вимкнути дудлвключити дудл

Хто займається підготовкою compliance officer в компанії? Віктор Шульга

photo_2017-10-20_18-24-02_300Підготовка фахівців з комплаєнсу. Хто має займатися цим питанням у компанії? Якими повинні бути його функції і компетенції, його відповідальність?

Чимало вітчизняних компаній намагаються запроваджувати комплаєнс-політику, підтримуючи глобальний світовий тренд. Хтось робить це з найкращими намірами — підвищити репутацію бізнесу, його привабливість для інвесторів, звести до мінімуму порушення в компанії, а хтось для формальності — через участь у тендерних процедурах, співпрацю з іноземними партнерами тощо.

Саме формальний підхід є наслідком суміщення обов’язків комплаєнс-офіцера з обов’язками юрисконсульта чи іншої особи, основний функціонал якої не передбачає комплаєнсу. У таких випадках на одну штатну одиницю покладаються додаткові обов’язки з певними доплатами. Особа намагається прописати комплаєнс-програму, проводити інструктажі, формувати звітності. При цьому не дотримуються основних принципів комплаєнс-контролю: незалежність комплаєнс-функції, забезпечення ресурсами для повноцінного виконання обов’язків, належна взаємодія з внутрішнім аудитом тощо.

У зв’язку із тим, що комплаєнс за суттю мало чим відрізняється від класичного управління ризиками, то до функції мають бути залучені фахівці різних сфер — залежно від ризиків, притаманних організації. Зокрема, це можуть бути юристи, ризик менеджери, служби внутрішнього аудиту, HR тощо на чолі з незалежним директором чи уповноваженою особою.

На сьогодні в Україні немає спеціалізованих закладів з підготовки комплаєнс-офіцерів. Більшість компаній самостійно формують структуру або залучають human resources, які набули досвіду в іноземних компаніях. Однією із спроб формувати базовий навчальний курс з антикорупційного комплаєнсу було створення у 2016 році курсів з підготовки комплаєнс-офіцерів при Професійній асоціації корпоративного управління за підтримки Center for International Private Enterprise.

Та головним у реалізації комплаєнс-функції є не фахівці чи назви їхніх посад, а так званий tone at the top («тональність у верхах» або воля найвищого керівництва). Тільки дотримання правил всіма без винятку директорами чи ТОП-менеджментом стане запорукою дотримання правил і норм іншими працівниками та запровадить справжню корпоративну культуру!

Український юрист/Юридична практика