вимкнути дудлвключити дудл

Контроль по-новому: хто перевірятиме зарплати українців і кому загрожують величезні штрафи. Комментарий Антона Куца

В Україні з першого січня мінімальну зарплату підвищили вдвічі – до 3200 гривень. Як каже голова найбільшого в Україні регіонального бізнес-союзу Олена Єременко, далеко не кожний підприємець має можливість всім співробітникам підвищити офіційну зарплату як мінімум до 3200 гривень. В результаті бізнесменам доведеться переводити найнятих працівників на половину ставки або ж зовсім звільняти. Сайт “Сегодня.uа” з’ясував, як і хто перевірятиме бізнес і що загрожує “недобросовісним” роботодавцям.

Як перевірятимуть роботодавців

Чекають скарг від працівників. Уряд створив спеціальну Міжвідомчу групу на чолі з віце-прем’єром Павлом Розенком, яка стежитиме за виконанням рішення про підвищення мінімалки. Такі групи незабаром запрацюють в усіх областях, головне їхнє завдання – реагувати на скарги працівників підприємств на своє керівництво.

Що загрожує “недобросовісним” роботодавцям

Як зазначає керівник практики Вирішення конфліктів і спорів JUSCUTUM Антон Куц, підприємці зобов’язані виплачувати зарплати на рівні не нижче мінімальної. Якщо ця вимога не виконується, бізнесменам загрожують великі штрафи.

“Держава встановлює рівень мінімальної зарплати і зобов’язана контролювати бізнес у цьому питанні. Всі зобов’язані платити не менше, ніж встановлено. На сьогодні чимало підприємств офіційно виплачують співробітникам цей мінімальний рівень. Чим вищий рівень мінімалки, тим більше податків збере держава. Адже невиплата заробітної плати загрожує серйозними проблемами: починаючи від адміністративної відповідальності, закінчуючи кримінальною. У випадку адміністративної відповідальності, порушникам переважно загрожують штрафи. А ось кримінальна відповідальність – це вже серйозно: можна отримати позбавлення волі на строк до п’яти років”, – зазначає адвокат.

1204565_01

Якщо роботодавець відмовився впустити на підприємство інспектора, “порушнику доведеться заплатити штраф у розмірі до трьох мінімальних зарплат (з 1 січня – 9600 гривень).

А якщо мета перевірки – знайти неоформленого співробітника або “тіньові” зарплати, роботодавцю, який не впустив інспектора, загрожує штраф до 100 мінімальних зарплат (з 1 січня 320 000 гривень). “Законопроект вплине на ринок праці, в тому числі підвищить рівень заробітної плати, призведе до денетінизації доходів від трудової діяльності”, – йдеться в документі.

Торік за кожного неоформленого співробітника загрожував штраф у розмірі 43,5 тисяч гривень (30 мінімальних зарплат), після зростання мінімалки за це ж правопорушення доведеться заплатити 96 тисяч гривень. Такий же штраф буде у тому випадку, якщо працівник оформлений на половину ставки, а фактично працює повний робочий день.

Якщо роботодавець додатково не оплачує роботу в нічний час та на вихідних – доведеться заплатити штраф у розмірі 10 мінімальних зарплат – 32 тисячі гривень. Якщо зарплату затримали, підприємець повинен буде заплатити штраф у розмірі 9,6 тисяч гривень.

Сегодня