вимкнути дудлвключити дудл

Корупціонери vs НАБУ або як змусити слідчих працювати даремно. Голос Столиці. Денис Овчаров

Овчаров-КоррупцГлава антикорупційного бюро Артем Ситник відзвітував за перші півроку роботи свого відомства. Діяльність НАБУ з моменту його створення в ефірі радіостанції Голос Столиці проаналізував адвокат, партнер практики безпеки бізнесу Juscutum Денис Овчаров.

Близько 20 тисяч українських чиновників потенційно знаходяться в зоні інтересів Національного антикорупційного бюро України. Особливу увагу бюро прикута до суддів. Про це заявив глава Національного антикорупційного бюро Артем Ситник під час звіту за перші півроку своєї роботи.

Ситник також поскаржився на народних обранців, які буквально засипали відомство скаргами на своїх колег. Він зазначив деяких депутатів-рекордсменів, які подали вже сотні заяв.

«Політики починають використовувати розслідування в своїх «розборках». Близько 20 звернень народних депутатів приходить щодня. Є депутати-рекордсмени, кількість звернень яких перевищує сотні. У мене виникає питання: скільки законів написано вами – більше або менше, ніж звернень? Багато з цих звернень закінчується тим, що людина говорить: я не знаю, що вам сказати, мені про це нічого невідомо, але я вам написав. Є, звичайно, депутати, які дійсно займають конструктивну позицію, особисто приїжджають. У нас проходять цікаві бесіди, ми отримуємо корисну інформацію», – заявив Артем Ситник.

Артем Ситник повідомив, що близько 20 тисяч українських чиновників потенційно знаходяться в зоні інтересів НАБУ. Чому не заведені конкретні справи?

— Насправді виникає і практичний інтерес до тих людей, просто ми звикли очікувати від НАБУ, що вони будуть затримувати слідчих ГПУ, столичних суддів за отримання неправомірної вигоди. Поки ж ми бачимо тільки роботу в регіонах, відгомони в Інтернеті про те, що щось робиться. Крім того, НАБУ поки ще не помічене в якихось провокаційних діях відносно чиновників. І тому зараз в суспільстві не склався імідж – хороші вони чи погані, роблять вони щось чи ні. Остання інформація, яка запам’яталася – що вони взяли на озброєння БТР. Цікаво, як вони будуть за допомогою нього боротися з корупцією? В результаті ефективних дій ми не бачимо, тому що немає рішень судів. Корупційні злочини складні, до суду вони потрапляють мінімум через 3-5 місяців, а іноді це тягнеться більше року. З огляду на півроку зі старту роботи, зрозуміло, що ефективного результату ми не бачимо. Але зі своєї практики можу сказати, що так, чиновників ловлять на хабарах. Відносно хабарників зараз застосовуються суворі запобіжного заходу, їх садять в СІЗО. Звичайно, є альтернатива застави, але все одно машина набирає обертів.

Чому немає кримінальних проваджень щодо посадовців, в кращому випадку проходять тільки їх допити?

— Справа в тому, що коли будуть висунуті конкретні підозри тим чи іншим чиновникам, то з цього моменту починають йти терміни розслідування. Максимальний термін розслідування – рік. Я думаю, не так-то багато у нас слідчих НАБУ, не так багато цих детективів, а заяв цілий вал. Уявіть собі, що ефективно слідчий може в місяць розслідувати максимум 4 справи. А тут ще до них прийшов подарунок ГПУ – старі справи за корупційними злочинами чиновників, тому вони зараз банально не справляються з обсягом роботи. Крім того, незрозуміле питання фінансування. Чи дійсно у них зараз є належне фінансування, щоб вони могли потягнути такий обсяг роботи? А наші потенційні корупціонери завалюють НАБУ зайвою роботою. У підсумку до тих випадків, де дійсно потрібно проводити якісне розслідування, просто не доходять руки, як це відбувається часто в райвідділах, де слідчий веде в середньому 110 справ. Так неможливо ефективно проводити розслідування. НАБУ зараз ловить когось в регіонах – і на цьому піариться.

Тобто якихось резонансних справ зараз чекати не варто?

— Ми їх і не бачимо. Так, на засіданнях Кабміну когось затримували, але в підсумку людей випускають, їм не пред’являють конкретних звинувачень, а якщо і роблять це, то такі звинувачення «розсипаються» в суді. НАБУ хоче підійти серйозно – якщо і висувати комусь звинувачення, то лише обгрунтовані. Якщо зараз буде первинне звинувачення, яке відразу ж «розсиплеться» в суді, то зрозуміло, що репутація даного органу дуже сильно постраждає. Я думаю, в найближчі місяць-два ми щось побачимо від них більш вагоме, ніж те, що вони зараз показують. Але наші політики роблять все для того, щоб НАБУ ефективно не працювало. І доповідь глави цього органу тому явне підтвердження.

Припустимо, НАБУ зможе зробити якісне звинувачення. Наскільки змінилася судова система, щоб довести справу до кінця?

— Якщо зараз не очиститься судова система, то по відношенню до тих же корупціонерів не буде обиратися запобіжний захід, судді не будуть брати ці справи до розгляду. Тому зрозуміло, що потрібно комплексно працювати. І НАБУ до цього підходить саме комплексно. Але виникає питання: чи дійсно у них є ресурс, щоб якісно розслідувати корупційні злочини? Адже це не тільки затримання чиновника в момент передачі грошей. Це якісне негласне слідство, стеження, прослуховування, аналіз, легалізація цих слідчих дій, це комплексна робота. Потрібно щоб і фінансовий ресурс, і технічне забезпечення це супроводжували. А якщо у нас просто на папері є НАБУ, у нас є люди з зарплатою, але у них немає технічного забезпечення – крім БТР, то як вони будуть якісно розслідувати?

Директор НАБУ заявив, що депутати свідомо зривають запуск електронного декларування доходів. Ця система може істотно допомогти НАБУ в розслідуваннях?

— Я думаю, це не сильно поліпшило б роботу. Зверніть увагу, що ті слідчі, які зараз працюють в НАБУ, прийшли з прокуратури, як правило. І говорити про те, що це незалежні, об’єктивні і всебічно розвинені люди, які хочуть боротися з корупцією, теж складно.

Раніше в ефірі радіостанції Голос Столиці директор консалтингової компанії «Партія влади» Олена Дяченко висловила думку про те, що антикорупційні відомства в країністворюються тільки для звітності.

У той же час керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загороднійвважає, що антикорупційна прокуратура є знаряддям тиску на політичних опонентів.

Голос Столиці