Відправною точкою для перетворення України в країну з легальним гральним бізнесом стало прийняття 14 липня 2020 року Закону України «Про державне регулювання діяльності з організації та проведення азартних ігор» № 768-IX (Закон). На його підставі гральний бізнес в Україні, в тому числі в мережі Інтернет, був знову легалізований і декриміналізований.
На даний момент цей Закон є головним в Україні документом, який регулює всі правовідносини, які пов’язані з гральним бізнесом. На підставі Закону прийняті підзаконні нормативно-правові акти, які також регулюють гральну сферу. Серед них Положення про Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей, затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 891 від 23 вересня 2020 року.
Крім того, зараз розробляється ряд інших нормативно-правових актів, мета яких – регулювати гральну сферу України. Головним з них стала постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з організації та проведення азартних ігор» № 1341 від 21 грудня 2020 року. Ним визначено ліцензійні умови для ведення кожного виду грального бізнесу, в тому числі в мережі Інтернет, а також порядок оформлення й отримання ліцензій на право здійснення такої діяльності. Сфера грального бізнесу частково регулюється й іншими нормативно-правовими актами.
Іменем домену
Одним з найбільш цікавих нововведень, запроваджених законодавцем для легального грального бізнесу в Україні, стало те, що організація та проведення азартних ігор в мережі Інтернет повинна здійснюватися організатором ігор лише під його брендом. Під поняттям «бренд» в Законі розуміється сукупність якісних характеристик, які дозволяють будь-якій особі розрізняти організаторів азартних ігор, зокрема знаки для товарів та послуг, корпоративний (фірмовий) стиль, назву, комерційне найменування, логотип та інші об’єкти інтелектуальної власності.
Організатор азартних ігор може здійснювати свою діяльність в мережі Інтернет виключно через веб-сайт, доменне ім’я якого знаходиться в доменній зоні .UA. Також така діяльність може здійснюватися через мобільні додатки на різних операційних системах, які відповідають вимогам Закону.
Здійснення організатором азартних ігор своєї діяльності на території України через вебсайт можливе лише після повідомлення Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей про доменне ім’я в доменній зоні .UA, яке він збирається використовувати під час організації та проведення азартних ігор. Вебсайт організатора азартних ігор повинен належати йому на підставі права власності або права користування.
Слід звернути увагу на дуже важливий нюанс: згідно із затвердженим регламентом особливостей реєстрації приватних доменних імен другого рівня в домені .UA прописано, що доменне ім’я делегується виключно у разі, якщо воно повністю або його компонент другого рівня (до точки, але не включаючи її) за написанням співпадає із знаком, права на використання якого на території України належать відповідному реєстранту.
Таким чином, одним з перших кроків для старту легальної діяльності з організації грального бізнесу на території України повинен бути процес реєстрації торгової марки в нашій країні або її розширення через міжнародну систему, якщо раніше така торгова марка вже була зареєстрована за кордоном, наприклад, в країні знаходження материнської компанії.
Хочеться звернути увагу, що реєстрація торгової марки в Україні – це досить тривалий та трудомісткий процес, який має безліч нюансів й може займати від 24 до 28 місяців, при цьому є можливість реєстрації за прискореною процедурою, яка, в свою чергу, займає 8-9 місяців.
Важливим моментом є те, що, згідно з тими ж положеннями Закону, здійснювати діяльність з організації грального бізнесу в Україні може тільки юридична особа, яка зареєстрована в Україні. Таким чином, реєстрація торгової марки може бути здійснена безпосередньо на українську юридичну особу або бути передана, наприклад, материнською компанією за ліцензійним договором на право використання торгової марки.
Патентна боротьба
Також слід зазначити, що в Україні досить добре почувають себе патентні тролі, які могли подати заявки на реєстрацію відомих гемблінгових брендів та викупити домен верхнього рівня .UA з метою їх подальшого продажу законним власникам. Так, на момент написання статті у відповідному реєстрі торгових марок перебуває більше 60 марок відомих ігрових брендів, поданих на реєстрацію однією фізичною особою. Серед них в тому числі такі відомі гемблінгові бренди, як Unibet, Leonbets, Sky Bet, Joycasino, Bovada та інші. Можливо, ці заявки подавалися в інтересах клієнтів з метою подальшої їх передачі. Але якщо ні, то у зазначених операторів можуть виникнути проблеми із заходом на український ринок.
Так, згідно з українським законодавством особа не може зареєструвати торгову марку, якщо вона або марка, подібна до ступеня змішування, вже зареєстрована на іншу особу або її дата подачі заявки на реєстрацію більш рання. Таким чином, компанії, які зіткнулися з такими випадками, змушені будуть оскаржити дані свідоцтва або заявки на реєстрацію у встановленому законодавством України порядку.
Відповідно до змін 2020 року будь-яка особа має право подати заперечення на реєстрацію торгової марки протягом трьох місяців з моменту публікації в спеціалізованому «Бюлетені промислової власності» інформації про подачу марки на реєстрацію.
Якщо такий термін пропущений, я рекомендую все одно подавати заперечення на реєстрацію, й хоча в їх задоволенні, ймовірно, буде відмовлено, інформація про недобросовісність такої реєстрації може бути прийнята до уваги експертом, який буде розглядає заявку, а також при подальшому оскарженні свідоцтв про реєстрацію торгової марки в судовому порядку.
Що стосується судового оскарження вже діючих свідоцтв, то слід звернути увагу, що дані свідоцтва, відповідно до сталої судової практики, оскаржуються не в адміністративному порядку, а в цивільному, де співвідповідачами виступають як власник торгової марки, так і організація, яка видала свідоцтво про реєстрацію. На сьогоднішній день такою організацією є Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності» (ДП «Укрпатент») як структура, яка тимчасово реалізує функції Національного органу інтелектуальної власності.
Вхід у гру
Таким чином, я рекомендую компаніям, які збираються вести гральний бізнес в Україні й ще не почали підготовку до заходу на український ринок, почати з тих необхідних кроків, про які я говорив у своїй статті: пошуку поданих або вже зареєстрованих торгових марок, оскарження незаконних реєстрацій та подачі відповідних заяв про реєстрацію.
Владислав Білоцький, адвокат, бізнес-партнер Практики IP & Data protect Juscutum