switch off doodleshow doodle

Game over. Ukrainskyi yuryst. Bogdan Dutchak

Published in original language

Богдан Дучак, юрист практики IT і медіа права АО «Юскутум»

З метою захисту прав споживачів Європейська комісія та британський Office of Fair Trading всерйоз взялися за правове регулювання індустрії free to play ігор.

Не повірю у твердження читачів про те, що хтось із них ніколи не грав і вперше чує про такі ігри, як World of Tanks, World of Warcraft чи CounterStrike Online, або ж про мобільні додатки Angry Birds, Candy Crush Saga чи Subway Surfers.

Але охоче повірю в те, що більшість читачів грали в них або зовсім безкоштовно, або лише кілька разів придбавши бонуси та ігрові переваги, що пропонуються в межах цих ігор.

Проте справжні геймери ставляться до такого виду ігор зовсім по-іншому, вкладаючи у свій ігровий прогрес час та гроші, натомість отримуючи особливе задоволення.

Де гроші, там закон

Перераховані вище ігри та додатки — одні з найяскравіших прикладів сегменту free to play, що виник на противагу pay to play.

Раніше для того, щоб пограти в гру онлайн, споживачі купували диск, встановлювали відповідне програмне забезпечення на свій комп’ютер і були вимушені щомісячно сплачувати чималі суми для підтримання працеспроможності гри.

Зрозуміло, що за таких умов споживачі вкладали свої сили та час у проходження гри, щоб не бути марнотратцями. Пізніше у гравців з’явилася можливість зекономити свій час, купивши в іншого гравця за реальні, а потім і за віртуальні гроші певний ігровий артефакт.

Сьогодні ж споживачі спочатку завантажують собі гру з яскраво виділеним ярликом «безкоштовно» і грають у неї без витрат. Але можливість придбати спеціальну зброю, одяг, додаткове «життя», пришвидшити певний процес тощо за відносно невеликі кошти мало кого залишає байдужим.

Відповідно, виробники free to play ігор компенсують зменшення ціни розширенням аудиторії і в результаті отримують у рази більші прибутки.

У лютому 2014 року Європейська комісія у своєму пресрелізі, присвяченому питанням правого регулювання free to play ігор, зазначила, що європейська ігрова економіка зростає надзвичайно швидко.

У ній лише за офіційними підрахунками працюють понад мільйон людей (тобто приблизно вся Одеса), і до 2020 року вона оцінюватиметься у 63 мільярди євро (це трохи більше, ніж номінальний розмір українського ВВП).

Згідно з даними незалежної платформи з ігрової аналітики Distimo, близько 80 % доходів — майже 10 мільярдів євро щорічно — виробники ігор отримують саме від внутрішніх ігрових покупок (in-app purchases).

А правове регулювання завжди з’являється там, де є серйозні гроші. Спочатку у вигляді обмежень, а потім, цілком можливо, заборон.

Отож, враховуючи безмежність та універсальність онлайн-простору, розгляньмо актуальні для всього світу тенденції правового регулювання free to play ігор, недавно закладені Європейською комісією та британським прототипом нашого Антимонопольного комітету — Office of Fair Trading (OFT).

Європейська комісія час од часу працює над цими питаннями і випускає прес-релізи, звіти, проводить круглі столи, а OFT на початку 2014 року прийняв Принципи онлайн ігор та додатків — перший у світі нормативний правовий акт, що регулює сферу free to play.

Загалом обидва органи доходять схожих висновків та рекомендацій.

Free vs Free to play

Перше проблемне питання free to play ігор полягає в тому, чи можна називати безкоштовним явище, за яке в перспективі потрібно платити.

Саме тому цією сферою зацікавився британський антимонопольний комітет, відчувши нечесну підприємницьку практику.

Видаючи один продукт за інший, виробник вводить споживача в оману. Між поняттями «безкоштовно завантажити» і «безкоштовно грати» — суттєва різниця, стверджують британці. Хоча безкоштовно грати у free to play теж можливо.

Щоб не бути ареалом шахрайства та антиконкурентності, на думку британського регулятора, free to play ігри поруч із рекламою про безкоштовність повинні містити в описі приблизні суми витрат, які може понести користувач через вбудовані покупки.

Виробник має вказати або конкретну суму, або проміжок «від — до», або пояснити, як вираховується конкретна сума, якщо перші два варіанти застосувати не вдається.

При цьому виробник повинен чітко зазначити, чи є гра повноцінною навіть тоді, коли користувач грає безкоштовно, або ж ні.

Гравець повинен розуміти, що здійснювати вбудовані покупки — це його право, а не обов’язок. Google відреагував на таку вимогу досить прямолінійно: компанія заявила, що змусить виробників та дистриб’юторів узагалі прибрати слово free з назв та описів додатків, що продаються в Google Play.

Це навіть більше, ніж просила Європейська комісія. Google і тут прагне бути на крок уперед, але цей крок найпершими відчують виробники та дистриб’ютори free to play ігор.

Заборона використання в описах слова «безкоштовно» може серйозно вплинути на величину аудиторії користувачів таких ігор.

Дитяча несподіванка

У демократичному суспільстві всі погоджуються, що дітей потрібно захищати по-особливому.

Захист законом — не виняток. Молоде покоління дуже швидко звикає до всіх новинок техніки і спочатку навчається користуватися ними, а вже потім — ходити і говорити.

Тому діти є найвразливішою категорією користувачів free to play ігор, хоча розплачуються в прямому сенсі за них батьки.

Отож, згідно з позицією Європейської комісії та OFT, free to play ігри не повинні містити спрямованих на дітей прямих закликів купити певний бонус або переконати батьків купити його для дитини.

У грі може зазначатися, наприклад, що внутрішню валюту можна купити за певних умов та за конкретну суму реальних коштів, може безпосередньо пропонуватися така покупка, але при цьому дитині має бути чітко зрозуміло, що є й інший спосіб отримати внутрішню валюту — виконання внутрішніх ігрових завдань.

При цьому має братися до уваги кожне формулювання умов гри та пропозицій покупки бонусів. Споживач повинен чітко розуміти комерційний мотив таких пропозицій.

Тобто, пропозиція покупки бонусів не може бути сформульована як їх обмін на внутрішню розрахункову одиницю без прив’язки до того, що внутрішню розрахункову одиницю необхідно придбавати за реальні гроші.

Відчуйте різницю між пропозиціями «Натисніть тут, щоб отримати більше…» та «Натисніть тут, щоб купити більше…».

У рамках захисту дітей також було прийнято рішення зобов’язати кожного виробника передбачати можливість встановленн