вимкнути дудлвключити дудл

Єдиний податок: новорічні зміни. Юридична газета №3-4, 27 січня 2015 року. Андрій Фомічов

Андрій Фомічов, адвокат, керівник практики податкового права АО «Юскутум»

Прийняті зміни Податкового кодексу України відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року № 71-VIII значно змінили спрощену систему оподаткування.

А анонсоване зменшення кількості податків з 22 до 9 вилилося в те, що фіксований сільськогосподарський податок об’єднали з єдиним податком, утворивши IV групу платників – сільськогосподарських товаровиробників.

Однак ми не будемо змішувати грішне з праведним і проаналізуємо зміни єдиного податку відповідно I-III групи, оскільки V і VI груп у попередній редакції Податкового кодексу України вже не існує.

Основні позиції для платників єдиного податку I-III групи, актуальні на 2015 рік, відображені в таблиці. З 01.01.2015 року для суб’єктів господарювання на спрощеній системі оподаткування І і ІІ груп зникла нижня межа мінімальної фіксованої ставки єдиного податку. Згідно зі змінами, така ставка встановлюється для І групи в межах до 10%, для ІІ групи – до 20% розміру встановленої мінімальної заробітної плати.

Для нових платників та тих, хто був у V і VІ групах, які тепер належать до ІІІ групи, ставку змінили з 3% (3 і 4 група) і 5% (5 і 6 група) до 2% у разі сплати ПДВ і з 5% (ІІІ і ІV група) і 7% (V і VІ група) до 4% без сплати ПДВ.

Законом № 71-VIII введена вимога щодо застосування платниками єдиного податку реєстраторів розрахункових операцій (РРО) протягом 2015-2016 рр.

Згідно з оновленим п. 296.10 ПКУ, з 01.01.2015 р РРО можуть не застосовувати:

– всі платники групи І єдиного податку;

– підприємці груп ІІ і ІІІ, які провадять діяльність на ринках;

– при продажу товарів дрібної роздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі.

Згідно з п. 4 підрозділу 8 р. ХХ ПКУ передбачено, що зміни, внесені абз. 13 і 14 п. 110 р. I Закону № 71 (п. 296.10 ПКУ) щодо застосування РРО набирають чинності для платників єдиного податку групи ІІІ з 01.07.2015 р., а для платників єдиного податку групи ІІ – з 01.01.2016 р.

Вважаємо, спрощенці-підприємці, які не зазначені в п. 296.10 ПКУ, зобов’язані застосовувати РРО при готівкових розрахунках. Так само податкова реформа досить сильно торкнулася і порядку сплати ПДФО при нарахуванні дивідендів платниками єдиного податку.

Тепер операції з нарахування дивідендів фізособам – власникам корпоративних прав обкладається ПДФО за ставкою 20%.

Спрощенці відповідно до п. 292.12 ПКУ при оподаткуванні дивідендів керуються, зокрема, розділом IV ПКУ, в п. 167.5 ПКУ якого з 01.01.2015 р. ставка ПДФО на пасивні доходи становить:

– 20% – для пасивних доходів;

– 5% – для доходів у вигляді дивідендів по акціях і корпоративним правам, нарахованим резидентами –платниками податку на прибуток підприємств (крім доходів у вигляді дивідендів по акціях за інвестиційними  сертифікатами, які виплачуються інститутами спільного інвестування) (пп.167.5.2 ПКУ).

Отже, неплатник податку на прибуток – юридична особа на спрощеній системі оподаткування зобов’язаний утримати 20% ПДФО при нарахуванні таких дивідендів.

При продажу основних засобів доходом юридичних осіб – платників єдиного податку є вся сума коштів, отримана від продажу таких основних засобів, а не сума перевищення над балансовою вартістю, як це було раніше.

До внесення змін до ПКУ у разі здійснення діяльності, не передбаченої для І і ІІ груп в п.п. 1 і 2 п. 291.4 ПКУ, не було чіткого механізму подальших дій спрощенця в таких випадках. З 01.01.2015 р. при здійсненні діяльності підприємцями І і ІІ груп, яка не передбачена критеріями щодо таких груп (п.п. 1 і 2 п. 291.4 ПКУ), спрощенець вийти зі спрощеної системи оподаткування з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, в якому провадилася така діяльність і з суми отриманого доходу сплатити 15%.

До суб’єктів господарювання, які не можуть бути платниками І–ІІІ груп, з 01.01.2015 р. належать ще й ті, хто займається лотереями (окрім розповсюдження лотерей) і парі (букмекерських парі, парі тоталізатора).

Так само досить важливою залишається процедура реєстрації. Для зареєстрованих в установленому законом порядку суб’єктів господарювання (новостворених), які протягом 10 календарних днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, перший податковий (звітний) період починається з першого числа місяця, в якому відбулася державна реєстрація.

До 01.01.2015 р. такі суб’єкти господарювання мали інші строки для подання заяви при обранні ІІІ-VІ групи: до закінчення місяця, в якому відбулася їхня державна реєстрація.

З 01.01.2015 р при анулюванні реєстрації платника єдиного податку такому спрощенцю нараховуються податкові зобов’язання до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому:

– до контролюючого органу подано заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з припиненням провадження господарської діяльності;

– анульовано реєстрацію на підставі отриманого від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності;

– проведено анулювання реєстрації за рішенням контролюючого органу.

Завдяки цим змінам усунена невизначеність із припиненням нарахування податкових зобов’язань у вищезазначених останніх двох випадках. Оскільки в старій редакції п. 295.8 ПКУ про них не було ні слова.

Платникам єдиного податку III-VI перереєстровуватися не потрібно. Платники єдиного податку третьої –шостої груп, які перебувають на обліку в контролюючих органах до 1 січня 2015 р., з 1 січня 2015 р. вважаються платниками єдиного податку третьої групи відповідно до норм глави 1 розділу XIV цього Кодексу.

Отже, система спрощеного оподаткування з 2015 р. зазнала суттєвих змін: об’єднано єдиний податку з фіксованим сільськогосподарським податком, зменшена кількість груп спрощенців, знижені ставки податку для третьої групи, поступово вводяться касові апарати при готівкових розрахунках. А збільшення річного оподатковуваного обороту разом із упровадженням системи електронного адміністрування ПДВ може викликати небувалий інтерес у бізнесу до системи єдиного податку.

pdf-версія статті