вимкнути дудлвключити дудл

“Маски-шоу, стоп!” – 2. Парламент додав роботи суддям. Олександр Горобець

ГоробецБізнесу розширили права на етапі досудового розслідування

«Маски-шоу, стоп!» – 2 вселяють оптимізм стороні захисту і додають роботи слідчим суддям. Це перші зміни в кримінально процесуальному кодексі за останній рік, що підсилюють захист бізнесу.

Рівно рік тому, 14 вересня 2017 року, відбувся “Діалог влади і бізнесу: зустріч з президентом Петром Порошенко”, де прем’єр-міністр Володимир Гройсман озвучив тезу, яка дуже правильно відобразила очікування бізнесу. “Маски-шоу стоп!” – тепер так називають практично кожен законопроект, який вносить зміни в кримінально-процесуальне законодавство в частині розширення прав сторони захисту.

І ось, 18 вересня Верховна Рада проголосувала за ухвалення нового законопроекту Мін’юсту №8490, який покликаний забезпечити дотримання прав учасників кримінального судочинства та інших осіб правоохоронними органами в ході досудового розслідування.

Потрібно сказати, що ці зміни вселяють оптимізм стороні захисту і додають роботи слідчим суддям.

1) Раніше для відшкодування шкоди, заподіяної правоохоронцями або судом, необхідно було чекати обвинувального вироку і набрання ним чинності. Тепер же чекати вердикту суду не потрібно, оскільки підставою для відшкодування шкоди може бути факт притягнення винного до дисциплінарної відповідальності.

2) Фраза прокурора або слідчого “у вас немає статусу в виробництві” перетворювала власника або директора підприємства просто в німого свідка того, як різні слідчі дії зупиняли роботу підприємства і бізнесу в цілому. Прийняті зміни дають право подавати клопотання до суду про закриття кримінального провадження у зв’язку із закінченням строків слідства, а також оскаржити в суді можливу відмову.

Припускаю, що ця новела зможе покінчити з існуванням довгограючих фактових виробництв, причому ініціативу закриття закон дає іншій особі, права або законні інтереси якого обмежуються під час досудового розслідування.

3) Визначення суду про скасування рішення слідчого або прокурора, про скасування підозри, обов’язки припинити дію, або вчинити певну дію тепер будуть направлятися керівнику органу, де числиться слідчий, прокурор, для організації проведення службового розслідування і вирішення питання про притягнення винних осіб до відповідальності.

Таким чином, сторона захисту отримує в свої руки додатковий важіль впливу на слідчого – це дисциплінарне провадження з можливим відшкодуванням заподіяної шкоди.

Зазначу, що зазначеними нормами користуються всі учасники кримінального процесу, а не тільки бізнесу, який став локомотивом для лобіювання розширення прав. Ми чекаємо нових витків в розслідуванні гучних політичних справ, а також процесів із загальних злочинів.

Олександр Горобець, адвокат Практики безпеки бізнесу Juscutum

LIGA.net