вимкнути дудлвключити дудл

Колядки на масницю. Кого перевірять силові структури. Поліна Марченко

49015756_1043439255857033_8151946222429536256_nЗ активним розвитком бізнесу не менш активно розвиваються напрямки роботи силових структур, охочих перевірити всю таємницю фінансово успішних компаній.

Проведення обшуків – мабуть, найпопулярніший спосіб знайомства силовиків з компаніями.

За даними з відкритих джерел, в 2018 році в Україні було проведено близько 120 тис. обшуків, в той час як в 2016 році ця цифра навряд чи сягала 90 тис.

Темп на 2019 рік правоохоронці поставили ще в кінці 2018 го. IT-сектор і промислові компанії перевіряли як злісних неплатників податків, при цьому вважаючи їх одним з основних джерел наповнення держбюджету.

Під гарячу руку СБУ потрапили представники великих IT-компаній. У листопаді 2018 року служба обшукувала вінницьку компанію Letyshops. У грудні вона спільно з київською прокуратурою обшукала офіс компанії Adraba.

У грудні 2018 року непрохані гості з ГФС увірвалися в офіс не менш відомої IT-компанії Brander. Під кінець того ж року фіскали завітали з перевірками в офіси виробників алкоголю в Харкові.

Яка загальна ідея перевірок IT-фірм і рітейл-компаній? Все просто: на 2019 рік припадає пік виплат за міжнародними фінансовими зобов’язаннями. Як повідомив Мінфін, в 2019 році державі доведеться витратити близько 417,4 млрд грн на погашення та обслуговування державного боргу.

Можна здогадатися, за рахунок яких сфер бізнесу стануть наповнювати казну і латати діри в держбюджеті. IT – досить новий і менш врегульований напрямок в країні, ніж банківська сфера, рітейл або енергетика. Звідси – всі передумови у інспекторів вважати айтішників “дійною коровою”.

Вважаю, IT-компаніям необхідно підвищити готовність до обшуків, адже зовнішні борги країни будуть частково погашати за їх рахунок. Очевидно, в першу чергу натиснуть на персонал фірм, який вважається найменш підготовленим до спілкування з представниками правоохоронних органів.

З 1 січня 2019 року в Україні втратив чинність закон про мораторій на проведення перевірок бізнесу, в зв’язку з чим ДФС сформувала план-графік документальних перевірок на 2019 рік. У нього включили майже 5 тис. суб’єктів господарювання з обсягами задекларованих доходів за 2017 рік у розмірі 1,14 трлн грн.

Цей фактор зіграв вагому роль при виборі суб’єктів для перевірки, і активність по їх проведенню можна спостерігати вже зараз.

Чи захистять бізнес законодавчі зміни? 17 січня 2019 року у Верховній Раді зареєстровано законопроект №9484 “Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу та Кримінального кодексу”.

Документ повинен удосконалити порядок застосування окремих заходів забезпечення кримінального провадження, відомий як “маски-шоу-стоп-3″. У юристів є великі надії, що його норми будуть на стороні бізнесу.

Практика показала, що попередні версії документа грали на зовнішні сприйняття, але на ділі слабо виконували свою місію. Автори доопрацьованого законопроекту обіцяють передбачити відповідальність за порушення слідчим або прокурором порядку тимчасового доступу до речей.

Іншим важливим фактором, який, на мою думку, вплине на кількість і мотиви обшуків в 2019 році, стане проведення двох виборчих кампаній.

По-перше, ми знову побачимо активні рейдерські атаки на бізнес, наприклад, шляхом перереєстрації підприємств “своїми” нотаріусами. По-друге, щоб посунути в передвиборній гонці небажаних кандидатів, буде використовуватися збудження політично мотивованих кримінальних справ.

Клубок цих подій показує, що найбільшу активність проявлять СБУ і ДФС. Ймовірно, вже скоро ми побачимо їх в якості командних гравців під час проведення процесуальних дій. Виходячи із загальних завуальованих цілей дії цих структур будуть послідовними і доповнюють один одного.

Поліна Марченко, юрист практики безпеки бізнесу ЮК Juscutum.

Економічна Правда