вимкнути дудлвключити дудл

Кабмін створив Бюро економічної безпеки. Чого чекати ІТ-компаніям в Україні

12 травня 2021 року Кабмін прийняв постанову №3959-1 про створення Бюро економічної безпеки України (БЕБ). Серед іншого, воно буде займатися розслідуванням кримінальних правопорушень економічного характеру, для чого отримає відповідні повноваження СБУ. Редакція AIN.UA розповідає, що таке БЕБ простими словами. Вони також дізналися, як створення Бюро може вплинути на IT-бізнес в Україні: зазвичай створення нового перевіряючого органу – це лише поява ще однієї інстанції, яка може «кошмарити» бізнес, скільки б законів «Маски-шоу стоп» не приймали. Розповідаємо, що думають учасники ринку з цього приводу.

Що таке БЕБ

Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту, Бюро економічної безпеки створено з метою виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних злочинів в сфері економіки.

На думку ініціаторів, БЕБ позбавить правоохоронні органи, а саме податкову поліцію, СБУ і Нацполіцію необхідності виконувати невластиві їм функції. Таким чином, з прийняттям закону, СБУ втратило повноваження з розслідування корупційних злочинів та організованої злочинної діяльності у сфері економіки.

Як зазначив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, Бюро отримає статус центрального органу виконавчої влади і буде займатися всіма злочинами в галузі економіки:

«Це один з фінальних кроків на шляху ліквідації податкової міліції, це закінчення часів силового тиску на бізнес, це остаточний кінець« маски-шоу »,

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль

Серед основних завдань БЕБ:

 • Виявлення зон ризиків у сфері економіки шляхом аналізу структурованих і неструктурованих даних;
 • Оцінювання ризиків та загроз економічній безпеці держави, напрацювання способів їх мінімізації та усунення;
 • Надання пропозицій щодо внесення змін до нормативно-правових актів з питань усунення передумов створення схем протиправної діяльності в сфері економіки;
 • Забезпечення економічної безпеки держави шляхом запобігання, виявлення, припинення, розслідування кримінальних проваджень, які зазіхають на функціонування економіки держави;
 • Збір і аналіз інформації про правопорушення, які впливають на економічну безпеку держави, і визначення способів запобігання їх виникненню в майбутньому;
 • Планування заходів у сфері протидії кримінальним виробництвам, віднесених законом до його підслідності;
 • Виявлення та розслідування правопорушень, пов’язаних з отриманням і використанням міжнародної технічної допомоги;
 • Складання аналітичних висновків і рекомендацій для державних органів з метою підвищення ефективності прийняття ними управлінських рішень щодо регулювання відносин у сфері економіки.

Простими словами

Як саме буде працювати БЕБ, AIN.UA розповів Юрій Сухов, бізнес-партнер Практики кримінального права та захисту бізнесу в Juscutum:

«Обраний Україною курс інтеграції в ЄС диктує вимогу забезпечити економічну безпеку держави і мінімізувати податковий тиск на бізнес з боку органів ДФС. Це позитивне рішення, мета якого – забезпечити бізнес від численних візитів різних правоохоронних органів, діяльність яких дублюється. Тому створення єдиного органу – Бюро економічної безпеки України, є доцільним. Незважаючи на це, український бізнес все одно зіткнеться з проблемою тиску старих правоохоронних органів, але під новими приводами (СБУ, наприклад, під приводом фінансування тероризму).

БЕБ – це орган слідства, уповноважений починати і здійснювати досудове розслідування, проводити слідчі і негласні дії, здійснювати оперативно-розшукову діяльність. Тобто, повноцінне слідство із затриманням осіб, обшуками, допитами, повідомленням про підозру тощо. По суті, створили не аналітичний орган, як декларували, а ще один правоохоронний орган з безмежними можливостями для тиску на бізнес.

IT-бізнес, як питомий сегмент економіки України, не стане винятком. IT-компаніям слід остерігатися роботи детективів БЕБ в напрямку розслідування наступних правопорушень:

 • підробка документів по проведенню державної реєстрації юридичної особи та ФОП;
 • ухилення від сплати податків, зборів та платежів;
 • ухилення від сплати ЄСВ та страхових внесків на загальнообов’язкове державне страхування;
 • шахрайство з фінансовими ресурсами та ін.

БЕБ будуть цікавити інструменти IТ-компаній з «оптимізації податкового навантаження», в яких, будьте впевнені, правоохоронці побачать склад злочину у вигляді ухилення від сплати податків, а якщо криміналізують, то і шахрайство з ПДВ. При таких умовах сценарій роботи БЕБ в IT-сегменті очевидний: збір інформації, розвідка за допомогою тимчасових доступів і обшуків, вилучення фінансових документів і техніки, яку IT-компанія використовує в роботі, з метою паралізувати або сповільнити її роботу, а також подальший арешт і допит усіх співробітників.

Крім того, IT-бізнесу варто взяти до уваги проєкт Закону № 3959-1 від 25.08.2020, яким вводять кримінальну відповідальність за шахрайство з ПДВ, що буде належати до компетенції БЕБ. Активно працювати детективи будуть відносно розкрадань або заволодіння бюджетними коштами у вигляді ПДВ».

AIN.UA