вимкнути дудлвключити дудл

Етикет під час обшуку: як не впасти обличчям у підлогу. Денис Овчаров

pr_pb_new_1

Рік, що минає, був багатим на новини про «щільну взаємодію» українських силовиків і бізнесу. За кількістю обшуків, проведених в офісах IT-структур, торговельних, фармацевтичних, транспортних та інших компаній він може сміливо конкурувати з 2015-м. Адвокат АО «Юскутум» Денис Овчаров вже давав коротку характеристику2016 року в частині марних надій на лібералізацію умов роботи вітчизняного підприємця. Тепер же, з урахуванням наявних реалій, автор представляє 10 правил етикету під час обшуку.

Всі ми знаємо, що обшук ─ це процесуальна дія. Але мало хто знає, що обшук ─ це ще й ділова комунікація, точніше, процесуальне спілкування між учасниками обшуку. А там, де є спілкування ─ завжди є місце етикету. Адже багато в чому від нього залежить, наскільки цивілізовано пройде ця стресова слідча дія. Представники АТ «Юскутум» бували на обшуках не один десяток разів, бачили помилки та їхні наслідки з різних сторін. Тому вирішили написати правила, які допоможуть гідно пройти обшук і мінімізувати ризики втратити майно і здоров’я.

1. Зовнішній вигляд

Виїжджаючи на обшук, адвокату слід пам’ятати: у чому обшук зустрінеш, в тому його і проведеш. Не варто надягати дорогий костюм, лаковане взуття і брати з собою портфель із крокодилячої шкіри. Справа тут не в тому, що так можна викликати заздрість у членів слідчої групи, швидше, навіть навпаки: новий IPhone 7Pro слідчого затьмарить ваш потертий IPhone 6, а лаковані туфлі оперативного співробітника з останньої колекції «7 км від Одеси» з легкістю переможуть ваш стильний портфель, адже всі пам’ятають недавній обшук відомого одеського бутіка.

Скромний охайний зовнішній вигляд адвоката продемонструє його небажання хизуватися розкішшю і не поставить під сумнів чесну репутацію, яка славиться аж ніяк не захмарними гонорарами. Якщо клієнт може заплатити за дорогого адвоката, то так званим «хлопчикам за викликом» клієнт заплатить тим більше ─ таких висновків необхідно уникати.

Крім того, ніхто не дає гарантію, що адвокат без бою потрапить на обшук, і що під час даної події «опери» не почнуть його виштовхувати з приміщення. Кров із розбитого носа може забруднити дорогу сорочку. Однак слід пам’ятати, що мисливський костюм чи спортивні штани також не додадуть шансів потрапити на обшук, так само як і авторитету в заляканого клієнта.

2. Привітання

Чим агресивніше адвокат налаштований, тим більша ймовірність його недопуску на обшук. Невинна посмішка і привітний настрій ─ перший крок до проникнення в приміщення. Втім, важливо враховувати, що надмірна люб’язність, обійми і дружні рукостискання можуть посіяти зерно сумніву у вашого клієнта. Особливо коли до цього міцні хлопці ламали йому двері й погрожували поламати ноги.

Клієнт же, зустрічаючи гостей, повинен випромінювати впевненість, спокій і правосвідомість. Чашка кави або міцного чаю не тільки порадує гостей, а й наблизить прихід адвоката. Блукаючий погляд і тремтячі руки ─ перша ознака увімкненого шредера і наявності кеша. Пам’ятайте: час, витрачений слідчим на виламані двері, наблизить прибуття адвоката.

3. Знайомство

Особа, яка пред’явила дозвіл на обшук, є кур’єром до тих пір, поки не пред’явить своє посвідчення; не повідомить свою роль у слідчій дії і не представить свою групу підтримки. Неетично перепитувати кілька разів наявність документів у слідчої групи: це викликає роздратування і агресію, тому рекомендується під час знайомства переписати ПІБ учасників обшуку власноруч. При цьому не торкаючись до їх посвідчень і не фотографуючи їх.

Вам же радимо не показувати і не передавати в чужі руки свій паспорт чи водійські права. Вони можуть стати запорукою вашої подальшої «дружби». Якщо «гості» помилилися адресою, ви можете пред’явити фотокопії документів на право використання приміщення і статутні документи підприємства. Прострочення виконання ухвали більш ніж на один місяць тягне за собою недійсність дозволу на обшук. Пам’ятайте, запускаючи «гостей» без повноважень, ви ризикуєте бути пограбованими і побитими. Виконуючи команди «сісти, встати і лягти», «віддати телефон», ви втрачаєте свій статус учасника обшуку і переходите в статус заручника.

4. Екскурсія

Під час обшуку екскурсоводом по приміщенню повинен бути представник компанії. Інакше його місце займуть оперативні співробітники. На відміну від вас, вони не знають, як користуватися ключами і як відривати двері, тому часто їх відкривають ногами. Наявність міцно зачинених дверей допоможе не тільки вести групу по заданому маршруту, але і вбереже від крадіжок і «підкинутого». Протягом усього обшуку гості повинні залишатися гостями, а ви ─ господарем приміщення.

5. Природні потреби

Часто оперативні співробітники не пускають персонал компанії в туалет, побоюючись псування або знищення речових доказів. В якості профілактики подібних порушень вони змушують відкривати сумки, портфелі та вивертати кишені перед походом у місця загального користування. Подібні дії принижують людську гідність. Тому рекомендуємо приниженим, не чекаючи милості «чергового», продемонструвати бажання «зробити це» в перший-ліпший куток чи інше зручне місце ─ зазвичай цього достатньо, щоб відновити справедливість.

6. Спілкування на абстрактні теми. Тролінг

Якщо вам і вашим співробітникам нічим зайнятися на обшуку, рекомендуємо тролити гостей. Тем для обговорення гостей предостатньо. Це і новий елітний телефон, і хороший автомобіль, і красивий бутиковий годинник, ну і, звичайно ж, граматичні помилки в документах. Але пам’ятайте, тролінгом ви не повинні заважати проведенню обшуку; перегинаючи з ним, ви можете втратити комунікацію зі слідчим, тим самим втратити контроль над ситуацією.

Хорошою альтернативою тролінгу стане письмова фіксація порушень під час обшуку, а саме ─ ведення записів із самого його початку. Інакше пам’ять може підвести і ви втратите найціннішу інформацію.

7. Прийом їжі

Рано чи пізно вам захочеться їсти. Розділіть трапезу з гостями, тим самим ви не будете скуті у виборі страв і напоїв. Важливо: надмірне спілкування як під час прийому їжі, так і після нього може дати багато інформації слідству. Базіка ─ знахідка для шпигуна.

8. Виклик поліції, швидкої та інших груп підтримки

У разі непередбачених ситуацій виклик фахівців повинен відбуватися в безпечному місці. При виникненні загрози життю і здоров’ю персоналу рекомендується розписати в барвах, на що здатна компанія при захисті прав працівників.

9. Прощання з «органами»

Зазвичай після закінчення обшуку всі стають друзями. Спільне проведення часу в даних обставинах сприяє появі прихильності один до одного, але Стокгольмський синдром ніхто не відміняв. Пам’ятайте, завдання слідчого ─ вилучати те, що він вважатиме за потрібне. Ваша ж задача: зберегти дух, честь і гідність команди при найменших ризиках вилучення і крадіжки особистих і корпоративних речей. Допомагати гостям потрібно тільки при складанні й перевірці протоколу обшуку, а також при пакуванні цінних речей у разі неможливості їх утримати.

10. After party

Рано чи пізно це «свято» закінчиться. Іноді в кінці стає сумно, як при збиранні намету з красивого місця біля озера. Але як показує практика, часто це лише початок тісної комунікації з правоохоронними органами. Тому після закінчення обшуку не забудьте обговорити зі співробітниками цей жорсткий тімбилдінг. Зберіть всі допущені порушення, з’ясуйте, чи були здійснені крадіжки майна, і прийміть рішення, чи викликати на місце події 102 або ЗМІ.

Також не забудьте перевірити наявність вручених повісток і визначитися з порядком походу на допит. Але це вже інша історія етикету. Будь-яке зволікання з подібними діями може завдати невиправної шкоди вашій репутації.

 

Forbes.net.ua