вимкнути дудлвключити дудл

Фідуціарна компанія. Кіпр залишається лідером у захисті активів. Лана Голян. Дмитро Балабан

49772476_326366081422591_8016089766837616640_nКіпр – популярна юрисдикція серед українських бізнесменів. Це обумовлено сприятливим податковим середовищем і інвестиційною привабливістю країни. Щоб відповідати вимогам Кіпрського законодавства і повноцінно користуватися податковими перевагами цієї юрисдикції необхідно, щоб керівництво і контроль компанії знаходився на Кіпрі.

Один із доказів виконання цієї вимоги – місце проживання директорів знаходиться на Кіпрі, і управлінські рішення компанії приймаються на Кіпрі. Виникають ситуації, коли в силу різних обставин бізнесмени не хочуть безпосередньо «світитися» в реєстрах як директорів, а також володіти акціями безпосередньо.

Щоб допомогти бізнесменам зберегти конфіденційність, на допомогу приходять компанії, які надають послуги номінального сервісу, так званого фідуціарного управління. І виникає питання: а хто може надавати послуги номінального сервісу, номінального акціонера і номінального директора? Чи це має бути фідуціарна компанія або може хто завгодно діяти в якості номінального директора та акціонера?

Варто відзначити, що фідуціарна компанія – це не «шарашкіна контора», в якій працюють незаможні – це ліцензовані компанії з професійними співробітниками, а номінальні директори та акціонери – це не люди без певного місця проживання, а професіонали, які мають ліцензію на надання адміністративних послуг.

Для здійснення діяльності з довірчого управління, фідуціарна компанія повинна отримати ліцензію ASP, стати Administrative Services Provider Company, яка видається Кіпрської комісією з цінних паперів і бірж (Комісії). Такі сервісні компанії мають право на:

  • надання послуг директорів і секретарів (в тому числі, виконання функцій заступника директора або секретаря);
  • надання послуг номінального утримувача або довірчого управління акціями компаній;
  • надання зареєстрованого офісу;
  • надання послуг з відкриття та управління банківськими рахунками;
  • надання послуг, пов’язаних з володінням фінансовими активами в інтересах третіх осіб.

Для того, щоб відповідати вимогам та отримати ліцензію, ASP компанія повинна мати офіс на Кіпрі і як мінімум двох кваліфікованих співробітників, що мають відповідні професійний досвід і навички управління. Також компанія повинна мати професійного юриста або ж співпрацювати з зовнішнім юристом на постійній щорічній основі, і співробітника, що спеціалізується в питаннях AML комплаєнса (протидії легалізації незаконно отриманих грошових коштів та фінансування тероризму), які мають дозвіл Комісії – так званий комплаєнс-офіцер. Компанія повинна мати і внутрішнього аудитора. Згідно з трудовим законодавством, співробітниками такої фідуціарної компанії можуть бути або громадяни Кіпру, або особи, які мають постійне місце проживання на Кіпрі і дозвіл на роботу на Кіпрі.

Фізичні особи, які надають фідуціарні послуги (послуги номінального директора та/або акціонера) повинні мати відповідний досвід і кваліфікацію. Іншими словами, перукар не може діяти в якості номінального директора, якщо тільки компанія не спеціалізується в стилістиці і персональному імідж-мейкерстві. Довідка про несудимість (Clean Criminal record Certificate) і Сертифікат про спроможність (Non Bankruptcy certificate) підтверджують, що такому директору (акціонеру) можна довірити управління активами.

Потрібно пам’ятати, що надання довірчих послуг без ліцензії є кримінальним порушенням, і особи, які надають такі послуги без ліцензії, можуть бути притягнуті до кримінальної або адміністративної відповідальності з оплатою штрафу в розмірі до €1’000’000 і позбавленням волі в термін до 5 років.

У той же час, законом передбачені виключні випадки, коли обов’язки директора або секретаря компанії можуть виконувати фізичні особи і без отримання ліцензії, за умови, що вони не будуть: рекламувати свої послуги, використовувати їх для залучення клієнтів і надавати послуги широкому колу людей.

Такі особи можуть діяти в якості директора або секретаря компанії, якщо вони задіяні менш ніж в 10-ти компаніях (правда, не уточнюється кіпрських компаній або взагалі по світу) і не контролюють правління таких компаній. Не потрібна ліцензія і директорам публічних компаній (цінні папери яких допущені до торгів на регульованому ринку), і тим, у яких Республіка Кіпр або будь-який державний орган Кіпру володіє більшістю акцій. У цьому випадку передбачається, що директори діють не в якості фідуціарних керуючих, а є незалежними директорами з повним функціоналом властивим незалежним директорам.

Для приватних компаній передбачено, що директорам ліцензія не потрібна, якщо як мінімум 25% акцій прямо або опосередковано належать їм безпосередньо або членам сім’ї до четвертого ступеня споріднення, а також якщо компанія належить трасту, в якому члени сім’ї до четвертого ступеня споріднення є єдиними бенефіціарами.

Законом не уточнюється які саме трасти можуть створюватися (дискретні, поворотні), і це дозволяє створювати такі структури, які будуть володіти сімейним бізнесом (компанією), зберегти контроль і управління за таким бізнесом. При цьому структура не буде порушувати законодавство Кіпру і не має ризиків визнання передачі активів в траст фіктивним, з огляду на збереження контролю над управлінням. Опікуни трасту, контролюють діяльність трастових управляючих, також можуть не бути сертифікованими на Кіпрі, якщо засновники і бенефіціари трасту є родичами до четвертого ступеня споріднення або опікуни призначені в трасті, створюваному за заповітом фізичної особи.

Ці та інші переваги кіпрського законодавства дозволяють зберегти за Кіпром пальму першості як юрисдикції сприятливої для зберігання активів.

Лана Голян, партнер практики МБА АТ Juscutum, Дмитро Балабан, юрист практики МБА АТ Juscutum