Juscutum - Новини

Криптообмінні пункти. На що звернути увагу?

Випадки викриття правоохоронцями масштабних міжнародних схем відмивання коштів, які здійснюються із використанням криптовалюти стали частішими.

Ріст використання українцями криптовалюти у системі міжнародних транзакцій обумовлюється складною економічною ситуацією:

  • війною в країні
  • обмеження, що вводяться національним регулятором (НБУ) у фінансовій системі (обмеження обігу готівкових та безготівкових грошових коштів)
  • обмеження, що стосуються заборони виїзду чоловіків із країни

Тож українці стали частіше переказувати свої кошти в криптовалюту. Наприклад, для здійснення переказів рідним за кордон, розрахування за товари або надані послуги, рідше з метою використання як додаткового доходу.

Попит на криптовалюту зростає, тому з’являється більша кількість «криптообмінних пунктів», де можна перевести фіатну валюту у віртуальний актив чи навпаки. Хоча, діяльність щодо здійснення операцій по обміну фіатних грошей на криптовалюту законодавчо не врегульовано.

Такий стан справ викликає багато запитань у правоохоронців. Адже «криптообмінними пунктами», можуть користуватися шахраї.

Радимо кожному, хто пов’язаний із криптовалютою, уважно ставитися до таких пунктів. Адже під час проведення обшуків правоохоронцями в переважній більшості окрім грошових коштів вилучається вся техніка, так звана «чорна бухгалтерія» де зазначаються усі обмінні операції включаючи відомості про фізичних та юридичних осіб.

Надалі у правоохоронців можуть виникати питання до таких осіб з приводу законності здійснених ним обмінних операцій, а також можуть передавати отриману інформацію в інші перевірчі органи, які здійснюють фінансовий контроль та перевірку, як законності походження грошових коштів, так і перевірки імовірного фінансування тероризму.

Такі перевірки звичайних громадян чи юридичних осіб можуть призвести до ініціювання кримінального провадження, проведення перевірки щодо природи походження таких коштів тощо.

Таким чином, ми рекомендуємо більш ретельно підходити до перевірки законності діяльності тих чи інших «криптообмінних пунктів», мати документи щодо походження грошових коштів та попередньо проконсультуватися із юристами.

Автор: Дмитро Дичаковський, керівник практики безпеки бізнесу Juscutum
Технології та інвестиції Кримінальне право та безпека бізнесу