вимкнути дудлвключити дудл

Кому доведеться купувати “борг Януковича”? Ксенія Проконова

Ксения Проконова

Росія готова продати “борг Януковича” іншій країні. Про це напередодні заявив заступник міністра фінансів РФ Сергій Сторчак. Москва висловила готовність обговорити варіанти позасудового врегулювання боргу саме напередодні рішення Високого суду Лондона. Українські економісти та правозахисники схиляються до думки, що найімовірніше гроші доведеться повернути, проте зробити це без репутаційних втрат українській владі буде важко. У деталях розбиралася Наталія Чекаль.

Компромісу по боргу України в три мільярди доларів, котрий ми сьогодні іменуємо “боргом Януковича”, так і не знайдено, але в російському Мінфіні вважають, що проблему можна вирішити, якщо інша країна викупить його у Росії грошима або своїми цінними паперами. Борг цей тягнеться за Україною ще з кінця 2013 року. Тоді Уряд України пішов на державні зовнішні запозичення шляхом випуску облігацій зовнішньої державної позики на 3 млрди дол з погашенням 20 грудня 2015-го. Їх викупила Росія на Ірландській біржі. Саме тому ми зараз маємо справу із судами Великобританії. У 2015, коли Мінфіном керувала Наталія Яресько, Україна реструктуризувала свої борги перед комерційними кредиторами. Росія ж свого часу вимагала визнати цей борг суверенним. Нині суперечка і в цьому аспекті. Адже у праві існує міжнародна практика продажу лише комерційних боргів, а Росія вважає його суверенним, натомість Україна наполягає на його комерційності, бо називає цей кредит “хабарем” Кремля колишній українській владі за відмову від євроінтеграції. Говорить економіст Олексій кущ…

Виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко вважає реструктуризацію 15 мільярдів за часів Яресько невигідною Україні, тому що нині за обслуговування боргу Януковича Україна повинна платити 5% річних, за інших умов — платила б 8. І ще чим не вигідна рестуруктуризація — зі списанням 20% боргу, такі були її умови, ми повинні були б гарантувати Росії додаткові боргові зобов’язання — тобто наше економічне зростання прив’язується до виплат за зовнішнім боргом. Нині ми увійшли в стадію суверенного дефолту з цього боргу. Логічним є запитання — чому ця тема з продажем боргу ожила саме зараз. Адже у січні 2018-го відбудеться чергове засідання Лондонського арбітражу, де й вирішиться доля боргу. Про свої припущення розповів Олег Устенко..

с123

Досить низькими є шанси на те, що Україна не буде виплачувати так званий «борг Януковича». Адже проміжне рішення відоме (а воно не зовсім на нашу користь), остаточне діаметрально протилежним до нього не буде. Складність у тому, що Україна більше апелювала до політичної складової, каже юрист Ксенія Проконова…

Поки що — до січня — на цю заяву можна не зважати, але за цей час бажано знайти гроші. Сума реально буде більшою – близько 3,5 мільярда доларів,  тому що ми повинні будемо відсотки виплатити. Поки що єдине очевидне джерело, де їх можна буде взяти, – це золотовалютні резерви України.

Ера медіа