Juscutum - Новини

Кабмін створив Бюро економічної безпеки. Чого чекати ІТ-компаніям в Україні

Як саме буде працювати БЕБ, AIN.UA розповів Юрій Сухов, бізнес-партнер практики кримінального права та захисту бізнесу в Juscutum:

«Обраний Україною курс інтеграції в ЄС диктує вимогу забезпечити економічну безпеку держави і мінімізувати податковий тиск на бізнес з боку органів УКРІНФОРМ. Це позитивне рішення, мета якого - забезпечити бізнес від численних візитів різних правоохоронних органів, діяльність яких дублюється. Тому створення єдиного органу - Бюро економічної безпеки України, є доцільним. Незважаючи на це, український бізнес все одно зіткнеться з проблемою тиску старих правоохоронних органів, але під новими приводами (СБУ, наприклад, під приводом фінансування тероризму).

БЕБ - це орган слідства, уповноважений починати і здійснювати досудове розслідування, проводити слідчі і негласні дії, здійснювати оперативно-розшукову діяльність. Тобто, повноцінне наслідок із затриманням осіб, обшуками, допитами, повідомленням про підозру тощо. По суті, створили не аналітичний орган, як декларували, а ще один правоохоронний орган з безмежними можливостями для тиску на бізнес.

IT-бізнес, як питома сегмент економіки України, не стане винятком. IT-компаніям слід остерігатися роботи детективів БЕБ в напрямку розслідування наступних правопорушень:

підробка документів по проведенню державної реєстрації юридичної особи та ФОП;
ухилення від сплати податків, зборів та платежів;
ухилення від сплати ЄСВ та страхових внесків на загальнообов'язкове державне страхування;
шахрайство з фінансовими ресурсами та ін.
БЕБ будуть цікавити інструменти IТ-компаній з «оптимізації податкового навантаження», в яких, будьте впевнені, правоохоронці побачать складу злочину у вигляді ухилення від сплати податків, а якщо криміналізують, то і шахрайство з ПДВ. При таких умовах сценарій роботи БЕБ в IT-сегменті очевидний: збір інформації, розвідка за допомогою тимчасових доступів і обшуків, вилучення фінансових документів і техніки, яку IT-компанія використовує в роботі, з метою паралізувати або сповільнити її роботу, а також подальший арешт і допит усіх співробітників.

Крім того, IT-бізнесу варто взяти до уваги проект Закону № 3959-1 від 25.08.2020, яким вводять кримінальну відповідальність за шахрайство з ПДВ, що буде належати до компетенції БЕБ. Активно працювати детективи будуть відносно розкрадань або заволодіння бюджетними коштами у вигляді ПДВ ».
Кримінальне право та безпека бізнесу