюрма терміном понад шість місяців, розгляд справи судом присяжних є його конституційним правом.

Можливість апеляції. У більшості країн світу, якщо людину виправдовує суд присяжних, апеляція практично неможлива, лише у виняткових випадках касаційний суд може переглянути рішення. В Україні ж апеляційний розгляд справи після рішення присяжних розглядається в загальному порядку та без них.

Коло питань, які вирішують присяжні. У той час, коли державні службовці стверджують, що суспільство наше ще не спроможне буди присяжними через замалий життєвий досвід або відсутність правосвідомості, українських присяжних чомусь прирівнюють до суддів щодо розгляду питань при ухваленні рішень судом. Тобто наші присяжні не лише встановлюють факт винуватості, а ще й питання права. Наприклад, чи містить діяння склад кримінального правопорушення і якою статтею закону України про кримінальну відповідальність він передбачений, або чи підлягає задоволенню пред’явлений цивільний позов і, якщо так, на чию користь, в якому розмірі та в якому порядку.
Без сумніву, суд присяжних по-українськи потребує реформування. У той час, коли немає довіри до суду, модифікований суд присяжних за прикладом європейських країн буде першим кроком до правосуддя в нашій країні. 

pdf версія статті