вимкнути дудлвключити дудл

Комітет ІТ Права: ініціативи, що змінюють майбутнє галузі. IT-BPO. Дмитрий Гадомский

Попри те, що ІТ права, як окремої галузі права не існує, уявити функціонування ІТ компанії без юридичного супроводу сьогодні неможливо.

Над розробкою та впровадженням цікавих та корисних ініціатив, що мають позитивно вплинути на розвиток ІТ галузі в країні, працюватимуть юристи та керівники компаній-учасниць Львівського ІТ Кластеру. Для цього фахівці об’єдналися у Комітет ІТ Права.

Загальновідоме економічне правило – “попит породжує пропозицію” – вкотре спрацювало. Активний розвиток індустрії інформаційних технологій та динамічне зростання кількості ІТ компаній на ринку спричинили появу у юридичній практиці такого напрямку як ІТ право. Цілком органічно воно поєднало елементи права інтелектуальної власності, корпоративного та цивільного.

Так, необхідність появи ІТ права з кожним днем ставала все очевиднішою: спочатку йшлося про розв’язання проблем з авторським правом в Інтернеті, далі додались нюанси щодо електронної комерції, а згодом потребу у кваліфікованій та спеціалізованій допомозі відчули аутсорсингові та продуктові ІТ компанії. Однак, ситуацію з ІТ правом в країні навряд чи назвеш визначеною. 

“ІТ право зараз дуже неврегульоване. Насправді, чим менше буде регулюючих актів, тим краще. Велике щастя для усіх нас – наявність дерегулюючих актів, які скасовують якісь норми. Що ж стосується регулюючих норм – в ІТ праві вони особливо не потрібні. Важливі завдання на сьогодні – врегулювати деякі питання з правом інтелектуальної власності та корпоративним правом – і це знову ж таки стосується перш за все дерегуляції. Необхідно, щоб корпоративне право було максимально диспозитивним, як у Великій Британії чи Сполучених Штатах Америки. Тоді компанії бажатимуть реєструватися в Україні, а ІТ право матиме міцне підґрунтя для подальшого розвитку. Суто ІТ-шних речей, до прикладу – Закону про програмне забезпечення – нам поки що не потрібно” – зазначає Голова Комітету ІТ Права, адвокат, партнер практики IT і медіа права АО «Юскутум» Дмитро Гадомський.  

В Україні є декілька спільнот та асоціацій, які згуртовують компанії саме з ІТ індустрії, і вже займаються юридичними ініціативами. Тепер у сфері права працюватиме і Львівський ІТ Кластер.

“Львівський ІТ Кластер – це спільнота, яка об’єднує провідні компанії галузі інформаційних технологій. І робимо ми це, перш за все, спільно реалізуючи різноманітні проекти. Така консолідована діяльність дозволяє розробити дієві рішення та розв’язати чимало проблем, з якими стикаються компанії. Грамотне вирішення юридичних питань є надзвичайно важливим для розвитку будь-якого бізнесу, і ІТ індустрія – не виняток. Відтак, ми вирішили об’єднатися в Комітет ІТ Права та працювати над справді важливими та корисними ініціативами – як для великих, так і для маленьких ІТ компаній” – пояснює CEO Львівського ІТ Кластеру Степан Веселовський.   

“Створення Комітету ІТ Права – цілком логічний крок у плані стратегічного розвитку Кластеру та навіть необхідний, зважаючи на сучасні умови. Всі ми бачимо: події, що відбуваються, зокрема пов’язані з економічними реформами, викликають труднощі і потребують фахового аналізу та вироблення узгодженої правової позиції компаній Кластеру та представників юридичних департаментів цих компаній. Сьогодні доцільно приділяти увагу всьому колу питань, безпосередньо пов’язаних з веденням ІТ бізнесу, в тому числі і питанням його юридичного супроводу. Спільно працюючи над ініціативами в юридичній сфері, компанії зможуть діяти більш ефективно” - наголошує юрист Львівського ІТ Кластеру, координатор Комітету ІТ Права Іван Городиський.

Основні напрямки роботи ІТ спільнот та асоціацій України в юридичній сфері – лобізм податкових пільг та навчання. У Комітеті ІТ Права Львівського ІТ Кластеру приділятимуть увагу дещо іншим ініціативам.

“Наша ідея така: є безліч ініціатив, в яких не зацікавлені інші ІТ спільноти. Ці ініціативи, які хоча і є лише «дотичними» до ІТ, розвинуть галузь інформаційних технологій разом із усім українським бізнесом протягом найближчих 5-10 років. Наприклад, дозволити створення компаній за кордоном. Зараз в нашій країні зробити це законно неможливо: мені, як фізичній особі в Україні, заборонено легально створити компанію в іншій країні. А для розвитку бізнесу це необхідно. Отож, формально заборона є, але всі це роблять, всупереч законодавству. Рішення – потрібно цю заборону просто скасувати” розповідає Голова Комітету ІТ Права, адвокат, партнер практики IT і медіа права АО «Юскутум» Дмитро Гадомський.  

Ще одна галузь права, яка потребує змін – право корпоративне. Дмитро Гадомський пояснює: є така поширена практика, коли засновники бізнесу (стартапу) дають своїм розробникам одночасно із зарплатою опціон. Людина може отримувати звичайну зарплату, однак, як показує досвід, це не дуже ефективні працівники.

Поняття опціону – річ інакша: якщо ти працюєш на когось та робиш це якісно, ти отримуєш частку в компанії. В Україні опціон на практиці теж легально неможливий. Проте важливо цю ініціативу реалізувати.

Основна робота Комітету відбуватиметься у форматах загальних засідань та зустрічей окремих робочих груп, а долучатимуться до Комітету ІТ Права і юристи, і HR директори, і керівники компаній Кластеру. Також команда Комітету обговорює питання залучення зовнішніх експертів – юристів з великим потенціалом та досвідом роботи в ІТ сфері.

Напрацьовані ініціативи – найбільш цікаві та практично корисні для ІТ бізнесу – ставатимуть законопроектами, з просуванням яких можуть допомогти посадовці, що займаються питаннями ІТ. Якщо за законопроект проголосують, означатиме, що робота Комітету була не даремною. 

«Ймовірно, ми спробуємо зробити найскладніше – перевести весь документообіг в Україні в електронний вигляд. Для цього потрібно сприйняти та опрацювати дуже велику кількість нормативних актів, і в кожному з них, де вказано слова «в письмовій формі», поставити скісну рисочку “/” та додати слова – “або в електронній формі”» – зазначає Голова Комітету ІТ Права, адвокат, партнер практики IT і медіа права АО «Юскутум» Дмитро Гадомський. 

Також Комітет ІТ Права проводитиме спеціалізовані семінари. Перший, до речі, вже відбувся та був присвячений питанню мобілізації. Ще одне зажди актуальне питання, що може стати темою подібного заходу – оподаткування ФОП-ів.

Не планує Комітет ІТ Права лишатися осторонь й освітніх ініціатив. Цілком можливо, що юристам Комітету вдасться запровадити спецкурс у вищих навчальних закладах, присвячений праву інформаційних технологій, адже цікавих кейсів, які можуть допомогти майбутнім юристам у роботі в ІТ галузі, чимало. Ще один цікавий та можливий формат роботи Комітету в сфері освіти – організація літніх шкіл для юристів та усіх тих, хто займається ІТ бізнесом та прагне підняти рівень своєї освіченості в плані юридичного супроводу діяльності.     

Цікавих ідей в Комітету ІТ Права безліч. І головний крок до їхньої реалізації вже зроблено: роботу розпочато. Незабаром чекатимемо і на перші результати, які не просто будуть корисними для деяких компаній, а зможуть покращити умови для розвитку усієї ІТ галузі в країні. 

По материалам IT-BPO