вимкнути дудлвключити дудл

Кримінальна відповідальність за контрабанду йде врозріз з вимогами ЄС — адвокат. Голос Столиці. Денис Овчаров

Петро Порошенко виступає за відновлення кримінальної відповідальності за контрабанду. Проте експерти вважають, що це не поєднується з інтеграцією України в Європу — ця відповідальність була декриміналізована на вимогу ЄС.
 
СБУ просить перевірити Одеський порт на предмет корупції та контрабанди. З таким проханням звернувся до Петра Порошенка голова відомства. У свою чергу, президент виступає за відновлення кримінальної відповідальності за контрабанду. Про це він заявив під час наради з головами обласних адміністрації в Одесі.
 
Петро Порошенко хоче, щоб гуманітарні вантажі на схід слідували «зеленим коридором», в той час як підакцизні товари, зокрема алкоголь і тютюн, знищувалися на місці.
 
Детальніше про плани з ліквідації контрабанди і корупції в ефірі радіостанції Голос Столиці розповів адвокат, партнер юридичної компанії «Юскутум» Денис Овчаров.
 
Для чого СБУ звертається до президента? Хіба відомство не може ініціювати перевірку самостійно?
— Справа в тому, що саме по собі СБУ ініціювати перевірку не має права, це не її повноваження. СБУ може здійснювати якісь дії тільки тоді, коли є кримінальне провадження. СБУ заявило, що скрізь корупція переможена, залишився тільки Одеський порт.
 
Але що значить «ми перевіряємо підприємства на предмет корупції»? Якщо ви вважаєте, що є корупційна складова, то відкриваєте кримінальну справу, далі ведеться кримінальне провадження, розслідування. Насправді це дійсно одне з найбільш «жирних» місць, де, незалежно від результатів боротьби з корупцією, всі залишаються задоволені.
 
Наскільки результативною буде така перевірка?
— Якщо в країні щось змінилося, то буде результат. Якщо не змінилося, то буде звичний вже «результат». Тому що на сьогоднішній день ні СБУ, ні правоохоронні органи ефективно з корупцією не борються. Антикорупційне бюро на сьогоднішній день теж не працює. Про яку боротьбу з корупцією йде мова, якщо для цього немає певних умов? Введення кримінальної відповідальності за контрабанду — теж досить дивна заява.
 
По-перше, ця відповідальність була декриміналізована на вимогу ЄС та міжнародних організацій, а по-друге, потрібно ввести відповідальність не тільки контрабандиста, але ще й чиновника, який цій контрабанді сприяв. На сьогоднішній день ми не чули гучних справ, коли були засуджені чиновники, які сприяли контрабанді в країні.
 
Про яке покарання за ввезення контрабанди може йти мова?
— Раніше було покарання до 10 років позбавлення волі. Завжди була проблема не з покаранням, а з тим вантажем, який конфісковували на митниці, тому що дуже часто цей вантаж пізніше опинявся на інших ринках. Тобто контрабандист отримував якийсь умовний термін або мінімальне покарання, сам товар офіційно, за документами, знищувався або конфісковували в дохід держави, а потім з’являвся на інших точках.
 
Як в даний момент штрафують і карають контрабандистів?
— Якщо це товар, який в обороті, то це адміністративна відповідальність. Якщо це товар, який заборонений в обороті, наприклад, зброя, наркотики, — то це кримінальна відповідальність.
 
За матеріалами Голосу Столиці