вимкнути дудлвключити дудл

Корпоративне шахрайство і бухгалтер. Сергій Поліщук

28576902_264596807412696_709847360846860895_nПро шахрайство в компаніях, його видах, і про те, як аудитори можуть допомогти в питанні зниження таких ризиків.

Про це не прийнято говорити у нас вголос, про нього мало інформації в пресі та ще менше реальних завершених судових справ. Ми називаємо це шахрайством в компаніях. Дана тема вже перестала бути проблемою окремо взятої компанії або навіть країни, це стає глобальним питанням, якому присвячені і економічні форуми, і форуми з безпеки.

За оцінками авторитетного джерела Асоціації сертифікованих експертів по шахрайству, щорічні втрати компаній складають до 5% від обороту. Вдумайтеся, втрати можна порівняти з ВВП України. Саме тому, в умовах глобалізації ринків, вільного перетікання капіталів і робочої сили, переходу торгівлі в Web і появою криптовалюти увага світової спільноти прикута до цього питання.

Отже, що ж це таке? Бізнес-шахрайство проявляється в основних проявах:

  1. Крадіжка активів
  2. Корупція

До першого відноситься випадки фізичної крадіжки товарів, запасів, капітальних активів, заборгованостей.

До другого – “відкати” і інші можливості отримання неправомірної вигоди від покупців або постачальників.

Говорячи про шахрайство, вважається, що бухгалтер і вся його команда, будучи тільки статистами і пасивними відбивачами минулих подій в компанії, за визначенням не можуть встати ефективною перешкодою на шляху цього явища. Так вважається. Але так чи все насправді? Причини подібної омани криються в обмеженому розумінні бухгалтерської функції в країні, ну що там варто порахувати податки і здати декларації. Саме тому, зводячи роль бухгалтера до рахівника податків, ігноруючи бухгалтерську функцію і не розуміючи об’єктивних процесів, керівники компанії власними руками руйнують захисні механізми боротьби з шахрайством. І ось чому.

Професію бухгалтера відрізняє один істотний нюанс: крім стандартів, кодексів, інструкцій і рекомендацій, у нас є своя власна професійне судження. І будь-які операції, які проходять в нашому полі зору ми зобов’язані пропускати крізь призму такого професійного судження. У свою чергу судження базується на професійній етиці, яка є наріжним каменем всієї нашої професії. Чесність, об’єктивність, професійність – ось основні стовпи морально-етичних принципів нашої професії. Соціальна відповідальність нашої професії зобов’язує нас пильніше дивитися на факти і ризики шахрайства та вживати максимум зусиль для боротьби з ними. Виходячи з цього, бухгалтер був і залишається основним і непримиренним борцем з шахрайством в бізнесі.

Для того, щоб ефективно протидіяти шахрайству, необхідне створення ефективної системи внутрішнього контролю, яка складається з двох основних блоків:

  1. Організаційна частина (політики і процедури)
  2. Облікова функція і середовище обліку

Спробуємо пояснити сказане. Змоделюємо ситуацію, при якій менеджер з продажу безкорисливо, з доброї волі роздає клієнтам знижки, не піклуючись при цьому про свій майновий добробут. Виникають кілька питань:

  1. Хто контролює менеджера з продажу?
  2. Чи є встановлений “ліміт” знижки для клієнта, зафіксований в політиці по знижкам або договорі з контрагентом?
  3. Які основні показники успішності роботи такого менеджера?
  4. Чи є у такого менеджера план? Який?
  5. Чи є обмеження в обліковій програмі, які покликані не допустити подібного перевищення ліміту?
  6. Власне, чи є права у менеджера встановлювати будь-яку вподобану йому знижку?

Перші чотири питання формують організаційну частину такої системи внутрішнього контролю. Розрахунок і логіка дуже прості: якщо немає правил – рішення кожного співробітника правильно. Неважко здогадатися, що ризики шахрайства в таких компаніях дуже істотні. У нашому випадку необхідні посадова інструкція продавця, його КPI, контроль і відповідальність, система мотивації, а також регламент за цінами і знижкам для кожного клієнта. Подібні випадки дуже характерні для малого і середнього бізнесу, в яких відсутність значних бюрократичних перепон, співробітників і функцій створює благодатний грунт для нечистих на руку співробітників. У щорічному звіті FCFE за 2018 вказується, що в компаніях до 100 чоловік втрати від шахрайства в два рази більше, ніж в компаніях з 100 і більше співробітниками. Підводячи риску організаційної частини системи внутрішнього контролю, необхідно сказати, що роль керівника тут – визначальна. Без чітких і структурованих політик, процедур та інструкцій втрати бізнесу від шахрайства будуть тільки збільшуватися.

Розглянемо два інших питання нашого прикладу, які знаходяться в площині відповідальності бухгалтера і формують облікову функцію. Всі транзакції в компанії відображаються на рахунках бухгалтерського обліку за допомогою первинних документів. Такі первинні документи відповідальні співробітники створюють в автоматизованій системі обліку. І саме вона, покликана “пам’ятати” знижку і її розмір для кожного контрагента і не давати можливість її перевищити, тим більше внести таке значення вручну. Погодьтеся, що боротьба з корупцією в компанії безглузда в разі, коли відповідальний співробітник, який породжує документ має можливість його змінити, перепровести, та й просто видалити. Парадокс ситуації полягати в тому, що при найефективнішою організаційної складової системи контролю, а саме наявності бездоганних інструкцій, політик і процедур, відсутність ефективного бухгалтерського обліку ставить хрест на всіх зусиллях менеджменту по боротьбі з проявами шахрайства. І головною рушійною силою в побудові такого ефективного обліку є головний бухгалтер. Нехтування облікової функцією, за оцінками FCFE коштує бізнесу дуже дорого. Грунтуючись на власному професійному досвіді, можу сказати, що в компаніях, в яких немає ефективного бухгалтерського обліку, годі шукати і управлінський, і виробничий.

Допомогти в питанні налаштування і адаптації системи внутрішнього контролю можуть аудитори. В ході аудиторської перевірки відбувається тестування системи внутрішнього контролю клієнта і, в залежності від результатів, визначаються ризики і необхідні процедури. Необхідно акцентувати, що зовнішній аудит, нарівні з внутрішнім є основними інструментами виявлення фактів шахрайства в компанії. І нехтувати цією можливістю не варто.

На закінчення хочу привести фразу, сказану Бенджаміном Франкліном: “Одна унція профілактики важливіше фунта лікування”. Не економте на профілактиці, щорічний аудит допоможе розкрити існуючі питання, оцінити ризики шахрайства, і найголовніше, запропонувати і налагодити ефективну систему протидії.

Сергій Поліщук, керуючий партнер Juscutum Audit.

Новое Время